| anonim_4396 a întrebat:

Am 10 intrebari capcana pentru cei mai destepti

1. de ce "prescurtare" este un cuvant asa lung?

2. de ce se sterilizeaza acele cu care se fac injectiile condamnatilor la moarte?

3. care este sinonimul cuvantului " sinonim "?

4. de ce nu exista mancare de pisici cu gust de soarece?

5. de ce balerinele merg mereu pe varfuri? Nu ar fi mai simplu sa angajeze balerine mai inalte?

6. vreau sa imi cumpar un bumerang nou. Cum pot sa scap de cel vechi?

7. de ce avioanele nu sunt fabricate din acelasi material din care sunt facute cutiile negre?

8. daca Superman este asa de destept, de ce isi ia chilotii peste pantaloni?)

9. daca o pisica pica mereu in picioare si o bucata de paine cu unt cade mereu pe partea unsa, ce se intampla daca legam o felie de paine unsa cu unt de spatele unei pisici si o aruncam pe fereastra?

10. ce culoare are un cameleon cand se uita intr-o oglinda?

sper ca va placut
primul sosit primul servit

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

1. "de ce "prescurtare" este un cuvant asa lung?"
Ca sa se dea si el mare. laughing
2. "de ce se sterilizeaza acele cu care se fac injectiile condamnatilor la moarte?"
Ca sa nu se infecteze asistenta medicala, in caz daca se inteapa din greseala. laughing
3. "care este sinonimul cuvantului " sinonim "?"
a) Sinonimul cuvantului "similar". laughing;
b) Unul cu un sens asemanator.winking
4. "de ce nu exista mancare de pisici cu gust de soarece?"
a) De unde stii, ai gustat-o? laughing;
b) Pisicile sunt tot mai aristocrate, nu mai mananca ori si ce mortaciune. laughing;
c) N-au gasit degustori pentru a o pune in fabricatie, nu s-a oferit nimeni. oh go on;
d) Pisicile s-au imprietenit cu soarecii si nu mai vor sa-i manance nici in ruptul capului, au facut greva nationala. oh go on;
e) Nu mai sunt soarecii la moda. rolling on the floor
Mai vrei? big grin O pot tine in ritmul acesta mult si bine. laughing
5. "de ce balerinele merg mereu pe varfuri? Nu ar fi mai simplu sa angajeze balerine mai inalte?"
a) Cele inalte au urmat exemplu' Monicai Columbeanu. laughing;
b) Si-au distrus calcaiele la repetitii. oh go on;
c) Ca sa ne faca in ciuda ca noi nu putem. laughing
6. "vreau sa imi cumpar un bumerang nou. Cum pot sa scap de cel vechi?"
Il trimiti prin posta unui prieten si omori 2 iepuri dintr-o lovitura, la anul nu va mai trebui sa-i iei cadou de ziua lui. laughing
7. "de ce avioanele nu sunt fabricate din acelasi material din care sunt facute cutiile negre?"
Companiile aeriene au semnat un contract cu pompe funebre. rolling on the floor
8. "daca Superman este asa de destept, de ce isi ia chilotii peste pantaloni?"
a) Pentru a avea succes si la barbati (unii dintre ei). oh go on;
b) S-a uitat si el prea mult la FASHION TV.winking;
c) A apelat dupa sfatul lui Fitz la stilistul lui Tarki (sau cum dracu' il cheama pe nebunul ala). rolling on the floor
9. "daca o pisica pica mereu in picioare si o bucata de paine cu unt cade mereu pe partea unsa, ce se intampla daca legam o felie de paine unsa cu unt de spatele unei pisici si o aruncam pe fereastra?"
Indiferent de rezultat, nu e nevoie sa ne ingrijoram, felia de paine va ramane teafara, fara accidentari grave. oh go on
10. "ce culoare are un cameleon cand se uita intr-o oglinda?"
Una fericita - ii place ce vede in oglinda. oh go on

Mersi, @laurentiu! M-am distrat copios! thumbs up applause

P. S. intrebarea este postata la Triviale/Amuzante (pentru cei care n-au fost pe faza).winking laughing

63 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@Gabyy, nici o problema.winking big grin

| AndutzaAndu a răspuns:

Au mai fost întrebărin din astea pe site, una câte una...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce sunt atatia cretini pe aici?
Ai reusit sa descoperi Google. Bravo! Sa ne anunti cand descoperi mersul pe jos si apa calda!

| hândel a răspuns:

