| Nairda777 a întrebat:

Vreau sa trimt cuiva ceva prin curier la fun courier, se verifica coletul meu?

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

In ce sens se verifica?
scanare cu raze X anti-bombe, antrax?
sau ce?

| Nairda777 explică (pentru ziftode):

Vreau sa trimit mamei niste medicamente

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Cine sa-l verifice? Nu au voie sa-l deschida.

| Goete a răspuns:

In afara zonei euro se poate verifica, scana sau deschide

| ziftode a răspuns (pentru Nairda777):

Habar nu am, sincer, nu au voie sa le deschida, dar, sunt anumite lucruri care sunt interzis de trimis (arme, droguri, etc.) asa ca mai bine dai telefon si intrebi la firma de curierat, ei TREBUIE sa stie

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de tara unde trimiti si de interdictiile impuse la medicamente.
Australia de exemplu nu primeste medicatie specifica sau antibiotice, fara reteta.
Statele Arabe au anuntat de curand ca au introdus reguli stricte cu privire la medicamenele pe care le iei cu tine la intrarea in tara lor.
Deci, intereseaza-te de ce este permis in tara respectiva.
Banuiesc ca nu trimiti panadol, nurofen sau aspirina.
Deci, atentie, ca pot fii confiscate la vama.
Daca sunt medicamente care se dau acolo numai pe reteta personala, atunci sunt sanse sa fie confiscate.