leonardk
| leonardk a întrebat:

3. Cum sa reactionezi in fata unei situatii nefavorabile?
Un tinar de la oras se duse la tara si cumpara de la un satean un magar pentru 100 €. Batrinul îi promise ca a doua zi îi va aduce magarul. Totusi, a doua zi, sateanul îi zise tinarului:
- Imi pare rau, fiule, dar am vesti proaste. Magarul tocmai a murit.
- Bine, atunci dati-mi banii inapoi.
- Nu pot, i-am cheltuit deja.
- Nu-i nimic, dati-mi magarul.
- Dar… pentru ce? Ce sa faci cu el?
- Fac o tombola cu el.
- Esti nebun! Cum sa faci o tombola cu un magar mort?
- Eu nu voi spune nimanui ca este mort, desigur.
O luna mai tirziu, batrinul satean si tinarul se intilnira din nou.
- Ce sa- intimplat cu magarul?
- L-am dat la tombola. Am vindut 500 de lozuri de 2 € si am cistigat 998 €.
- Si nimeni nu s-a plins?!
- Numai cistigatorul tombolei, dar lui i-am dat inapoi cei 2 € ai sai.
Concluzie: Acesta este un exemplu de cum sa transformi o situatie nefavorabila intr-un succes.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e fain. Numai ca nu mereu poti profita in urma unui nenoroc... Mai bine, speram sa avem mereu noroc... nup?

Întrebări recente