| hellchild a întrebat:

Cea mai grea ghicitoare din lume, raspunsul inca nu se stie:
"Aelia Laelia Crispis

Nu-i nici barbat, nici femeie si nici hermafrodit;

Nu-i nici fata, nici baiat si nici femeie batrana;

Nu-i nici tarfa, nici fecioara,

Ci toate la un loc.

Nu poate fi omorat(a) nici de foame, nici de sabie si nici de otrava,

Ci de toate la un loc.

Nu se afla nici in ceruri, nici in ape, nici pe pamant,

Ci oriunde.

Lucius Agatho Priscus.

Nu-i nici sot, nici iubit si nici ruda.

Nu-i nici trist, nici bucuros si nici nu plange,

Ci-i toate la un loc.

Nu-i nici piatra funerara, nici piramida si nici mormant.

Stie si nu stie ce si-a creat.

E un mormant ce nu are vreun cadavru in el.

E un cadavru ce nu-i acoperit de niciun mormant.

Dar cadavrul si mormantul sunt unul si acelasi lucru"

Care credeti ca este raspunsul?

Răspuns Câştigător
| Adryanna2000 a răspuns:

thinking

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Cea mai grea ghicitoare din lume, raspunsul inca nu se stie:"
Pai daca nu se stie raspunsul sau nu are un raspuns ce ghicitoare e asta?
"Vad ca e mai greu cu filosofia", care filozofie!?

| hellchild explică (pentru Hombre):

Aia cu care trebuie sa gandesti ghicitoarea... straight face

| NikoIsDirectioner a răspuns:

Victor Pontalaughing laughing

| Inferno a răspuns:

Chiar nu pot sa realizez ce poate fi. ma gandesc la raspunsuri gen: Dumnezeu, timp, viata, moarte. Un raspuns de acest gen, dar nu se potriveste.
Este evident ca nu are legatura cu omul, poate doar cu anumite atributii ale lui.
Pare complexa, daca are si un raspuns e foarte tare.

| WhatheWow a răspuns:

Ia ghiceste tu la ce categorie ti-am trimis ghicitoarea? P.S la prima Dumnezeu si la a doua Isus!

| N0xEterniS a răspuns:

Pai cineva a creat-o, inseamna ca raspunsul exista, si cred ca a fost rezolvata dar nu si publicat raspunsul, pentru ca exista oameni cu IQ foarte mare si iti trebuie unu cu IQ mare pentru ca noi desi nu recunoastem nu putem retine toate deteliile din ghicitoare si ne trebuie un ''procesor'' mai istet pentru a lega toate datele si sa ne dam seama...(parerea mea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu se stie raspunsul de ce ai m-ai pus ghicitoare adc nimeni n-ar mai primi funda sad. Daca as da un raspuns e asta (Nu-i un raspuns corect dar nici bun.Ci toate la un loc ) laughing))

| i86e2 a răspuns:

Nu știu răspunsul dar ea îmi amintește de natură și el îmi amintește de timp.

| ßσьσсєℓα a răspuns:

Uitati-va la al treilea vers, cum puteti sa il caracterizati asa pe Dumnezeu, Atotputernicul, cititi versul si spuneti-mi daca ati citit bine ghicitoarea.

| stef112 a răspuns:

Raspunsul e cu siguranta:FUEGO

| 1000bodies a răspuns (pentru stef112):

Da. Fuego e de vina!

| Yosifica a răspuns:

Paithinking in primul rand buna, nu stiu eu multa filozofie, dar sincer din aceste randuri pe care le-am citit, mie la prima impresia mi-a dat de inteles ca este supra natural dar trebuie gandite bine, a 2 a oara le-am citit cap coada si am ajuns la concluzia ca de fapt se refera la noi oamenii si la viata noastra, intr-un sens bine ascund prin cuvinte simple dar atent selectionate si bine imbinate, din pacate nu stiu raspunsul, dar cuvintele folosite sunt umane, sunt lucruri creeate de Dumnezeu si dupa celelalte raspunsuri el ar fi, intr-adevar este stapanul tuturor, darfilozofia personifica si ascunde unele aspecte incat sa nu ne dam seama, deci in`trun fel eu zic ca oamenii ..probabil nu are raspuns, sau poate eu inca nu l`am descoperit desii de abia astept sa vad raspunsul concret la intrebare

| hellchild explică:

Vad ca e mai greu cu filosofia, de aceea facem glume/spam...

| hellchild explică:

Cred ca-i sade mai bine la filozofie.

| Kiragagash2012 a răspuns:

Simplu... Raspuns: Dumnezeu. Dar de ce e asta cea mai grea ghicitoare din lume? nu-nteleg...

| hellchild explică (pentru Kiragagash2012):

Asta e parerea ta, parerea altuia poate fii diferita, si cum nu s-a ajuns la un acord comun... raspunsul nu poate fii clarificat.

| Kiragagash2012 a răspuns (pentru hellchild):

Dumnezeu este totul, inclusiv raspuns la toate ghicitotrile, in plus, gandeste-te la ghicitoare mai, daca iti explic fiecare vers in parte cum il reprezinta pe dumnezu, e mai usor sa intelegi?

| ZZZZ554 a răspuns:

Minciuna

| ZZZZ554 a răspuns:

Aer
Simplu

| Pulbere_Vlada_1995 a răspuns:

E viata.Ea nu e barbat, femeie, baiat, fata, batrina, tirfa, fecioara CI TOATE.Nu e in ceruri nici in ape nici pe pamint e peste tot.Ea stie si nu stie ce si-a creat.E VIATA!

| Marinel23232323 a răspuns:

Spiritul cred, dar daca acesta nu este inseamna ca este bunicul Petarda $

| Gabytza13 a răspuns:

Aerul

| Cosmin_Ulesteanu_1998 a răspuns:

Simplu Aerul

| ThinkingIsLearning a răspuns:

Rapunsul il avem toti.Raspunsul chiar este in fata noastra. Daca nu va dati seama, raspunsul este GANDUL.Gandul este universal.Analizati fiecare intrebare, si o sa vedeti ca toate au sens.Gandul reprezinta orice, dar si nimic in acelasi timp.Acesta este raspunsul...

| Cecilia_Vasile_1985 a răspuns:

Grea mai este!

| Biruința a răspuns:

Isus Hristos