| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU.Am o problema cu sora mea mai mica si vreau sa va cer un sfat.Are 14 ani (eu am 40, diferenta dintre noi e din motive lesne de`nteles – pe mine m-a facut prea devreme(avea vreo 16 maica-mea), iar pe ea…ceva mai tarziu), deci are 14 ani si cam imi face uneori probleme.Dar sa va povestesc.Deci ma trezesc azi dimineata(dormeam asa bine si cred ca si visam ceva frumos) cu senzatia aia pe care sigur o stiti si voi, ca e cineva in camera…
Deschid un ochi, ma intorc si-o vad pe asta mica pe marginea patului, cu o punga in mana, din care rontaia mai in surdina-asa, si cu tableta pe genunchi, concentrata la maxim si tot butonand pe ea.Ma vede ca m-am trezit, ofteaza si zice:
-Doamne, ca mult mai dormi!
-Cat e ceasul`? o intreb.
-11.Te scoli odata ca am treaba cu tine?
-Ce vrei?
-Da-mi bani sa platesc fixu`! Ca l-a oprit.A zis mama.
Ma-ntorc cu spatele la ea si o ignor.Dar bine`nteles ca ea nu se lasa:
-Auzi,imi dai sau nu, ca te spun mamei! Oricum nu te las sa dormi, pana nu-mi dai!
Vad ca n-am incotro, bag mana sub perna, scot portofelu si-i dau cin` sute.
Ea se uita asa-ntr-o doara la ei, si zice sec:
-1 milion.
-Pai de cand e un milion?
-Imi dai sau nu? Asa a zis mama…
Mai scot iar cinci sute, mi-i smulge din mana, zice ironic un ``mersi`` apoi un ``dormi mai departe``, si iese.
Si-am adormit la loc.
Nu stiu cat am dormit dar la un moment dat imi suna mobilul.Intind mana dupa el, ma uit – era mama.Raspund:
-Ia zii bre`…
-A fost putoarea aia mica sa platesca telefonul?
-Pai s-o fi dus, ca i-am dat banii.
-Pai ce bani sa-i dai, nu i-am dat eu dimineata?
-Pai cum i-ai dat daca ea mi-a cerut mie?
-Te pomenesti ca i-oi fi dat si tu cin` sute?
-I-am dat un milion…
-Doamne da` prost mai esti! Ai patru`j`de ani degeaba…
Si-mi inchide.
Zic – bun.M-apuc s-o sun pe mincinoasa. Ocupat…Probabil ca se certa cu ma-sa.O sun din nou dupa un minut si raspunde:
-M-ai sifonat repede la mama…
-Unde esti? Vino acasa!
-Pai sunt la scoala!
- Cum dracu` esti la scoala, ca e unu ceasul`? Treci acasa!
-Vorbim prin telefon.Ce vrei?
-Pentru ce mi-ai cerut bani?
-Pentru cadou.
-Ce cadou?
-Pai nu e ziua indragostitilor poima`ne?
-Pai si cui faci tu cadou?
-Lu iubitu meu.
-Parca nu mai aveai iubit!
-Pai ne-am impacat.
-Vii sau nu vii acasa?
Deja eram praf cu nervii.
-Ho ca vin.
Si inchide.
Ma scol din pat si m-apuc sa astept. Dupa vreun sfert de ora aud usa.Ies pe hol si-o vad cum se chinuia sa-nchida usa cu piciorul,pentru ca altfel nu putea ca avea bratele ocupate…
Ma uit si nu-mi vine sa cred! Ce credeti ca avea-n brate?
Un elefant imens.
-Ce-i asta? o intreb.
-Cadoul, raspundea ea senin.
-Pe asta ai dat tu un milion?
-Da` ce-i mult?
-Banii lui maica-ta ii mai ai?
-Da` ce te intereseaza?
In momentul ala am vrut sa-i bag mana-n par.Dar m-am oprit.C-am zis pe TPU ca nu batem sexu slab.
O intreb din nou:
-Ii ai sau nu?
-Mi-am bagat minute.
-Si nu mai puteai sa mai astepti cu minutele alea?
-Pai si pe iubi cum il sun sa-i spun la multi ani?
Fierbeam tot, dar iar m-am abtinut.
Si n-am putut sa fac altceva decat sa-i iau elefantu.
Si acum vreau sa va intreb:stiti cum erau bibelourile alea mai demult, sau niste figurine, nu stiu cum sa le zic, oricum erau elefenti din ce in ce mai mici.Si trebuia sa ii asezi cu trompa spre fereastra ca se spunea ca aduce noroc in casa? Stiti faza?
Ei bine, vreau sa va intreb:o fi valabila chestia asta si in cazul la elefantii astia din plus?
Va rog raspunsuri serioase, nu va bateti joc.
Posibil funda.

