Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU.Eram azi dimineata la mine-n camera, cand deodata ma trezesc cu sor-mea ai mica de 14 ani ca intra val-vartej, in halat de baie si cu prosopu`-n cap – tocmai ce facuse baie.Si-mi zice repede:
-Hai,ia-ti ala si du-te-n sufragerie,ca trebuie sa fac curat…
-Huh?
-Am zis sa pleci in sufragerie ca trebuie sa fac curat,a zis mama,esti surd – n-auzi? Ce-ai?
-Acu`?
-Nu,ieri!
Si s-a proptit cu mainile in solduri in mijlocul camerei si astepta…
Ma scol din pat, iau laptopul si ies, ajung in sufragerie, ma trantesc pe canapea si incep sa ma uit la box, pe televizor…
Dupa vreo 3 minute apare iar:
-Gata.Vezi ca ti-am facut patul si ti-am deschis geamul sa se aeriseasca, dupa aia ma duc sa-ti bag aspiratorul…Acu` arata-mi unghiile!
-Huh?
-Am zis sa-mi arati unghiile! Tu chiar esti surd de-o ureche, cred…
I le-arat – nici nu m-am gandit s-o intreb de ce - se uita o secunda la ele si pufaie:
-Pffff, ce jegoase-s! Asteapta-aici ca vin sa ti le fac…
-Pot sa mi le tai si singur, hai iesi ca am treaba…
-Deci ti le tai si-apoi le dau cu lac! Nu mai comenta!
Si pleaca.
Dupa vreo 5 minute se-ntoarce. Avea in brate o cutie de-aia de pantofi, si peste ea o punga mai mare.Varsa aia pe canapea intre noi – erau vreo 10 cornuri cu ciocolata, apoi aseaza frumos cutia pe masuta, ii desface capacul si incepe sa scoata din ea sticlutele cu oja.Si se-apuca sa le-alinieze acolo,ca pe soldatei,le mai studiaza,le mai desface pe unele si le mai miroase pensulele,mai pufaie la vreo doua care erau mai goale,dupa care imi zice:
-Deci,ti le aranjez un pic cu forfecuta,dupa care te dau cu lac,apoi ma dau eu cu oja,iar dupa aia te mai dau iar cu inca un rand de lac,da? Sa nu-mi faci figuri sau sa zici ca te duci jos sa joci table cu pensionarii,ca sa nu ma enervezi! Ia corn cu ciocolata,daca vrei…
Si imi ia mana stanga si incepe cu forfecuta pe la unghii…
Dupa vreo juma` de minut se-apuca sa vorbeasca:
-Doamne,cata treaba am azi - mai tarziu trebuie sa ma duc la coafor, nici nu m-am hotarat cum sa-mi fac parul…M-as tunde foarte scurt si m-as imbraca in blugi largi, mi-as lua si-o sapca de rapp-erita, da` totusi e o ocazie speciala, cred c-o sa ma duc in rochie de seara…
-Adica unde sa te duci?
-Cum unde? Azi avem ``revederea`` de 5 ani cu doamna invatatoare…Mergem toti la ea acasa,o sa-i vedem si bebele - yeeee! - ca are un bebe,intelegi? Nici n-am inspiratie ce cadou sa-i iau,trebuie sa cumparam si flori si o jucarie la copil…
Doamne,cum trece timpul asta, imi amintesc cum era doamna tanara si fara obligatii, mergea cu noi in parcuri, prin muzee, in excursii...acu` s-a maritat,are si copil…
E greu…
