| TristanTzara a întrebat:

Am văzut că sunt amatori de puzzle-uri pe site-ul ăsta, așa că încercați-o pe asta:

Domnul și Domna N se întâlnesc cu alte 4 cupluri căsătorite. În cadrul întâlnirii se fac strângeri de mână. La final Dl N întreabă pe toată lumea (inclusiv pe Dna N, dar nu și pe el însuși) cu câte persoane au dat mâna și primește de fiecare dată un răspuns diferit. Dat fiind că nimeni n-a dat mâna cu el însuși sau cu soțul/soția, cu câte persoane a dat mâna Dl N? Dar Dna N?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

M-am prins pana la urma
raspunsul e 4 pentru Dl si D-na N
corect? big grin

multumesc de puzzle, mi-a placutwinking

LE ca sa se si inteleaga cum am ajuns la respectiva concluzie

sunt 5 perechi deci 10 oameni
se da mana de la 0 la 8
de la 0 la 8 sunt 9 numere
fiecare a dat mana cu altcineva in afara de el insusi si sotul/sotia
dar fiecare a dat mana de un numar unic de ori in afara de dl N
moment in care fiecare pereche a dat mana de numere diferite, in afara de dl N
prima pereche (care nu e perechea N) a dat mana el/ea 0/8
a doua (iar fara perechea N) el/ea 1/7
a treia (fara N) el/ea 2/6
a patra (fara N) el/ea 3/5
din multimea de numere de la 0 la 8 mai ramane numai numarul 4 care e evident dat de dna N pentru ca ea mai ramane
moment in care dl N a dat tot de 4 pentru ca el nu trebuia sa aiba un nr unic, fata de ceilalti

29 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dl N, a intrebat pe toata lumea, cu cate persoane a dat mana ( cred ca ori era drogat ori beat, de isi punea intrebarea asta, daca era sober, stia exact cu cati )

Si tot el a spus, ca fiecare a dat un raspuns diferit, dar n-am incredere in ce zice domnul N.
Sigur era beat, si aia au dat acelasi raspuns toti.
Daca erau 5 cupluri, probabil s-au intalnit pentru swinging, si daca domnul N, era asa de beat incat nu mai stia cu cine a dat mana, nevasta-sa a profitat, si era deja in celalalt dormitor cu vasilica si maria.
n-a mai dat mana cu toti. laughing)

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

N-am zis că Dl N își pune întrebarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Asa este, nu isi pune el intrebarea asta, dar ii intreaba pe ceilalti

"La final Dl N întreabă pe toată lumea (inclusiv pe Dna N, dar nu și pe el însuși)"

deci daca ii intreaba pe ceilalti, si el nu isi mai aduce aminte, cu siguranta si-a pus si el intrebarea "bai da eu cu cati am dat mana" (prin absurd ca nu stiu de ce ar fi important pentru el sa stie asta)
dar daca ai zis ca i-a intrebat pe ceilalti, si el nu stia, cu siguranta si-a pus lui insusi intrebarea, inainte sa faca cercetari si sa ii intrebe si pe ceilalti.
Probabil era important pentru el.
trebuia sa scrie in jurnal a doua zi, si vroia sa scrie cat mai in amanunt, inclusiv cu cati a dat el mana laughing)

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Am modificat: "cu câte persoane au dat mâna". E clar acum, domnule pedant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Tot nu inteleg
"La final Dl N întreabă pe toată lumea (inclusiv pe Dna N, dar nu și pe el însuși) "
Cum adica intreaba pe toata lumea dar nu se intreaba pe el insusi.
Pai sa spunem ca iti pierzi cheile.
Te intrebi, " bai unde dracu mi-am pus cheile" apoi zici, "hei, mi-a vazut cineva cheile?"
deci intai te intrebi pe tine,
Dar domnul N nu se intreaba pe el insusi, si se duce direct si intreaba pe altii, ceea ce e imposibil.
Nu te duci sa cauti telefonul pe care ai uitat unde l-ai pus, fara sa te intrebi pe tine insuti prima oara, " bai ce-am facut cu el?"