Am şi eu una pentru. tine, "Laure" : de ce după atâtea luni de când eşti pe site, postezi întrebări care au fost postate în sute, mii poate exemplare?! Mie nu-mi place repetiţia, mă plictiseşte. Poate d'aia nici nu-mi mai fac timp de TPU. Cu tot respectul, dar ce-ar fi să fii şi tu creativ, şi să laşi clonele pentru. bobocii TPU?!

| Hombre a răspuns:

Mia placut dar nu vreau fundoi.

| AndreeaSiAndra a răspuns:

1. Ca sa intrebi tu.
2. Nu se sterilizeaza.
3.Cuvant cu acelasi inteles.
4. Ce sti tu... exista.
5. Ca sa se dea in spectacol.
6. Il arunci in foc.
7. Ca sa zboare.
8. Pt ca nu e destpt e pr**t.
9. Moare pisica, iar painea cu unt cade cu partea unsa in sus.
10. Multicolr.

PS: Vezi ce desteapta sunt!

Răspuns utilizator avertizat
| Alle8D a răspuns (pentru Christynna):

Adevarat laughing.

| TwixulDrept a răspuns:

1.pentru ca el este facut sa prescurteze alte cuvinte
2.sa nu se infecteze, ce daca sunt condamnati?
3.cuvant cu acelasi inteles dar forma diferita
4. Daca ar exista cine ar mai fugari soareci?
5.tre sa fie cat mai inalte
6.il pui la gunoi
7. trebuie sa reziste greutatilor
8. vrea sa faca copiii sa rada
9. pisica cade iar felia cu unt ramane pe pisica pentru ca pisica e mai grea
10.nu se stie incaaa

| Ana213 a răspuns:

Astea le citeam cand aveam 15 ani iar acum am 20 big grin

| Gabriela0206 a răspuns:

Man, putina originalitate nu strica. happy

| Gabyy_8657 a răspuns:

1.Ca sa prescurteze celelate cuvinte.
2.Ca sa nu se imbolnaveasca.
3.Cu acelasi inteles.
4.Ca sa nu inceteze pisicile sa prinda soarecii nedoriti din casa.
5.Ca sa para mai gratioase.
6.Pastreaza-le pe amandoua. Poate o sa-ti trebuiasca.
7.Ca sa fie diferite.
8.Sa fie diferit.
9.Amandoua sunt tefere.
10. Una fericita.(scuze ca te-am copiat NOname)

| Miruuuuuuuuuuuuuuu a răspuns:

1. deoarece cuvantul nu are legatura cu sensul sau laughing
2.ca sa moara prin injectare big grinnu din cauza aleti boli, infectari.(am dubii la raspunsss)
3.similar, identic, echivalent
4.pentru ca pisicile nu papa laughing numai soareci
5.pentru asa e coregrafiaaalaughingrolling on the floorsi dansatoarele se aleg in urma unei probe nu angajaribatting eyelashes
6.arunca-l din elicopter.sigur nu te va mai urmari pentru ca tu vei fi plecatttt.happy
7.pentru ca materialul din care sunt facute cutiile negre nu ar fi destul de usor pentru a pluti deasupra norilorbig grin(zic si eu.big grin)
8.sa se simta. GTRONG omu` rolling on the floor
9.totul ramane la situatia initiala numai ca pisica va fi un pic murdara pe blanita
10.culoarea lui normala(ca poate sa nu si-o schimbe daca nu se simte in pericol)sau culoarea lucrului pe care stabig grin
sper ca am nimerit macar vreo 2-3 big grin

1. Pentru că denumirea cuvântului nu are nicio treabă cu sensl.
2. -
3. Asemănător
4. Pentru că pisica mănâncă aproape orice fel de carne, nu neapărat de şoarece.
5. Pentru că aşa e dansul, iar din câte ştiu în dans nu se fac "angajări".
6. Chibrite. Sau îl arunci şi fugi big grin.
7. Sunt făcute, dar că nu au aceeaşi duritate.
8. Superman nu era deştept.
9. Pisica va cădea în picioare pentru că se poate coordona în timp ce felia nu.
10. Culoarea obiectului pe care stă, în cazul în care stă pe oglindă va lua culoarea tavanului(cerului).

| laurentiu a răspuns:

ZERØ1onis
cu tot respectul aratami si mie unde au mai fost postate astea dar sa fie la fel am mai vazut dar diferite...si nu am copiat pe nimeni.
o sa las creativitatea pentru tine

| Andruşcă a răspuns:

