| ioanabanana a întrebat:

Are cineva idee ce inseamna daca te sare o oaie (sau mai multe) in folclorul romanesc? eu banuiesc ca e de rau sau ceva... daca aveti bunici pe langa voi poate stiu eibig grin multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| aditzy:) a răspuns:

Nu cred ca e ceva rau daca te sare oaie (e ceva de bine)big grin
inseamna bogatie oaia cand te sare

6 răspunsuri:
| andi a răspuns:

Mai rau daca te sare berbecu'

| alexxx_3182 a răspuns:

Mai rau ar fi daca tear sari o capra care isi uita capul plecat sa ti se infiga cu coarnele acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. dar stiu de la nichifor lipan, ca nimeni nu poate sa sara peste umbra lui. avea oi.si avea dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa.pai e ceva de logika. daca stai sa te gandesti mai bine nu prea ar insemna ceva." te sare o oaie". nu stiu.si mai in folclorul romanesc laughing ce chestie tare.sa stii ca am sa intreb si eu.pentru tine...[ioana ma cheama si pe mine!] Ai pwtea sa`mi dai id taw :S...deci sa revenim la problema ta
"te sare o oaie" pai.nu multe oi stiu sa sara deci sigur cred ca e ceva de "RAU". oriqm nu te speria.cine zice sa stii ca te mintewinking [ sper ] laughing wave

| ioanabanana explică:

Nu am visat.eram mica si m-am impiedicat si turma de oi era sa ma calce in picioare...si in loc sa ma calce au sarit peste mine.si bunicamea mi-a pus jar sub pat si alte bullshituri si eram curioasa daca exista vreun mit legat de asta.

| anaconda a răspuns:

Nu am inteles intrebarea? ai visat asta? sau?