| WhatheWow a întrebat:

Un tinar disperat si fara minte, ajunge intr-o localitate, unde intreaba de cel mai bogat om de acolo. Toti il indreapta catre casa a unui batrin. Tinarul ajunge in fata unei casute si aici intilneste un batrin; scoate un cutit si-l ameninta pe batrin, spunindu-i sa-i dea tot ce are de valoare. Batrinul ii spune ca nu are bani si nici lucruri de valoare. Tinarul, enervat peste masura zice : - De ce minti batrine pentru ca toti mi-au spus ca tu esti cel mai bogat de pe aici?! Batrinul nedumerit ii raspunde : - Nu stiu de ce ti-au spus asta dar te rog sa ma crezi ca nu am nimic de valoare!; nu am decit o mica moneda de aur in casa. Batrinul ii da moneda tinarului, acesta o i-a si-i spune batrinului : - Acum o sa plec dar daca indraznesti sa te tii dupa mine am sa te omor! Tinarul pleaca iar batrinul isi aminteste ca mai are, uitat intr-o cutiuta si un inel de valoare. Il i-a si fuge sa-l ajunga pe tinar din urma. Tinarul il vede, scoate cutitul si-i spune : -Batrine, tu n-ai minte, nu ti-am spus ca daca vii dupa mine am sa te omor? Batrinul, abia suflind, ii spune : - Uite, imi pare rau ca nu am putut sa-ti dau mai multe insa mi-am amintit de acest inel care valoreaza ceva; ia-l ca eu nu am nevoie de el; iar data pina data viitoare cind o sa mai vii am sa incerc sa adun ceva si pentru tine! Tinarul i-a inelul si pleaca gindindu-se de ce toata lumea a spus despre batrin ca e cel mai bogat! Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| LookIntoMyEyes a răspuns:

Bogatia materiala paleste in fata celei spirituale!

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

E clar, daca vezi la urma, ii daduse totul si inca il indemna sa mai treaca ca mai avea de oferit.Deci bogat nu este cel care are ci cel care are de oferit.

| Wøodenpints a răspuns:

Cum se gândea tânăul, dacă ai zis că nu are minte?

| Seby90 a răspuns:

Dand fiecaruia cate ceva, probabil a creat impresia ca are de unde sa dea. Un suflet mare este o comoara intr-adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era bogat sufleteste, cel mai intelept om din localitate.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre timp mosul si-a pus ochelarii, deci acum putea sa-i faca portretul-robot la sectia de militie. Prima oara nu...
Deci morala e asta: iti dai seama ce saracie era in satul ala, daca maximum de agoniseala era un ban de aur si un inel! Seamana cu Osmancea rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca o sa-ti multumesc. Acum pot sa dorm linistit dupa ce mi-am luat "bedtime story-ul". Noapte buna! Mersi!

| 1Mihai1 a răspuns:

"lumea a spus despre batrin ca e cel mai bogat!" - pentru că era darnic. Părerea mea.

| GabiiHaș a răspuns:

Pai n-ai zis ca n-are minte? si-au batut aia joc de el, cred.

| BMW200 a răspuns:

Frumoasa povestioara happy

| Vladimir315 a răspuns:

Poti fi bogat din mai multe puncte de vedere. Evident batranul nu era bogat (nu avea avere $$$)dar era bun la sufletwinking