Noi femeile suntem condamnate la suferinta,asta-i un lucru clar…Nu mai misca mana! Iti dai seama - noi n-avem viata,frate! Abia ce scapi de problemele din adolescenta,si vine vremea sa te mariti…Te faci sluga la barbat…Spala,fa mancare,fa-i copii,cearta-te cu soacra,ca lu` aia nu-i place nimic din ce faci…,mai du-te si la servici,ca lu` barbatu` i-a luat carnetu` si el altceva in afara de soferie nu stie…,mai ai grija sa nu umble cu alta…,ce viata-i asta, frate? Si tot pe noi ne discrimineaza lumea! Am zis sa nu mai misti mana asta, vrei sa te intep cu foarfeca! Iar daca ne facem un iubit, nu mai zic…toti incepeti - ``uite-o si pe bagaboanta aia, are 14 ani si umbla cu baietii``,n-avem voie sa facem nimic,daca nu ne maritam – de ce nu ne maritam!, ca suntem proaste si nu stim sa facem mancare, si ne e frica sa ne luam barbat, daca ne maritam – ``ia uit-o pe aia – s-a si maritat repede – i-a fost frica sa nu ramana fata batrana``, daca ne ia unu` mai batran cu 10-20 ani…``n-a gasit si ea unu` mai tanar,de seama ei,l-a luat pe bosorogu` asta,cred ca vrea sa-i manance banii!``,daca e tanar si modest - ``ce-o fi vazut la saracu` asta,la cat e de frumoasa nu-si gasea si ea unu` mai instarit s-o tina-n puf! ce proasta``…Da mana `ailalta! Dupa aia - te inseala - daca umbla cu altele,tot tu esti de vina-normal`` - n-a stiut sa-si tina barbatu`,nu se-aranja si ea deloc,se imbraca ca o baba``,daca te machezi si te porti mai sexy-asa - ``ia uite – femeie serioasa,maritata,si se coafeaza si umbla-n fuste scurte,ca sa se ia barbatii de ea pe strada,prost e ala ca o lasa sa iasa asa``,apoi - daca divortezi…poti sa zici c-ai terminat cu toate,mai bine fugi in padure,tot tu ai facut ceva,ca nu te lasa barbatu` de buna…Vezi ca incep sa te dau cu lac,nu misti mana…Si ramai cu copilu` si te rogi de pensie alimentara la el…Si toata lumea cu ochii pe tine. Daca te intalnesti cu unu` - ``ai vazut de ce-a lasat-o? ia uite ce repede a gasit consolare! Cre` ca umbla cu ala si cand era maritata!``…Daca stai singura - ``nu-si mai gaseste ea usor un prost sa-i creasca copilu`,asa-i trebuie daca n-a stiut sa-si pastreze barbatu`! Ce daca se purta urat cu ea? Trebuia sa indure,ca doar are copil cu el``…Da de ce sa induram,frate? Eu asta nu inteleg! Da` barbatu de ce nu indura? Doamne,ce mult mi-as dori sa faceti si voi copii,sa vedeti cum e…Si sa venim noi la spital sa va aducem un buchet de flori si-un maimutoi de jucarie,si-apoi sa va facem viata grea…Ca asa meritati…Bine,tu nu,tu esti altfel…Tu esti un barbat deosebit,te cunosc bine,tu esti barbatul perfect,pacat ca inca n-ai gasit femeia care sa te aprecieze…
Auzi? Am uitat – a zis mama s-o suni…Eu ma duc pana la baie,si cand ma intorc iti fac si mana `ailalta si am terminat,si-apoi bag aspiratoru`…
Si-ai iesit.
Iau telefonul si-o sun pe mama…
-Ia zi,bre, ce-i?
-Pai ce-i?
-Pai zi ce vrei sa vorbim? Ca mi-a zis asta mica sa te sun…
-O fi visat…A! Cred ca stiu…Ori ti-a cerut bani?