1.Asa s-a nimerit.
2.Cine a zis ca se sterilizeaza? Daca e adevarat atunci se face doar pentru protectia personalului medical.Pana la "decapitare" sa nu atinga vreun medic acul infectat si sa se imbolnaveasca.
3. Exista mai multe, mi-e lene sa ti le scriu.
4.Soarecii sunt purtatori de diverse boli.N-are rost atata munca in laborator pentru creeara unui produs cu aroma de soarece avand in vedere ca exista riscul sa nu aiba succes pe piata.Sunt conserve cu toate neamurile de pesti, de pasari, nu e nevoie si de soarece.
5.Balerina n merge pe varfuri ca sa para mai inalta, e vorba de supletea corpului, de aspect, de armonie de dans.Asta inseamna balerina.
6.Il iei pe cel vechi si-l pui in cosul de gunoi.Nu o sa se intoarca in mana ta(in caz ca nu stiai).
7.Cutia neagra e fabricata dintr-un metal extrem de rezistent care bineinteles, este foarte greu.Otel, tital, etc. Avionul e facut din metale si aliaje usoare(aluminiu, etc) ca sa poata zbura. Daca ai face un avion din materialul cutiilor negre ar fi atat de greu incat motoarele nici n-ar avea putere sa-l miste pe pista.
8.Am mai zis-o intr-o intrebare, superman e un personaj fictiv.Nu are rost sa stam sa ne gandim ce a fost in capl creatorului cand i-a pus chilotii pe pantaloni.
9. Pisica pica in picioare fiindca se redreseasa, e vorba de anatomia ei.Painea pica cu partea unsa datorita unei legi a fizicii, partea unsa e mai grea. Daca legi o felie de paine unsa de mata, mata va pica tot in picioare, e prea usoara ca sa influenteze cumva traiectoria matei.
10.Un cacaniu.

Astea nu sunt intrebari amuzante, nici intrebari capcana, nici intrebari de logica.Sunt intrebari simple, de cultura generala a unui copil de 8 ani.Zau, te faci de rusine postand astfel de intrebari, iti arati nivelul extrem de scazut de cultura.

| Kido0 a răspuns:

Nu mai pierdeti timpul pe TPU cu intrebari stupide

| Lotte_4915 a răspuns:

Frumoase ...am vaut intr-o revista si raspunsuri. dar tu esti foarte bravowinking

| ReiVaN a răspuns:

1. ca asa l-a facut mama luihappy
2. pentru ca asa e procedura, daca nu esti acuzat de malpraxis si inchis poate
3.similar
4. pai in mancarea de pisici se pun arome de organe interne ( gen ficat.) si astea se intalnesc si la sobolani. si de unde stii tu ca mancarea aia nu are gust de sobolani?
5. balerinele merg pe varfuri pentru ca "miscarea" asta de baza reprezinta gratia lor.
6.ii dai foc
7. de mere, pentru ca ar fi exagferat de scump si avionu` nu ar putea zbura
8. sa fie trendi-flendi.
9. am obtine o pisica cu unt...
felia de paine nu cade mereu pe partea unsa, insa pisicile au in reflexul lor sa cada in picioarelove struck ce destepte sunt:X:X:X
10. culoare de cameleon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea ma duce mintea.prind greu si uit repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte tarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Haioase!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai fost supeeer tare frate laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exceptand intrebarea 7 care are logica restul sunt intrebari de gradinita grupa mare spre scoala generala clasa 1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5.Sa te miri tu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Ca sa nu rada cuvintele prescurtate de el. 2. Poate se mai folosesc acele ace pentru injectarea oamenilor sanatosi, si sa nu devina si ei condamnati la moarte. 3.Similar. 4.Pentru ca au gripa soreceasca. 5.Ca sa isi rupa degetele de la picioare. 6.Il trimiti bunicii. 7.Nu ar putea zbura. 8.Sa fie in pas cu moda, sau sa vada lumea ca are chiloti marca Botezatu. 9.Cad intr-o dunga. 10.Nu se uita in oglinda. sau daca se uita este incolor si nu vede nimic. pup. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti bolnav...aceste intrebari sunt total absurde si lipside de intelepciune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Misto,,,,,, dar unde ai gasit intrebarile?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarile sunt destul de logie. dar mai ai de invatat.sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate sunt niste intrebari banale,...:*:*laughing)