| nononono1111111111 a întrebat:

Scuzati-ma ca intreb de teme dar sunt disperata! Stie cineva cum se rezolva problemele de genul:La un concurs se acorda 6 puncte(o sa scriu p) pentru o problema rezolvata corect si se scad 2 p pentru o problema gresita.Maria a trimis la concurs 12 probleme rezolvate si a primit 48 p.Cate probleme a rezolvat corect si cate gresit?
Daca nu stiti nu-i nici o problema treceti peste dar daca stiti...va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui in ce clasa esti si daca ai facut rezolvarea sistemului de 2 ecuatii cu 2 necunoscute, problema se rezolva foarte usor asa. Notezi cu x nr.problemelor rezolvate corect si cu y nr. celor gresite si ai sistemul: x+y=12 si 6x-2y=48(sau prin simplificarea cu 2 ai 3x-y=24) si rezolvand prin metoda substitutiei (substituind in prima ecuatie pe y=12-x si inlocuind in a doua ecuatie) ai 3x-(12-x)=24, 3x+x-12=24, respectiv 4x=36 si x(probl.rez.corect)=9 iar y(cele gresite)=3. Sper ca ai inteles. Numai bine!

4 răspunsuri:
| nononono1111111111 explică:

Ioandelasal, raspunsul este bun, am raspunsurile, dar rezolvarea este pentru clase mai mari...eu sunt cls a4-a deabia.Ms oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bn bine. Uite eu sunt mica, am doar 9 ani si nu am facut probleme de genul acesta dar am participat la concursuri de mate!

| anonima000000 a răspuns:

Cred ca este asa dar nu sunt sigura (*_*) :
48:6=12 probleme rezovate deci le-a rezolvat pe toate
fundita! (^_^)

| Denis_1354 a răspuns:

Totusi daca nu stie sa faca problema asa simplu babeste cum s-ar zice...nu cred ca o inteles nimic din ce ai zis u.metoda substitutiei se face in clasa a 8