| Delia491 a întrebat:

Ce inseamna funda ca sunt incepatoare?

Răspuns Câştigător
| Gandăr a răspuns:

☻Bună, sunt Gummy.
☻Dacă chiar ești nou, o să-ți fac instructajul.
Aici este o comunitate unde cei înregistrați pun întrebări sau dau răspunsuri pentru a-i ajuta pe ceilalți. Nu pune comicuri de rahat sau nu fii pitzipoancă / cocalar, altfel toți te vor jigni. O să vezi că există și astfel de specimene pe TPU. Nu pune la suflet toate răspunsurile dureroase căci altfel toți te vor batjocori.
☻Sunt niște chestii numite funde/fundițe, care te ajută să ai puncte. Punctele sunt pentru rankul tău. Fundele se acordă răspunsurilor care sunt mai adegvate întrebărilor puse de utilizatorul care-ți dă funda. Funda se dă așa : nu-i greu, e-n dreapta fiecărui răspuns. Se acordă DOAR o fundă la o întrebare.
☻ Dacă vrei să ai prieteni, fii popular. Sau dacă vrei să fii prietenul cuiva, doar accesează-i profilul, dând click pe numele acestuia, sau căutându-i numele-n spațiul liber, de acolo de sus de unde scrie ' Comunitate ', acolo poți vizualiza de asemenea rankul fiecăruia.
☻ Poți deveni expert TPU, doar dacă ai multe funde / răspunsuri, răspunsuri folositoare, nu la caterincă ( decât dacă e nevoie ).
☻ Să nu fii foarte serios, fii de asemenea și glumeț, dar nu jignitor. Altfel vei fii suspendat. Sau riști să îți pierzi contul. Adminii ( șefii ), te suspendează dacă vorbești urât.
☻ Ce-nseamnă că te suspendează?
- Păi, pentru o anumită perioadă pe care ei o aleg, nu ai voie să pui întrebări sau să dai răspunsuri.
☻ Voturi.
- În josul răspunsurilor vei observa niște "puncte" care-n dreptul lor scrie : "Folositor", "Amuzant ", "Nefolositor", "Stupid".
Astea sunt voturile. Dacă vrei, poți să votezi răspunsurile.
☻Am uitat să-ți spun, la fiecare răspuns vei primi puncte. Depinde de răspuns.
☻ Pentru alte întrebări, dă-mi un mesaj. Sub poza mea scrie (la profil) 'Trimite un mesaj' și 'Adaugă la prieteni'(aici adaugi prietenii ). Succes!

Dacă crezi că te-am ajutat, dă-mi o fundă! Asta-nseamnă că tu consideri răspunsul meu, unul bun. Gummy.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărâ, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Şi mai ceva, dacă după cele 5 zile, pe care le ai la dispoziţie din ziua, în care ai postat întrebarea, nu ai ales câştigătorul, iar cel puţin un răspuns are minim 5 voturi (în total) de "inteligent" şi/sau "folositor", atunci răspunsul câştigător va fi selectat automat de roboţel TPU (în funcţie de numărul de voturi). Însă dacă nici un răspuns n-a strâns cele 5 voturi până în a 5-a zi, atunci vei putea singur să hotărăşti, când şi dacă vrei să premiezi vreun răspuns.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes! Numai bine!

| LifeFail a răspuns:

Funda este un semn de mulţumire care îţi oferă 100 de puncte. Cu ajutorul ei îi mulţumeşti,practic,celui care consideri tu că ţi-a dat un răspuns corect/complet/folositor. De îndată ce te hotărăşti(de obicei ai cinci zile la dispoziţie pentru a declara un răspuns câştigător), dai click pe "Declară răspuns câştigător", care se află în dreapta fiecărui răspuns,apoi pe "OK".Nu e nimic dificil.Eventual,poţi citi şi Întrebările frecvente(http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ),unde cu siguranţă vei găsi multe răspunsuri care te vor ajuta.
Baftă!

| Mashiro a răspuns:

Dai clic pe funda la cel mai bun raspuns atunci ii dai fundita si declari raspunsul castigator

| ioanaCUTU a răspuns:

Uite cand vezi raspunsul este in dreapta e o pamblica gri si daca ti sageata pe ea devine alta culoare si aia inseamna funda

| RespektSiAtat a răspuns:

Funda se pune cand un expert TPU scrie ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă să pleci de la Trivia/Amuzanteee!

| Wladutz a răspuns:

Funda inseamna cand declari un raspuns fiind cel mai folositor.Ca sa dai aceasta funda dupa cateva zile de la intrebare iti apare in dreapta raspunsului o panglica. Daca dai clik pe ea declari raspunsul ca fiind cel mai folositor din punctul tau de vedere.

Si fiindca esti incepatoare incearca sa pui intrebarile la categoria potrivita, dar stai calma asta nu are nici o problema happy

Numai bine!

| MimiPopescu a răspuns:

FÚNDĂ, funde, s. f. Nod în forma aripilor unui fluture, făcut dintr-o fâșie de mătase, de pânză etc. și servind ca podoabă; p. ext. panglică. – Din ngr. fúnda.

| ForteGames a răspuns:

De ce pana mea nu te apuci sa citesti si tu putin pe aici pe colo prin site, sa vezi daca s-au mai pus aceste intrebari?

Este sus o casuta de cautare = te rog sa o folosesti
2.) Este regulamentul siteului, termeni si conditii, ce este, si asa mai departe.

Daca dai o cautare pe site cu cuvantul fundita iti apare 1000 de rezultate pe aceasta tema!

Dar asa e Romanul nu are timp sa citeasca, trebuie sa ii se spuna de fiecare data. Habar nu aveti sa va integrati, cand ti-ai facut contul ai citit termenii si conditiile? Macar asa de curioasa? Si va mai dati si rotunzi!

Ma rog, nu esti prima dar nici ultima! Dar poate se trezeste careva la realitate.

| antoniok a răspuns:

Adica, cand cineva iti raspinde cel cu cel mai bun raspuns castiga.De exemplu poti sa-mi dai mie funda!