| Dhyd a întrebat:

Sunt utilizator nou TPU si am intrat in aceasta comunitate tocmai pentru ca mi-a placut ideea de a impartasi pareri/experiente. Insa am si eu o nedumerire : acum, cand scriu intrebarea mea, am deasupra un articol din regulament care interzice intrebarile prin intermediul carora utilizatorii sa isi rezolve temele. Nu vreau sa fiu rautacioasa, insa deja ma scot din sarite ( poate nu intrebarile in sine ci faptul ca acesti copii nici macar nu spun "dati-mi o idee" ci spun "faceti-mi si mie o compunere cu..."). Tot site-ul e plin cu asemenea intrebari iar cele cu adevarat importante sunt eclipsate de acestea. Copii astia de 10-14 ani au gasit in TPU un loc in care "fraierii" le rezolva temele. Si ne mai intrebam uneori de ce ies din scoala asa inculti si dupa una si alta mai dam vina si pe profesori. Administratorii TPU pun in aplicare regulamentul? Nu de alta, dar nu prea vad nici o schimbare.

Răspuns Câştigător
| 100SweetSmile4you a răspuns:

În primul rând,îți urez un „Bun venit" călduros!
Da, se ocupă de problemele de pe site, dar întrebările care nu respectă regulamentul sunt deja prea multe...Atât de multe,încât nu mai pot face față.
Cu timpul,vei vedea și alte întrebări ce, probabil, te vor deranja...Eu deja am făcut alergie la cuvântul „fundiță"! Îl aud peste tot și rare sunt întrebările și răspunsurile care să nu aibe la sfarșit cuvântul fundă/fundiță/fundytzaaa/fundita sau orice alt fel de a-l scrie.

Vei mai observa, cu siguranță, și nenumăratele întrebări de la care noi trebuie să ghicim răspunsul.
Gen „care e cooloryle melle prefe tpu.foondytsaaa mare pentru cine ghyceshte sh vot pentru ceylaltzy love struck love struck love struck love struck love struck love struck love struck love struck love struck love struck v-a pup :* :* :* ",ca și cum au uitat ce culori le plac și noi, ghicitori în stele fiind, le vom readuce aminte.

Așa că...Nu ai văzut încă tot! happy

Acești copii care cer să li se rezolve temele cred că noi nu avem altceva mai bun de făcut decât acest lucru.Nu mi se pare corect ca unii să muncească pentru o compunere pe care, mai apoi cineva va lua un 10 cât el de mare,poate chiar și ridicat la rang de geniu... Unii nici nu se obosesc să ne mai roage frumos,poate ne mai sensibilizăm un pic. Direct,uneori chiar cu majuscule,ne „ordonă" să le facem tema la nu-știu-ce materie (Limba Română,de obicei).Ca să nu mai vorbim de corectitudinea întrebării, care reprezintă dovada clară că sunt total paralel cu școala!
Dacă găsești întrebări de acest gen, le poți raporta.În funcție de ce problemă are întrebarea respectivă poți selecta pe una dintre variantele de sub spațiul unde scrii răspunsul(„Conţinut obscen/ilegal"/„Caracter irelevant"/„Neinteligibil sau spam").

Numai bine!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, ai dreptate. Rezolvarea temelor pe net aduce doar un mare minus tinerilor din ziua de azi, dar din pacate unii dintre ei nu constientizeaza acest lucru.
Iar ca sa scapam de aceste intrebari, avem butonul "Raporteaza" (zilnic raportez zeci-sute de intrebari, care incalca in mod ostentativ regulamentul site-ului). Foloseste-l cu incredere!
Numai bine!

| Adry05 a răspuns:

Buna! te felicit pentru decizia ta!happy Foarte bine tine-o tot asa! Insa, din pacate pe TPU nu numai problema aceasta este. Mai exista si acele raspunsuri date de niste copii [sau chiar mai mari] obsedati de a avea o sumedenie de funde, care oricum nu le folosesc la nimic. Ei, au impresia ca daca vor avea multe funde, vor devenii experti TPU. Asta si creaza aceasta "dependenta" de funde. Rank-ul de expert si userul anului. Uneori, ma intreb daca nu existau aceste ranguri, daca ar mai fi obsedati de funde pe acest site. Dar, acest lucru nu-l putem stii happy. O zi buna!happy

| NoChanceForUs a răspuns:

Hei hei hei calmează-te!
Liberul arbitru,nene, nu vrei sa le rezolvi temele nu te du la întrebările lor.
Cât despre lene...da, așa este.Eu măcar le luam bani să le fac temele colegilor acu` ceva ani.Și aveam o avere frumușică...batting eyelashes

| GenetiX a răspuns:

Eu cred ca politica TPU este "la cat mai mult trafic". Calitatea fiind compromisa. Nu stiu ce se va intampla insa in scurt timp in lipsa acesteia.

| buburuza2 a răspuns:

Da asa este si eu am 14 anii dar nu cred ca ass putea sa fiu de acord ca cineva sa imi faca temma, sau sa ii rog sa imi faca temma happy de multe orii cand nu stiu am telefonul la indemana carre ma ajut sa afluu raspunsuri de la colegi.
Da si de obicei intrebarile care au un continut foarte important sunt ascunse de acest fel de intrebari, si chiar mi se pare absurd sa ceri ajutorul unor oamenii straini pentru ati face temma si a lua un 1o big grin.
Asta ma intrebam si eu de obicei cand pun o intrebare mai citesc cate un rand de acolo si cand dau la primma paginna : "Hei TPU va rog sa ma ajutatii la temma de la matte...chatterboxetc". Dar ce potii sa ` facii cand unii is asa de idiotii si nu pot sa isi faca o banala temma laughing|| Iti multumesc ca ai citit :X [ daca ai citit :*