| BUBULINA a întrebat:

Woauuu

Performanta in lacrimi! Copii torturati ca sa devina gimnasti!
Ce parere aveti?

http://stirileprotv.ro/......nasti.html

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

In primul rand nu's de acord cu violenta in sport. Sportul il faci de placere si indiferent de nivel, violenta trebuie sa fie zero.
''Se pare ca acest tip de comportament da rezultate, daca ne gandim numai la campionatul mondial de gimnastica care s-a desfasurat in 2009. Cea mai titrata natiune, in clasamentul general pe medalii a fost, deloc surprinzator, China cu 9 medalii (6 aur, 2 argint, 1 bronz), urmata de SUA, cu 5 medalii (2 aur, 1 argint, 2 bronz).''
Ha? Aceste tratamente dau succes? Mi se pare total deplasat ce-a scris acest jurnalist. Sa nu uitam ca, China are cea mai mare populatie din lume, dispun de-o aparatura avansata, investesc mult, copiilor le sunt create conditii bune. Iar de aici nasc si performantele. Cum sa spui ca, cu violenta obtii medalii? Ca sa ajunsi sus, trebuie sa ai talent, pasiune. Daca cineva e obligat, ''schingiuit'', oare o sa mai aibe placere sa practice acel sport?
Personal, mi se pare dizgratios mesajul acestui articol. Un fel de incurajare a violentei pentru obtinerea unui rezultat cat mai bun in sport, in sensul ca interesul isi poarta fesul.
Nu spun ca din acei copii chinuiti in filmulet, n-a iesit vreounul sus de tot. Dar sunt cazuri putine, iar performanta o vad construindu-se altfel si nu prin forta sau obligatie.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Mi-au dat lacrimile! Eu nu mi-as supune copii la asa ceva pentru nimic in lume.

| User a răspuns:

Da, e cam greu. da' performanta cere sacrificii.

PS. Ai castigat aia 36 dolari?whistling

| antonia09 a răspuns:

Draga Bubulina, sa ajungi performant intr-un sport cere multa munca si sacrificii. Insa ceea ce am vazut a intrecut orice masura, cu siguranta daca imi voi da copilul sa faca vreun sport nu voi accepta acest tip de tratament aplicat de antrenori.
Sportul trebuie facut din placere si pasiune, nu din cauza unor tratamente de gelul celor vazut in stirea respectiva.

| Moneyandfame a răspuns:

Sange, sudoare si lacrimi.

| m4r1n a răspuns:

Este cam greu dar trebuie sa se sacrifice... Dar nici nu trebuie sa se poarte antrenorii lor chiar asa!

Oricum acei copii sunt super...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se face performanta draga Bubulina.
Nu ca la noi... daca te tipi putin la copil, vine masa si tacsu si te dau in judecata pentru ca e puiul lor.
Daca noi suntem obisnuiti cu spaga, e ceva normal sa ni se para ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greu de privit imaginile...,
f. greu de comentat...,
dar infinit mai grave consider ca sunt urmatoarele :
http://stirileprotv.ro/......-2-ani.htm
http://stirileprotv.ro/......0-ani.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarciisad
dar frate, antrenorii nu au nici o vine părerea mea... părintii care au vrut sa aibă copii gimnaști doar știau ca e nevoie de munca și sacrificiiwinking