| Geanin a întrebat:

30 de elevi participa la un concurs unde au de rezolvat fiecare aceleasi 4 probleme. Daca prima problema este rezolvata de 25 dintre elevi, a doua problema este rezolvata de 24 de elevi, a treia problema este rezolvata de 23 de elevi, iar a patra problema este rezolvata de 22 de elevi, argumenteaza faptul ca exista cel putin 4 elevi care au rezolvat toate problemele. Cine stie ia funda!

3 răspunsuri:
| Ammy2001 a răspuns:

Prima problema nu este rezolvata de 30-25=5 elevi, a doua nu este rezolvata 30-24=6 elevi, a treia nu este rezolvata de 30-23=7 elevi, iar a patra nu este rezolvata de 30-22=8 elevi. In total elevi care nu au raspuns la toate intrebarile sunt 26. 30-26=4 elevi care au raspuns la toate problemele. Primesc funda?

| Geanin explică (pentru Ammy2001):

Felicitari ai raspuns la o intrebare foarte usuara dar macar ai incercat nu ca alti, de ata am pus-o la T/A sa vad cine isi da silinta. Bravo!

| Ammy2001 a răspuns (pentru Geanin):

Si pana la urma primesc funda?