-Nu mi-a cerut…
-Pai da-i niste bani, ca mi-a zis mie ceva aseara…
-Cat sa-i dau?
-Da-i si tu un milion…
-Bai, da` voi aveti un tic verbal cu milionu` asta…M-ati omorat de tot, numai sume de-astea imi cereti! 5 lei-7-lei n-ati zice si voi!
-Deci ce-ai de te turezi asa? – vrea sa se duca si ea la coafor s-o aranjeze alea un pic, am vorbit eu cu ele, nu-i decat 25 de lei, apoi vreo 50 pentru cadou si flori, si restul sa aiba de taxi…Hai da-i banii, ca o sora ai si tu…Cand avea 3 ani si ieseai cu ea in parc si-o trimiteai sa se joace cu ``tanti aia frumoasa`` era bine,nu?…Ai uitat cate gagici ai agatat cu ea? Acu` trebuie sa faci si tu plata,n-am ce sa-ti fac…
Si mi-a inchis…
Si intra asta mica:
-Ai vorbit cu mama?
-Am vorbit…
-Si ce zicea? Are probleme la servici? Da mana aia ca sa termin…Deci…ma asteapta o viata grea…da` sa nu-ti fie mila de mine,ca o sa razbat eu cumva…E bine ca te am pe tine…Esti un adevarat sprijin…
-Auzi,tu vrei niste bani, asa-i?
-Huh?
-Zic – tu ai nevoie de bani si nu stii cum sa-mi ceri, nu?
-Da` de unde stii?
-Deci nu te mai fa ca ploua…Cat iti trebuie?
-Pai cat ti-a zis mama – un milion…Ca sa iau cadou la copil…
-Adica sa te duci la coafoar si sa ai de taxi…
-Si pentru asta…Imi dai?
-Bine, iti dau…Ai terminat cu vopsitu` asta?
-Stai ca mai am doua…
Le-a dat mai repede un pic, apoi a fugit in dormitor si a bagat aspiratorul vreo 30 de secunde-asa, dupa care s-a schimbat, i-am dat banii si a fugit la coafor…
Dupa vreo 10 minute ma suna mama:
-Mi-a zis ca i-ai dat, da` a inchis repede…Eram curioasa sa te intreb:ti-a facut curat in dormitor?
-S-a invartit pe-acolo vreo 5 minute…Si nu stiu care-i treaba ca mi-a adus vreo 10 cornuri cu ciocolata…
-Huh?
-Ziceam ca mi-a adus vreo 10 cornuri cu ciocolata…
-A…Cred ca stiu…i-am povestit eu mai demult ca atunci cand erai mic mancai cate 5-6 de-o-data…Sa zici mersi ca nu ti-a adus rochitele ei sa le probezi si sa-ti lase vreo`una din ele cadou, ca i-am povestit si cum te-ai imbracat tu odata intr-o rochie de-a mea, cand aveai 4 ani…Si cum imi furai ojele si rujurile si te dadeai cu ele - nu stiu ce te apucase,incepusem sa-mi fac griji, Doamne, fereste…
…Deci, TPU, acuma vreau sa va intreb urmatoarele:
1.Se ia lacu` asta daca ma dau cu benzina? Sau cu ce se ia?(Fara glume cu ``aprinde si-un chibrit!)
2.Am 40 de ani si sunt singur – credeti ca e din cauza ca m-am dat cu ruju` lu` maica-mea cand aveam 4 ani?
(Nu ma luati cu ``poate te vedem la anul` la Eurovision`` sau cu alte apropouri – Conchita si din`astea…)
3.Ce tot zicea sor-mea acolo cu maritatu` si alte-alea, ca eu n-am inteles nimic? Explicati-mi.
4.Voi ce spuneti - cand vorbea frumos despre mine, era serioasa, sau doar ma lua cu vrajeala de-aia ca sa-i dau bani? Parerea voastra care e?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

