| denisa402 a întrebat:

La ce ajuta fundele sau voturile?

Răspuns Câştigător
| Patrăţel a răspuns:

Atunci cand ajuti o persoana, si raspunsul dat de tine este foarte folositor pentru persoana respectiva, ca un bonus primesti acea ''fundita'', care sunt simbolice, dar cu ajutorul lor poti ajunge ''expert TPU'' sau '' userul anului'', bafta!; D

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este modul in care cel care a pus intrebarea multumeste celor care au raspuns si aduc puncte respondentilor, 100 de puncte celui care a primit funda si cate 1 punct pentru voturile folositor si inteligent. De asemenea un utilizator care are multe raspunsuri castigatoare, folositoare si inteligente poate fi numit expert. Nu ajuta la altceva. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sursa: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Cum votez un raspuns?
Pentru a vota un raspuns este suficient sa dai click pe una (sau mai multe) dintre casutele care corespund calificativului dorit, situate sub raspunsul respectiv, apoi click pe bifa din dreapta. Votul tau va fi inregistrat imediat, iar pe site va fi afisat intr-un interval de 15 minute. Nu iti poti vota propriile postari si nici nu poti vota acelasi raspuns de doua ori.
Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?
Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?
Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit :)
Pa, pa.

| Kristtine a răspuns:

Arata cat de mult stii sa ajuti pe cinevahappy

| Mentaaaaa a răspuns:

Te ajuta la a urca mai sus in clasament, te ajuta sa devii expert TPU, te ajuta sa fii mai respectat in aceasta comunitate

Răspuns utilizator avertizat
| Doloresidk a răspuns:

Cu ajutorul lor primesti puncte si avansezi in grad. big grin

| FursecCuCiocolata a răspuns:

Voturile sunt pentru ca utilizatorii sa poata vota raspunsul altui utilizator si sa isi dea si el cu parerea la raspunsul perosanei repsective
iar fundele sunt ca un premiu pentru un raspuns folositor si aceste funde aduc foarte multe pctwinking
ideea e sa faci atat de multe puncte si funde incat sa ajungi printre expertii TPUbig grin
iar acum ca te-am ajutat ar trebui sa imi dai o fundawinkingbig grin
plss imi dai daca ti-am fost de folos?batting eyelashes