| Windwalk3r a întrebat:

Vreau sa gatesc ceva in timpul meu liber, dar sa fie ceva romanesc si sa-mi dati si instructiuni. happy

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Bună!
Hmmm... pentru că nu ai precizat ce vrei să găteşti mai exact, un desert sau o mâncare. Am să-ţi dau reţeta unui desert şi unei mâncari.

Pentru că ador prăjitura cu mere. Am să-ţi-o dau pe asta tongue.

Ingrediente Prajitura cu mere

Aluat: 200 gr unt, 100 gr zahar, 200 ml apa minerala, 1 ou, 1 lingurita esenta de vanilie sau 3 plicuri de zahar vanilat, 1 praf de sare, 1/2 pachetel praf de copt, faina alba superioara cat cuprinde.

Umplutura: 8 mere, 100 gr zahar, 1/2 lingurita scortisoara, 50 gr unt, 50 gr gris.

Decor: zahar pudra vanilat.
Mod de preparare Prajitura cu mere

Intr-un vas punem untul taiat cuburi apoi se pune deasupra unui vas cu apa fierbinte 1 min. Se amesteca cu zahar, vanilie, sare, ou si apa minerala. Se mixeaza cateva momente.
Treptat se adauga faina + praf de copt si amestecam pana obtinem un aluat potrivit, ca de cozonac.
Se pune pentru 30 min la rece, acoperit cu o folie alimentara.
Merele se curata de coaja, se rad si se pun intr-o cratita. Merele rase se amesteca cu zahar si untul taiat cubulete, cratita se pune pe foc si se amesteca. Dupa cca 5 min se adauga scortisoara, grisul si amestecam.
Se ia de pe foc si se lasa sa se racesca cateva minute.
O tava de aragaz se tapeteaza cu hartie de copt, aluatul se imparte in doua parti. Prima parte de intinde intr-o foaie de dimensiune cca 1 cm si se pune in tava. Se inteapa cu furculita pe toata suprafata.
Se adauga umplutura de mere si se intinde intr-un strat uniform.
Se intinde a doua parte, foia obtinuta se aseaza usor, pe toata suprafata prajiturii.
Se introduce in cuptorul incalzit la 180 C si se coace cca 25-30 min, pana devine aurie. Se lasa sa se racesca complet, se pudreaza cu zahar farin vanilat si se portioneaza dupa preferinta.

Se serveste rece.

Pofta Buna!

Şi pentru că se apropie Revelionul şi se zice că e bine să găteşti peşte deoarece aduce bani. Uite file de păstrav cu parmezan la cuptor.

Ingrediente
2 file-uri de pastrav
1 ceasca de smantana
1/4 ceasca parmezan ras
1 lingura de suc ​​de lamaie
1 lingura ceapa tocata
1/2 lingurita de sare
boia de ardei
Mod de preparare

Fileurile de peste se pun intr-un vas Jena uns cu ulei sau unt.
Intr-un castron mic, combinati smantana, parmezan ras, suc de lamaie, ceapa si sare, si se pune peste. Se presara cu boia de ardei.
Se coace la foc tare timp de 30min.

Philips: functii ce imi par interesante:STEW si RICE/PASTA

Mod de servire

Se poate servi cu salata sau/si garnitura de cartofi. Cartofii se fierb imprealabil (10min)si apoi se stropesc cu unt sau ulei si se pun si ei la cuptor in acelasi vas in care e pestele sau o alta tava mai mica, astfel incat sa incapa ambele tavi.

Retete Philips multicooker, Reteta cu pastrav, Peste la cuptor, Reteta peste, Meniu pentru noaptea de revelion

Baftă!

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca doresti ceva simplu; iti sugerez ca reteta friptura de porc cu sos de vin si piure de cartofi.
Carnea se portioneaza,daca e vorba de porc se taie felii sau cuburi de marimea unei mingii de golf.O pui la prajit intr-o tigaie sau cratita, cu ulei cat sa acopere fundul vasului, ai grija s-o intorci pe toate fetele astfel incat sa se rumeasca usor, o sarezi. Focul nu trebuie sa fie tare, ci moderat.Cureti de coajacartofii pentru piure (cam doi cartofi de persoana), ii tai in 4 si-i pui sa fiarba cu apa cat sa-i cuprinda in care ai pus o lingurita de sare, pui capac-ficul viu pana incepe sa fiarba, mic dupa aceea.Carnea ar trebui sa fie rumenita pe toate fetele(sau ambele parti daca ai felii de carne), adaugi putin piper, cimbru(sau orice alte condimente preferi), torni peste ea un pahar de vin alb si-i pui capac, lasand-o sa fiarba la foc micut.Friptura nu trebuie lasata fara sos, daca vinul scade prea mult, mai adaugi 1/2 de pahar de vin, sau daca nu ai, apa.Cartofii sunt fierti atunci cand intra cutitul usor in ei, sau daca scoti unul, vezi ca se farama usor.Se scurg,se adauga putina sare fina,dupa gust,unt,cam o lingurita pentru fiecare cartof pus la fiert si se strivesc cu dispozitivul de faciut piure,sau cu pisalogul de la usturoi, ori cu o lingura din lemn, faramandu-i pe toti, cat sunt foarte firbinti, se adauga lapte fierbinte si 1 lingurita de zahar(optional), se freaca bine piureul, desitatea lui se regleaza din cantitatea de lapte fierbinte pe care o adaugi.Te mai uiti si la friptura, ar trebui sa fie gata cam in 20 de minute, furculita trebuie sa patrunda usor carnea.Servesti pe farfurie cu piure, cu sosul de vin si muraturi... Pofta buna!

| Noa_Dragos_1994 a răspuns:

SARMALE : Toci carnea apoi o invelesti cu varza si o pui la fiert.