| BabalGam a întrebat:

1. Intr-o camera la o masa rotunda cu trei picioare stateau 5 persoane fiecare pe un scaun cu trei picioare si jucau poker.La un moment dat se stinge lumina, se aude o impuscatura si cand se aprinde lumina unul dintre cei 5 este mort.Vine politia si ii intreaba pe ceilalti 4 ce faceau cand s-a stins lumina.
Primul spune ca masluia cartile de joc.
Al doilea spune ca si-a scos arma ca sa si protejeze castigurile din ziua respectiva.
Al treilea spune ca a luat o bucata de hartie si a pus-o sub un picior al mesei pentru ca aceasta se misca.
Cel de al patrulea spune ca s-a dezbracat de haina pentru ca i se facuse cald.
Unul din cei patru minte si acela este criminalul.
Cine minte si de ce?

8 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Pai minte cel ce zicea ca a pus o hartie sub masa, pentru ca o masa/un scaun cu trei picioare nu se misca niciodatatongue

| RikarDo a răspuns:

Al doilea minte ca si'a scos arma sa iti protejeze castigurile, dar de fapt a scos-o sa il omoare pe ala mort.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Criminalul este cel de-al treilea, a mintit ca a pus hartia sub piciorul mesei, o masa cu trei picioare este stabila si nu se misca, chiar daca are picioare inegale. Numai bine!

| darrio2007 a răspuns:

Al treilea.Masa cu trei picioare nu se misca.

| BabalGam explică:

Raspunsul corect este:

criminalul este cel de-al treilea pentru ca : intotdeauna trei puncte formeaza un plan si de aceea masa nu avea cum sa se miste.

| WestSid3 a răspuns:

Cred ca al 3-lea minte.
Pentru ca zice ca a luat o bucata de hartie si a pus-o sub un picior al mesei, pentru ca aceasta se misca. Poi masa nu are cum sa se miste deoarece are 3 picioare, care formeaza un plan. Masa era fixa.
Deci... al 3-lea minte.winking

Răspuns utilizator avertizat
| ZeYa a răspuns:

Ce-l de-al treilea minte, pentru ca o masa cu 3 picioare nu are cum sa se miste, este cat se poate de stabila.hee hee