| Reiikó a întrebat:

Cum devin membru senior pe TPU? Si mai am o intrebare : La ce ajuta fundele si voturile?
Merci!

Răspuns Câştigător
| elenyss a răspuns:

Funda o dai celui mai bun raspuns. Cu voturile cataloghezi un raspuns. Ca sa ajungi senior trebuie sa ai peste 10 zile pe zite, peste 100 de raspunsuri si 5000 de puncte. Bafta!

| Elianna a răspuns (pentru elenyss):

Nu trebuiesc 5000 de puncte.Trebuiesc doar 10 zile de la data înfiinţării contului şi 100 de răspunsuri.Pentru voturi primeşti 0, 5 puncte.Iar cel care primeşte funda capătă 100 de puncte.

| elenyss a răspuns (pentru Elianna):

Citeste "intrebari frecvente" si ai sa vezi ca este necesar sa ai minim 5000 de puncte.

| Reiikó explică (pentru elenyss):

Ok merci!

| Elianna a răspuns (pentru elenyss):

In doi ani de existenţă pe TPU am citit şi răscitit acel regulament.
Asa ca te rog sa-mi dai cu copy/paste fragmentul în care se spune de 5000 de puncte pentru senior. Nu o să poţi pentru că nu există aşa ceva!
Pana atunci, ca să te scutesc de efort am să-ţi dau eu un fragment din blogul din data de 30.08. 2011, unde Catalin (adminul) comunică ce şi cum este cu juniorii si seniorii!
"30
Marti 30 august
Uncategorized 264 Comments »
1. In primul rand La multi ani, tuturor Alexandrelor si Alexandrilor. (Si mai ales mamei mele, pe care nici nu am avut timp sa o sun astazi – o voi face in curand cand plec de la munca)
Ce s-a intamplat astazi la TPU:
1. Dupa cum ati vazut am incercat sa raspund celor mai multi dintre voi: pe blog, pe site, pe conturile de email. Pe IM nu am sa va adaug pentru ca altfel inseamna ca o voi lua razna. Sorry happy
2. Marea curatenie a inceput cu segmentarea intre membri juniori si membri seniori. Pentru a cerne apele am stabilit ca un membru junior ramane membru junior pana la momentul in care scrie 100 de raspunsuri. Cu un minim de 10 zile de juniorat. In plus, in curand vom introduce si o conditie de peer review/ peer acceptance – cum zice englezul happy Cu alte cuvinte un numar de X membri seniori (alesi prin tragere la sorti) vor putea decide daca un membru junior merita sa se bucure de statutul de senior – asta ceva mai incolo
Ce nu poti sa faci ca membru junior. Nu poti sa faci trolling in esenta:
- nu poti sa postezi pe chat
- nu poti sa votezi si sa raportezi
- nu poti trimiti mesaje private
Poti insa sa te implici in comunitate si sa dovedesti ca ai ceva de spus."

P.S.Documentează-te înainte să contrazici pe cineva!

17 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Ca sa ajungi senior trebuie sa ai 100 de raspunsuri si mai mult de 10 zile de pe TPU.
fundele iti arata de cati utilizatori ai fost apreciata prin raspunsul dat.voturile.pai nu prea ajuta la nimic.

| elenyss a răspuns (pentru NoNameJunior):

Ajuta si voturile, primesti puncte pentru ele.

| NoNameJunior a răspuns (pentru elenyss):

Pardon atunci.

| Reiikó explică (pentru elenyss):

Merci mult, elenyss! Pentru ca ai raspuns primul iti dau funda!

| Elianna a răspuns (pentru Reiikó):

Ai premiat un răspuns greşit!

| Reiikó explică (pentru Elianna):

Ti-as da tie dar nu pot! Asta e lasa poate iti dau tie funa la o alta intrebare happy Vrei?

| Elianna a răspuns (pentru Reiikó):

Nu mă interesează pe mine funda ta.Ideea este că continutul acelui raspuns este gresit. Asteaptă să vezi dacă premiata ta va da citat din regulament cu ce spune ea!

| Reiikó explică (pentru Elianna):

Scuze ca te deranjez, dar cum pot sa iti dau tie funda dupa ce am dat-o. Adica sa o retreg?

| Elianna a răspuns (pentru Reiikó):

Las-o acolo unde este!
Modalitatea este greoaie ca să schimbi fundiţa de la unul la altul.Eu nu mă dau în vant după fundiţe,las-o să se bucure @elenyss. Ca idee, pe viitor, pentru a schimba fundiţa trebuie să faci o cerere la "Contact" şi să motivezi de ce vrei să faci asta şi cui vrei s-o dai.

| Reiikó explică (pentru Elianna):

Ok

| zdrangoi a răspuns:

Acumulezi puncte si urci in clasamentul userilor.

| zdrangoi a răspuns:

Citeste si aici sa afli mai multe :
http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente

| Senorita2000 a răspuns:

Ca sa devii senior trebuie sa ai 100 de raspunsuri si cel putin 10 zile de la logare. Fundele si voturile ajuta la puncte.