| Monkeyfunky a întrebat:

Cum scap de tenul gras? Ma spal dimineata si seara cu sapunul de curatare de la CeraVe, imi hidratez tenul, aplic zilnic spf. Am chiar un stil de viata foarte sanatos, dar vad ca toate acestea degeaba. Imi puteti recomanda niste produse cosmetice mai bune? Ce ar trebui sa mai aplic dimineata pe ten, dar inainte de somn? Noaptea, in special, nu prea aplic nimic pe fata, doar ma spal cu sapun si apa calduta.

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Poti sa tii sub control sebumul.
Recomand SFP matifiant, SVR Blur, f bun.
Strat f subtire de crema light daca simti nevoia dimineata sub SPF.
Seara o crema usoara-fluida-gel, nu emoliente si grase, astea sunt pentru tenul f uscat si deshidratat.
Eu seara aplic ori un ser de la Lancome ori 89Mineral Vichy.
Doar crema reparatoare daca mi-am epilat mustata laughing sau mi-am facut diverse masti si imi simt tenul in nevoi.
3 zile pe luna folosesc Skinoren ca sa nu ma bubuie cosurile in perioada aceea laughing
Mie personal nu mi-a placut gelul de curatare de la Cerave si nici uleiul lor.
Eu folosesc pentru spalat gelul L oreal, asta din gama noua cu A.H. sau Elmiplant detox.
Am ten mixt vara deci zona T destul de grasa... si aproape normal iarnawinking

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tenul gras vine de la ce mănânci.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu scăpam de tenul gras cu o mască de argilă. Îmi usca și coșurile, dacă aveam.
Era ceva de la Avon.

| relian a răspuns:

Nu te mai da creme daca ai tenul gras, evita cremele de orice fel.Nu aplici nimic,lasa pielea sa se usuce, daca va tot dati cu rahaturi, de aia este asa, grasa si umeda tot timpul de la rahaturile ce le puneti pe fata.
Daca te dai pana si noaptea e clara laughing.Ce legatura are astilu de viata cu prefectura, tenul gras asa l-ai mostenit, deci cauta sa nu mai accentuiezi.

| Vântulalb a răspuns:

Nu cremele te ajuta ci alimentatia.
Elimina total grasimile si dulciurile.

| IceRope a răspuns:

Singurul remediu bun este spălarea cu săpun cu glicerină. Curăță tenul excelent și îl hidratează în același timp. Găsești marfă bună la magazinele naturiste.
Mai contează și alimentația.
Totuși, cel mai bun răspuns îl găsești la medicii specialiști.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ia taci, ca a venit doctor relian si a elucidat problema. Eu zic sa ai incredere in el si sa ii asculti sfaturile, desi nu da nici un sfat ci doar te cearta, dar clar trebuie sa ii dai ascultare. El toata viata lui a tinut rahaturile departe de ten, dar le-a indesat in gura cu mult spor. Plus ca e campion la gramatica. Deci asculta-l.