Răspuns Câştigător
| SweetChild1 a răspuns:

Omg. Cere-i bonul și discută cu ea. Acum asta e problema ta? Doamne...fă mai întâi ceva cu sora ta si renunță la ideea cu elefantul că e penibilă și dacă te mai aude și mama ta crede că ești nebun. Astea sunt doar superstiții. Și eu am făcut o superstitie, pe care toata clasa o credea.

| anonim_4396 explică (pentru SweetChild1):

Mersi de sfat, ai dreptate...
Cred ca am sa iti dau tie fundita.
Dar zi-mi si mie care-i faza cu superstitia aia pe care-ai facut-o, de credea toata clasa?

| SweetChild1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, îți zic. Nu am reusit sa iti raspund pe moment ca eram la scoala. Deci, cam prin clasa a III-a mergeam spre școală cu un grup de fete din clasă. Era ploios afară și erau multe băltoage. Eram plictisite si m-am gandit sa le spun fetelor ca daca vezi o baltă care pare ca un curcubeu e semn de la Dumnezeu ( știi baltoagele alea, cand de la uleiul de masina da senzatia ca ar fi curcubeu) îți poți pune șapte dorinte cate are curcubeul, iar 3 ti se indeplinesc sigur. Doamne...de atunci toate se bagau in balta si isi puneau dorinte, iar uneori ma intrebau de ce nu fac si eu asta. Apoi au povestit tuturor din clasa si nu ma mai miram daca vedeam unul prin balta. Faza asta a tinut pana anul asta, pana in clasa a VII-a cand mi s-a parut trist sa mai vezi unul de 13 ani ca face asta si ca dintr-o gluma s-a ajuns la o superstitie adevarata si am recunoscut tot. Lol cum sa mai crezi si la varsta asta. Dar si acum dupa ce am spus adevarul se mai trezesc unii sa faca asta. Deci nu te increde in superstitii.

| anonim_4396 explică (pentru SweetChild1):

Bun.Deci ai 13 ani si esti fata, iti place AC/DC, si o vreme n-ai mai vrut sa mananci capsuni, pentru ca un coleg a facut o gluma aiurea – stii la ce ma refer…
Si acum imi povestesti despre superstitia cu uleiul de masini care se coloreaza in apa precum curcubeul…
Ce sa zic…meriti pe bune funda asta pe care ti-am dat-o.Si te-am trecut si in topul celor mai nostime fete de pe TPU.
Deci esti tu,mai e o fata cu ``uneori ma ia in brate,uneori nu,uneori vorbeste cu mine, alteori nu, uneori ma baga-n seama pe mess, uneori nu``; si mai e inca una care mi-a zis :``pizza nu pot sa comand, deoarece nu am voie sa comand``.Dar e o poveste mai lunga – o lasam pe altadata.
Vreau doar sa iti spun ca esti o fata buna si iti doresc sa calci in toate ``baltoagele`` si sa ti se indeplineasca toate cele 7 dorinte, nu doar 3.
Si daca ai nevoie de vreun sfat-ceva, ma claxonezi aici, da?

| SweetChild1 a răspuns (pentru anonim_4396):

O, dar știu. Mulți mă consideră perfectă. Poate chiar sunt

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Se pare că aveţi umor în sânge.hee hee

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Mi-am pus in plan sa conversez de acum cu ``raspundacii`` mei pana ne plictisim…
Si aici, cu SweetChild, puteam sa continui, dar nu stiu ce-am avut in ziua aia…
Poate ca am fi aflat niste lucruri interesante de la o fata de 13 ani, pe care multi o considera perfecta si poate chiar e.
Si poate chiar e.Pentru ca nu oricine are talentu` sa inventeze o asa superstitie de succes, de care nu poti sa te lasi, chiar si dupa ce ai aflat ca-i falsa…
Si-mi imaginez urmatoarea faza:
Intr-o zi primeste o invitatie de la Patriarhie, se duce si se intalneste cu Preafericitu`.Si are loc urmatorul dialog:
-Luati loc domnisoara.Serviti o cafea?
-Nu multumesc,nu pot sa beau cafea deoarece nu am voie sa beau cafea.
(Asta nu-mi trece,e tot de la una mica,nu stiu daca ai citit - cand a zis ea ca nu poate sa comande pizza.)
-O tigara,atunci? si-i intinde pachetul.
-Nici.Dar parca tutunul era iarba dracului?
-Right! Pentru ce v-am chemat deci…. Avem aici o carte,daca vreti sa va uitati prin ea putin-asa si sa ne spuneti si noua ce modificari putem face,pentru ca are niste mici scapari,credem noi…
-Ok,pot s-o iau acasa?
-Da,dar sa mi-o aduceti inapoi si sa aveti grija va rog sa nu-i indoiti paginile,sau sa faceti corecturi cu markaru`…
-Pai ce,nu mai aveti alta?
-Pai nu.E cererea mare si tiraju a fost cam mic anul asta, nu sunt bani, ne-a venit impozitu` pe Catedrala, si ne-a rupt.E si suprafata mare, ca nu ne-am mai saturat si noi, ne-a trebuit hectare…
-Ok.Asta-i tot?
-Da, domnisoara.Am mai sta de vorba, dar a venit doamna Elena Udrea sa ne rugam sa ajunga presedinta. Datoria ma cheama…Vreti sa va pun masina mea la dispozitie sa ajungeti la scoala, ca vad ca a inceput sa ploua rau.
-Nu multumesc.Ma asteapta colegele afara sa ne bagam prin baltoage…Aveti gropi prin curtea Bisericii, nu-i asa?
- Din pacate nu domnisoara, s-a facut treaba buna, s-a turnat in boloboc.Si chiar daca aveam, limuzinele nostre nu scapa ulei, ca de-aia am dat `jde mii de euro pe ele…Ok.Mergi cu Domnu`! Si luati totusi tigarile, ca poate fumeaza fetele…Nu-i problema, ca la cate pacate au, asta se mai trece cu vederea…
Bine.Te las.Ma duc sa vorbesc cu domnisoara blonda, care m-a facut ``om serios, de patru`j`de ani``…