Deci domnul N intai s-a intrebati pe sine insusi, intai, cu cine a dat mana, apoi pe ceilalti, ca sa isi confirme.
si tu ai scris ca el i-a intrebat pe toti, numai pe el insusi nu, ceea ce e imposibil.

Tu ai scris asta? sau ai copiat de undeva?

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Îi întreabă pe ei cu câte persoane au dat ei mâna, nu cu câte persoane a dat el mâna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Pai si nevasta-sa ce i-a zis? ba prostule, iar ai venit beat drogat si ma faci de ras, cum sa nu mai tii minte, ca acum 2 secunde ai dat mana cu ei, gen.
Sau era genul ala de petrecere unde erau toti pastilati? laughing
Ca tot nu inteleg, Ai formulat aiurea, si raspunsuri pot fi prea multe.
Rezuma si tu la o problema in care rezolvarea are doar 2 posibile raspunsuri.
Unul corect, si unul incorect, ca ai lasat loc de fff multe interpretari happy

Cu 8 insi fiecare, daca nu ii cunosteau, ca sa faca cunostinta,
Doar cu cei pe care nu ii cunosteau, ca sa faca cunostinta.
Se cunosteau toti, dar au dat mana doar barbatii intre ei.
Daca erau swingeri atunci femeile dadeau mana doar cu barbatii, si invers, si tot asa
Dar n-ai dat nici un indiciu, daca se cunosteau sau nu.
Si plus ca, cine naibi uita cu cine a dat mana, dupa 2 secunde?
Era bolnav de alchzimer? drogat, beat sau ce era neinregula cu el?

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Ceva mai bun de făcut n-ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El cu 4 persoane și ea cu nimeni, asta presupunând ca se cunoșteau deja cu toți cei cu care s-au întâlnit.

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Nu văd ce legătură are dacă se cunoșteau. Dar mai exact cum ai ajuns la concluzia asta?

Răspunsul tău e aproape dar totuși departe.

| Bizon95 a răspuns:

Intrebarea ta are lipsa regula de dat mana
cine da mana cu cine si de ce
tot ce ai pus tu este cine NU da mana cu cine si de ce
si ai mai pus "de fiecare data a primit un raspuns diferit" care inseamna practic ca fiecare persoana inclusiv el insusi (care e exclus din regula de mai sus si deci poate sa fi dat mana de cate ori a avut chef) a dat mana de un nr diferit adica de la 0 la 8, totusi asta nu inseamna nimic pentru ca nu ai cum sa determini in nici un fel cine a dat mana si de cate ori, asa ca raspunsul e pur si simplu intrebare pentru Mafalda, ca ea stie sa ghiceasca, nu noi

| TristanTzara explică (pentru Bizon95):

Dacă toată lumea, cu excepția Dl N a dat mâna de 0, 1...8 ori (așacum bine ai observat) se poate deduce cu câte persoane a dat mâna Dl N și Dna N, din regulile de excepție și puțină logică.

Nu am inventat eu problema, doar am rezolvat-o, și am postat-o aici.

| Bizon95 a răspuns (pentru TristanTzara):

happy
am observat bine regula, daca deductia imi scapa atunci te rog sa ma iluminezi, sau sa pui punctul pe... indiciu
pentru ca nu vad nici un fel de indiciu care sa spuna cu cate persoane a dat mana D-na N (este orice numar de la 0 la 8) si CU ATAT MAI PUTIN (nu e nici o regula oarecare in enunt) cu cate persoane a dat mana Dl N (iar orice nr de la 0 la 8)

si, ca sa iti zdrobesc de tot enuntul:
nu e de la 0 la 8 ci de la 0 la 18 sau... 47
de ce?
nicaieri in enunutul tau nu scrie ca o persoana a dat mana cu alta persoana maximum odata, deci orice persoana ar fi putut da mana cu alta persoana de mai multe ori, odata cand au ajuns, dupa ce au cazut de acord relativ la o afacere intre ei si inca odata cand au plecat, si de inca 15 ori pe parcurs pentru ca imi place sa dau mana si ma bucur serios ca am revazut respectiva persoana dupa ani de zile
deci? tongue

| TristanTzara explică (pentru Bizon95):

