| TiTanS a întrebat:

Intr-o camera la o masa rotunda cu trei picioare stateau 5 persoane fiecare pe un scaun cu trei picioare si jucau poker.La un moment dat se stinge lumina, se aude o impuscatura si cand se aprinde lumina unul dintre cei 5 este mort.Vine politia si ii intreaba pe ceilalti 4 ce faceau cand s-a stins lumina.
Primul spune ca masluia cartile de joc.
Al doilea spune ca si-a scos arma ca sa si protejeze castigurile din ziua respectiva.
Al treilea spune ca a luat o bucata de hartie si a pus-o sub un picior al mesei pentru ca aceasta se misca.
Cel de al patrulea spune ca s-a dezbracat de haina pentru ca i se facuse cald.
Unul din cei patru minte si acela este criminalul.
Cine minte si de ce?

Răspuns Câştigător
| caractere a răspuns:

Masa avand 3 picioare nu se putea misca. Minte al treilea!

7 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Poanta e foarte veche. Mesele cu trei picioare nu joaca, trei puncte fiind mereu intr-un plan. Problema de geometrie.

| micutadhampir a răspuns:

Ala care zice ca a scos pistolul ca sa isi protejeze castigurile. Ca el nu avea de unde sa stie ce se va intampla cand s=a stins lumina. E corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti 4 mint, cum naiba sa masluiesti cartile pe intuneric?
Al patrulea era retardat, adica auzi foc de arma si spui "stai frate ca mie imi e cald".
Al doilea a tras din instinct, cand s-a stins lumina te gandesti ca ramai in pielea goala.

| Wonderland a răspuns:

Al treilea?

| katrin7727 a răspuns:

Al 3 lea

| TiTanS explică:

Raspuns 3 /primul castiga

| wheelman23 a răspuns:

Cel de-al treilea minte.nu are cum sa se miste big grin Funda happy?