| pause a întrebat:

Buna tpu.Am vorbit in somn si se pare ca am spus un nume de femeie,iar nevasta-mea, care nu dormea (pentru ca statea pe facebook - toata noaptea asta face)m-a auzit.Stiti cum e atunci cand ai probleme cu stomacu si scapi una sau doua noaptea in somn,iar dimineata iti zice nevasta delicat-asa:``stii,poate n-ar trebuie sa mai mananci mult-asa,seara…``? Ei bine cam ceva de genu asta mi s-a intamplat mie…
M-am trezit dimineata si ea statea in pat,cumva mai spre margine-asa, ca sa nu ne atingem parca, si frunzarea o revista veche de vreo 5 ani (plus ca era cu profil tamplarie de aluminiu, termopane d-astea)deci era clar ca de fapt ma pazea ca sa ma trezesc.
Cum am deschis ochii m-a si luat in bot:``D-aia cand te scoli tu ai `pachet la poarta`? Ca o visezi pe Larisa?``Si-a-nceput borfaiala. Vreo juma` de ora cat m-am imbracat eu si toate alea numai asa m-a tocat.Intr-un final am plecat in treaba mea,si m-am intors seara tarziu,bine-nteles,nu cu mana goala,ci cu un buchet imens de flori,cum era si normal…
De fapt nu i-am luat nici o floare, n-are rost sa va mint.
Bun.Deci am intrat in casa frumos si mi-am vazut de ale mele.Mai exact,seara cand ajung acasa, eu am urmatoarele tabieturi:ma spal pe picioare,imi dau pantofii cu crema pentru a doua zi,schimb apa la pesti si le dau mancare,cobor apoi sa duc gunoiul, fumez 2 tigari in scara blocului sa ma mai bag in seama cu vecinele care intra si ies,dupa care urc, fac curat la hamster si-i dau si lui sa crape-n el,apoi ma bag in pat si ma uit la suleiman magnificu sau la nora pentru mama,dupa caz.
Si deci mi-am facut programu administrativ,dupa care m-am bagat in pat direct cu telecomanda intr-o mana si-n ailalta cu o cutie de bere.(Si cred ca v-ati prins ca am sarit peste masa de seara,ca oricum nevasta-mea nu gatise nimic, din ce motive exacte nu stiu ca sa va spun).
Bun.Si-o aud deodata:``n-ai uitat nimic?``.M-am gandit ca iar se ia de mine ca ma bag in pat fara sa ma spal,asa ca m-am facut ca n-am auzit-o. ``Ai dat mancare la hamster?``. Avea dreptate – uitasem!
Ma scol din nou,fug la frigider,scot o portocala pe care o aveam de la sarbatori din brad, si ies pe balcon unde tin borcanul cu animalul.Si …
Acum o sa urmeze o chestie care va poate afecta emotional.Deci care va stiti mai slabi-asa, puteti sa nu mai cititi…
Nici nu stiu cum s-o spun mai delicat.
In fine – hamstaru era mort.Dead.Muerto.Mrtvy(asta-i in ceha). Mort( in franceza).Morto.Ok.Ati inteles ideea.Halott(pentru Covasna si Harghita). Deci hamsteru zacea fara suflare,iar eu eram socat, simteam cum imi fuge pamantul de sub picioare… L-a ucis cu sange rece.Nu-mi vine sa cred ca a putut face asta.
Ajutati-ma cu un sfat.Credeti ca ar trebui sa ma despart de ea,sau s-o iert?
Sau cum sa fiu mai indiferent cu ea, pana cand ma decid ce sa fac?
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Tare de tot. felicitari [pe moment chiar am crezut ca totul este real dar e prea perfecta pentru a fi adevarata], inca o data felicitari tie dar si sotiei tale-meritati o cina romantica[fara Larisa si fara hamsteri]

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

: )) Mi-ai lipsit.

Da' ce făcuşi, de te-au şi suspendat?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti casatorit legal? daca da n-ai ce face tu ai ales-o; daca nu atunci pa; e un scenariu de film

| foxsilver a răspuns:

Pai vezi ce se intampla atunci cand nu mai oferiti flori?! Ca deh, va cade rangul!
Acum, eu zic sa arunci revista aia pe foc, ca sigur de-acolo s-a inspirat. Sigur a vazut ea vreun ciocan sau panza de bomfaier, si i-a venit ideea cum sa se razbune pe tine.
Si pana te decizi ce sa faci, inchide-ti nevasta pe balcon, poate crede ca acolo e locul de supliciu si ii va veni si ei randul. In felul asta sa speram ca se va invata minte, si n-o sa mai omoare animalute nevinovate.

| manuel72 a răspuns:

Toti visam si cum visele nu sunt reale, nici ceea ce spunem nu e real.Tu te simti vinovat poate pentru ca Larisa e reala si te gandesti cum sa dregi borsul, dar nici prin cap sa-ti treaca sa-i duci ceva, sau s-o scoti undeva pentru ca asta ii va confirma ca banuiala e intemeiata.Nu trebuie sa te arati cu musca pe caciula, lumea viseaza ca, castiga la loto, viseaza morti, viseaza...multe.Asadar,nu aduce argumente, nu incerca sa te justifici sau sa te aperi, fii indiferent, chiar contrariat ca ea te banuieste. Oricum ai grija sa n-ai bafta hamsterului.

| Unstopable a răspuns:

Cere-ti scuze... si du-o la o cina romantica happy

| VeldroN a răspuns:

Frate a ucis hamster-ul fara motiv era o biata creatura si l-a ucis ai intrebat-o macar de ce? De nervi? El nu era implicat! Despartete de ea pentru ca nu stiu cum o stii tu dar mie mi se pare o persoana rea.
P.S. De ce tine-ai hamsterul pe balcon si nu in casa intr-o cutiuta?