| CastraveteMurat a întrebat:

"Aelia Laelia Crispis
Nu-i nici barbat, nici femeie si nici hermafrodit;
Nu-i nici fata, nici baiat si nici femeie batrana;
Nu-i nici tarfa, nici fecioara,
Ci toate la un loc.

Nu poate fi omorat(a) nici de foame, nici de sabie si nici de otrava,
Ci de toate la un loc.
Nu se afla nici in ceruri, nici in ape, nici pe pamant,
Ci oriunde.

Lucius Agatho Priscus.

Nu-i nici sot, nici iubit si nici ruda.
Nu-i nici tris, nici bucuros si nici nu plage,
Ci toate la un loc.
Nu-i nici piatra funerara, nici piramida si nici mormant.
Stie si nu stie ce si-a creat.
E un mormant ce nu are vreun cadavru in el.
E un cadavru ce nu-i acoperit de niciun mormant.
Dar cadavrut si mormantul sunt unul si acelasi lucru."
Cea mai grea ghicitoare de pe pamant.Este tradusa din latina si am luat-o de pe site-ul : http://www.lovendal.net/......e-pamant/,
O puteti dezlega? :)

Răspuns Câştigător
| Sunnyツ a răspuns:

Mda.ghicitoare nu are raspuns. Adica are, dar mai multe. Fiecare raspuns este corect sau incorect. ( nu conteaza ) Raspunsul semnifica ceva legat de personalitatea fiecaruie, modul sau perspectiva din care vede sau caracterizazea viata. Umorul meu zice ca e " zombi " rolling on the floor, cand de fapt cel mai potrivit dupa mine ar fi : "viata insasi " sau " sufletul " sau chiar " Dumnezeu " big grin

| Placinta_Robert_1979 a răspuns (pentru Sunnyツ):

Dumnezeu voiam sa zic si eu happy

10 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Viaţa,din tot şi toate.

| Trinitas a răspuns:

Prostia.

Sau Justin Bieber.

| TatSergiu a răspuns:

Pamantul!

| Gabriela_Radulescu_1968 a răspuns:

Iluzia

| Gabriela_Radulescu_1968 a răspuns:

Iluzia (si cine vrea sa stie cum am ajuns la acest raspuns... ii pot spune... nu e ntamplator)

| Gabriela_Radulescu_1968 a răspuns:

Iluzia (si cine vrea sa stie cum am ajuns la acest raspuns... ii pot spune... nu e intamplator)

| Sunnyツ a răspuns (pentru Gabriela_Radulescu_1968):

Iluzia, speranța... dragostea, ura. Toate cele nepământești.

| Pop_Dumitru_1959 a răspuns:

Anarhia!