laughing Îţi ador sora, inteligenţa, umorul, legăturile, carisma şi poveştile.
Ai creionat aşa nişte personaje superbe şi dragi! love struck

Stai liniştit, countingdown(up?), şi eu mă dădeam cu rujuri şi oje. Nu schimbă mare lucru.
Iar cu sora ta eşti pe mâini bune.hee hee

53 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...şi ne mai mirăm de consecinţele de la Bac. Pentru unii tot ce e mai lung de 3 rânduri e o tortură.
N-ai vrea pe ei să-i countingidown?hee hee

| Narcis2007 a răspuns:

...e reala povestea?

| Fatamuntilor a răspuns:

Chiar imi era dor de sora ta si ma intrebam pe unde umbli....Deci
Nu-ti fa griji pentru surioara ta ca face bine ceea ce face...curat,stie sa se ingrijescasa se impuna in fata ta...se vede ca tine la tine.Si tu la ea.
Nicio grija cam toate fetitele (poate si baietii ) se dadeu cu ruj cand erau micute si nu au ramas nemarite.
POATE sora ta vrea sa organizeze un casting de unde selecteze pe viitoarea ta sotie,nu crezi! Frumoasa, gospodina, finuta, eleganta. Oricum, esti pe maini bune.Si odata insurat si la casa ta ai scapat de ea.Desi nu ar fi in avantajul tau.
Cauta prin fardurile sora'ti sigur ceva care sa sa ia oja! Benzina sigur nu(si grija sa nu fumezi in acel moment.
Gata, te-am rezolvat!

| ??c??? a răspuns:

In loc sa-ti raspund la toate cele 5 intrebari pe rand, o sa iti raspund cu un singur raspuns in care vei primi raspunsul la toate nedumeririle tale:

As vrea si eu o sora de 14 ani...pff a mea are 22 si nici sa ma penseze nu vrea sad

| anonim_4396 explică (pentru ??c???):

Te epilezi pe picioare.
Te pensezi.
Ce altceva mai faci? laughing

| ??c??? a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma epilez pe picioare tongue Nici nu ma pensez ca nu are cine sad

| anonim_4396 explică (pentru ??c???):

Ba daaaa, ştiu din surse sigure de aia cu epilatul smug

O să devii mono în curând, abia aştept. smug

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa te alinti cu baiatul asta - poti, da` ca sa-mi citesti intrebarea - ti-a fost greu...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ceeee, cu Exceel, n-ai găsit pe-altu' mai bun? rolling on the floor

| ??c??? a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca sursa ta a primit informatii falsificate?

| anonim_4396 explică (pentru ??c???):

Să presupunem că te cred. :3

Şi te rog frumos să-ți schimbi atitudinea, nu mă mai "alinta" atât.batting eyelashes

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate se-apuca sor-sa sa il invete niste smecherii - ce vor fetele s-auda,adica - si ti le toarna tie,sa vezi dupa aia ce te indragostesti de el,de-o sa te vad toata ziua numai pe la dragoste si sex, cum intrebi ``ce sa fac sa ma placa si pe mine, eu il plac pe el, dar el nici nu ma baga in seama!``.Sa vezi ce ma distrez eu atunci, si vin si-ti zic:``ti-am citit asa...o juma` de intrebare, mai continui si maine...vedem,poate te ajut c-un sfat``...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O dăm în SF?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, hai sa n-o dam in SF-uri...
Cred ca oricum s-a suparat pe tine cand ai zis faza aia cu ``n-ai gasit pe altul mai bun?``, deci sigur nu mai are chef de glume...
Si eu la fel...

| ??c??? a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu tin supararea multa vreme spre deosebire de unele persoane.Nu dau nume big grin

| Ashadow a răspuns:

Whou,tu esti om mare si-ti face sora ta curat in camera?