Da nu spune, dar întrebarea e pusă pe numărul de PERSOANE cu care a dat mâna nu de CÂTE ORI a dat mâna. Indiciul e: Nimeni n-a dat mâna cu el însuși ori cu consoarta, cine oare e consoarta celui ce a dat mâna cu 8?

| Bizon95 a răspuns (pentru TristanTzara):

Ok in legatura cu cate persoane a dat mana, greseala mea

deci vrei sa spui ca, D-na N a dat mana cu 0 si Dl N cu 8?
tot nu vad de ce? de ce nu ar fi alta pereche?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

In general femeile se pupa când se întâlnesc cu cineva cunoscut, bărbații dau mâna între ei. Fiecare a răspuns diferit pentru ca a mai făcut cunoștința cu câte cineva. De asta am specificat ca e pentru cazul in care ei deja ii cunoșteau pe toți. Dacă nu e așa trebuia sa specifici.

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Nu, în cazul problemei nu se aplică nicio regulă de aste culturale. Și femei au dat mâna cu femei și cu bărbați, oricât ar contrazice logica culturală.

Problema trebuie rezolvată doar pe baza a ce e scris. Orice presupunere suplimentară nu e necesară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Pai dacă nu se pune problema și dpdv cultural de ce pomenești de cupluri? Asta in sine presupune niște valori culturale. Era așa: 2 indivizi se întâlnesc cu alți 8 indivizi...etc.

| TristanTzara explică (pentru Bizon95):

Nu, nu vreau să zic asta. Mai gândește-te, poate că e adevărat că cel/cea cu 0 și cel/cea cu 8 sunt soți... dar nu te las să mă tragi mai mult de limbă laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru TristanTzara):

Ok, urmaresc intrebarea, daca nu imi dau seama de raspuns si nu raspunde nimeni corect, te rog sa postezi raspunsul, acum sunt curios tongue

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Regula cu soții nu dau mâna, ar fi mai greu de explicat. Cum ar veni? cei doi indivizi nu dau mâna, dar și din cei 8 sunt grupuri de câte doi care nu dau mâna.

În orice caz, n-am inventat eu problema. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu trebuie sa postezi chiar tot ce vezi/găsești. Nu te mai scuza ca nu ai inventat-o tu, tu ești cel care a postat-o.

| TristanTzara explică (pentru Bizon95):

Felicitări!

| sabin89 a răspuns:

Era frumos din partea lui Bizon să fi spus si cum a ajuns la acel rezultat de 4 si 4.

| TristanTzara explică (pentru sabin89):

Mai încerci, sau vrei să-ți spun cum se face?

Oricum, cred că o să mai postez o problemă curând.

| relian a răspuns (pentru Bizon95):

Te-ai prins de ce anume?laughing te pomeni ca femeile nu dau mana cu barbatii sau nu inteleg unde bateti voi astia ce va arde capu ca gheata laughing

| relian a răspuns (pentru Bizon95):

Du-te aduna 9 oameni si cu tine 10, ia-ti o persona teoretic ca fiind sotia ta si apoi da mana cu restul, dar vezi numara de fiecare data cand scuturi scula laughing scuze mana cuiva am vorut sa zic laughing laughing daca tu scuturi de 4 ori vorba cuiva de pe aici inseamna ca esti beat, sau ai luat ceva etnobotanice laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru sabin89):

Modific raspunsul sa apara sus

| TristanTzara explică (pentru relian):

Dacă răspund mereu (de oricâte ori repeți experimentul ăsta) cu răspunsuri diferite unul de celălalt, atunci clar sunt beți.

E foarte important că dau toți unrăspuns diferit, de la 0 la 8 și pe asta se bazează toată deducția.