| bahoi a întrebat:

Vreau sa imi cumpar ceva de pe okazii dar vanzatorul nu este din acelasi oras cu mine asa a trebuie sa imi trimita un colet, evident la posta. Nu prea am experienta deci cum se procedeaza? MA duc la posta, intreb daca am primit un colet pe numele `X` si el cum primeste banii? De unde stie aia de la posta cati bani trebuie sa i dau lui? laughing sau cum se face?

2 răspunsuri:
| filme a răspuns:

Se numeste plata cu ramburs, te duci la posta semnezi chitanta cu suma respectiva si ridici coletu, persoana care iti vinde iti pune coletu cu plata prin ramburs, e simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El va trimite coletul impreuna cu mandat si buletin postal (unde scrie suma pe care trebuie s-o platesti, numele tau si al lui, adresa, adica datele folositoare pentru a trimite si ridica pachetul). Dupa aproximativ doua zile, coletul vine. Tu platesti banii, si iei coletul. Dupa alte doua zile, doar mandatul vine inapoi la vanzator, si trebuie sa completeze pe spatele acestuia, si primeste banii de la tine.