Numai eu sunt pus cu cruzime sa infrunt pe langa propria cocina si crustele de pe vase?

| MskDesign a răspuns:

Ai putea sa te apuci de scris
Bravo!

| foxsilver a răspuns:

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Nu stiu cand ai revenit, si de unde te-ai intors, dar ai picat exact la tanc!
Tocmai ma uitam la un film romance, dar am nimerit unul din ala pe care eu il numesc "sirop de tuse", adica, prea... sweet. Si tocmai ma cam saturasem de atata dulceata pe-acolo, si-am zis sa intru pe site, sa vad si eu cine cu cine se mai cearta...chestii d-astea, ca sa-mi treaca senzatia aia tampita din stomac.
Si ce sa vezi, dau peste tine, Cancelled, fost Wizard, etc., ca nici eu nu mai tine minte cate nume (conturi) ai avut!
Ai fost precum lamaia, dupa un borcan de miere!
Daca mai dispari de pe site, cred ca te voi da in urmarire generala!
Acum, ca sa ies din balarii si sa fiu pe subiect, eu zic sa nu-ti faci probleme in privinta unghiilor; si tata se ducea la coafor sa-si faca manichiura, cand trebuia sa se duca la vreo sindrofie, si Slava Domnului, a avut destule "succesuri" la femei!
E adevarat ca nu l-am vazut rujat, dar daca tu ai un oarecare istoric in privinta asta, cred ca doar o imitai pe maca-ta, ca asa sunt copii, precum maimutele, deci, nici in cazul asta nu pot sa te banuiesc de lucruri necurate.
Pe de alta parte insa, mari scriitori, mari balerini, etc., au fost homosexuali; tu, daca ai fi un mare TPU-ist, cu ce te-ar deranja daca ai avea doar o dilema in privinta singuratatii tale?!
Iar sora-ta are mare dreptate, maritatul nostru este precum armata voastra, cu deosebirea ca noi o facem toata viata sad. Dar asta e, daca ne place de Domnul comandant big grin
Si nu cred ca era serioasa cand ti-a spus chestiile-alea frumoase, ca deh, doar trebuie sa-si exerseze vrajeala pentru cand s-o marita rolling on the floor.

| anonim_4396 explică (pentru foxsilver):

Ai scris mai mult decat mine-n intrebare...
Eram la un pas sa iti dau fundita, da` mi-a placut mai mult NOname...
Ea nu mi-a zis niciodata ca sunt ca o lamaie...
Ba chiar mi-a dat de inteles ca as fi ca un borcan cu miere...
Si de unde stii tu ca sor-mea nu era serioasa cand mi-a zis alea?
Poate ca era! Nu te mai baga, daca nu stii...
Trebuia sa ma incurajezi, nu sa ma compari cu balerinii...
Mai bine nu puneam intrebarea asta...
Oricum, nu ti-am citit tot raspunsul, ai scris prea mult...
sleepy

| foxsilver a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha! Zici ca am scris mai mult decat tine, dar vad ca unii n-au avut rabdare sa-ti citeasca toata intrebarea!
Bine, asta pentru ca multi nu cunosc tot alfabetul, ca despre umor inteligent, nici nu incape vorba sa priceapa!
Si zici ca nu mi-ai dat funda pentru ca te-am facut " acritura ", si te-am comparat cu balerinii?!
Uite, acum ma duc sa bocesc in perna, pana mi se vor umfla ochii, si n-am sa mai vad sa deschid netul pe TPU, ca sa-ti citesc intrebarile, nah!crying

| LordBolton a răspuns:

Asta e o intrebare prea lunga de citit dude.

Smecherii sunt aici : http://xat.com/oameniRAI?p=6)

| Seducatorul a răspuns:

Destul de scurta povestea asa ca-ti dau un -5. Data viitoare vreau o poveste mai lunga si dezvoltata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5. Doar mie mi-a fost prea lene să citesc tot?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu.Mai sunt si altii...
Da` tu oricum esti pe primul loc cu lenea, nu-ti fa probleme...
OK.Hai ca nu-ti mai zic nimic, ca iar scriu prea mult...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-am cum să fiu pe primul loc cu lenea. Mi-ar fi prea lene să țin pasul cu celălalt concurent.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nup.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum are două nume trecute pe lista neagră. Auci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nuuuu. E tare fabulatia...gratuita chiar. Are stofa de scriitor/oare, hm! Nimic special... Doar faza in care iti dai singur funda de pe un cont pe altul. E?

| killer111 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie.

| killer111 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca toti cei de pe TPU au citit tot? Nooo'! + ca era partea aia mai mare naiba...Cred ca ai mana in ghips

| anonim_4396 explică (pentru killer111):

Nu am înțeles partea cu mâna...

| ovexgamingzonee a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca iti explic eu ``partea cu mana``, ca el n-o sa mai apuce...Il mut la ignor...
E o gluma idioata despre masturbare...
O stie de la taica-su...

| tuberculoza a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer?laughing))

| anonim_4396 explică (pentru tuberculoza):

Ssssst, că după ce am început să citesc a devenit interesant tongue

| andrddaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu doar tie nici jumate nu am cicit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

4, ci siguranta vroia bani laughing.
pff daca sa normala e tot timul, decat 2 fratii mai bine aveam sora laughing. Ma bucur ca familii normale mai exista.
oricu nu stiu cine e mai dus, tu ca ai scris atat, ori eu ca am citit tot

| Lαrisα a răspuns:

1. Lacu` se ia cu acetona.
2. Poate.hee hee
3. Nici eu nu prea am inteles.
4. Poate vorbea serios... daca ti-a mai facut si curat in camera. laughing

| ubox7007 a răspuns:

Deci ai 40 de ani si o sora de 14 ani?

| TPUuser199 a răspuns:

1. Acetona. =]]]]
2. Nu cred.
3. Nu am citit.
4. Avea nevoie de bani cred. SAU, poate vorbea serios. Daca iti mai spune astfel de ''dulcegarii'', fara sa iti ceara ceva, inseamna ca este pe bune.
P.S: iti ador viata laughing))

| anonim_4396 explică (pentru TPUuser199):

Mersi pentru raspuns, da` sa stii ca sunt cam suparat pe tine pentru ca n-ai citit tot…
Eu in schimb am facut invers si m-am uitat prin raspunsurile tale.Asa sa stii…
Si daca nu-ti stergeai intrebarea aia, poate ca iti raspundeam la ea…
In fine, acu` suntem prieteni – daca e sa ai nevoie de vreun sfat mai secret, ma intrebi la ``mesaje``…
Ai vazut si tu ce raspunsuri ai primit acolo, incepusera unii sa iti puna diagnostice…
Bine, mai vorbim..Pa.

| TPUuser199 a răspuns (pentru anonim_4396):

3. Am inteles doar ca ''Noi, femeile suntem condamnate la suferinta'', mai jos, descriind cum. Sau, cel putin asta am inteles eu thinking :3

| AR1373 a răspuns:

Bea o dusca, gandesti prea mult.

| ЯάdµСЦ a răspuns:

Genială întrebarea. laughing

| Zanisoara a răspuns:

Daca tu ai 40 de ani, si sora ta 14, la cati ani a facut-o mama ta pe sora ta? O_O

| nicunicu3 a răspuns:

Cauta pe taher sonu pe Instagram

| iSaidNo a răspuns:

Crede-mă,mă regăsesc in povestea asta rolling on the floor).Aşa fac şi eu cu fratele meu.
Dar nu-i o problema faptul că-ţi plăcea să te dai cu rujuri şi oje laughing
Cât despre măritat, îţi spun doar că sora ta are o perspectivă foarte elaborată asupra mariajului.

| BloodyDagger a răspuns:

Super tare povestea. Vreau si eu o sora mai mica sad

| Wenttmann a răspuns:

Du-te dracu cu romanu tau laughing

| Wenttmann a răspuns:

Poet te faci.

| MarianDeluise a răspuns:

Ce as vrea s-am si eu o sora asa cum ai tu laughing

| Laura0Lory a răspuns:

1.acetona 2. poate nu ti-ai gasit pers potrivita 3.are dreptate(nu in totalitate) 4.cred ca era sincera

| MădăLina51998 a răspuns:

Ce sora adorabila ai laughing)