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi cu Domnu`! : ))

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era sa imi iasa cafeaua pe nas!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pe tine te macina prosperitatea elefantului in casa, dar ca sora ta va ajunge o destrabalata nu conteaza? ii permiteti la 14 ani sa aiba iubit si sa faca cadouri asa scumpe? hmm...de reactia mamei nnu ai pomenit nimic, sa inteleg ca ea este de acxord cu ceea ce face sora ta mica considerand ca e mezina si trebuie alintata? poate o fi asa, dar sa nu va plangeti cand va cere bani pentru un chiuretaj..ar fi bine sa nu o lasi sa daruiasca acel obiect ca se va invata de fiecare data sa ofere cadouri scumpe..Doamneee la 14 ani inca ne jucam si gandirea ne era indreptata la carte..in fine..cred ca mama ta ar trebui sa ia atitudine daca nu vrea sa o piarda de tot pe aceasta mezina.
O zi frumoasa sa aihappy

greece12
| greece12 a răspuns:

rolling on the floor)))
Sa dai elefantu' inapoi copilului si sa te pregatesti s-o consolezi cand o veni in 14, plangand, doar c-o inimioara de plus in mana.
Spune-i ca chestiile de plus nu aduc noroc, indiferent in ce parte le intorci.
Doar praf!

| Esperança a răspuns:

Am citit cu mare interes drama vieţii tale şi m-a amuzat, teribil big grin
Tu chiar ai 40 de ani şi te face o puştoaică de 14 ani? Lol!
Şi la vârsta asta crezi în superstiţii? Lol de lolhee hee
Cum să dai 1 milion pe un elefant de pluş, dacă era adevărat mai ziceam, dar aşahee hee

| CautNume a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ce-am citit.
Cat despre intrebare, daca elefantul e de plus, ca sa ai noroc, trebuie sa-ti iei si o girafa, sa-ti faci poze langa ei si sa te lauzi "la dusmani" pe Facebook, ca altfel n-are avea rost, nu crezi?

| Kaℓi a răspuns:

rolling on the floor

| Kaℓi a răspuns:

N-are ce sa strice, daca ai suficient loc... mai cumperi trei, patru elefanti, din ce in ce mai mici (sau mai mari, why not?) si ii insirui pe undeva... poate o chestie atat de feng shui o face si pe sora-ta zenwinking

| Kaℓi a răspuns:

Cel mai mult mi-a placut faptul ca dormi cu portofelul sub perna big grin

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu la 40 de ani mai crezi in supertistitii?
Ai confiscat elefantul surioarei tale pentru asa ceva.
Auzisem ceva din cea ce spui tu acolo, dar in orice caz nu se face cu elefantii de plus.
Astia sunt pentru copii, iubiti mai puerili sau colectionari.
Mai bine ai avea grija de sora ta ca iubirea la varsta asta e naibii de periculoasa!
Aaaa si da-i fetei elefantul inapoi daca tot l-a cumparat!

| sofisis a răspuns:

Acum ca e deja 14 sunt curioasa...trompa aia e spre geam sau a ajuns la iubit?

| mentholinks a răspuns:

Buna asta.

| Radu284 a răspuns:

You are trolling, aren't you? big grin

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Crezi ca nu intelege Cristina ce-ai zis tu acolo?

| m1dn1gh7 a răspuns:

Dacă e din pluş, efectul e invers. Dar, dacă-i aşezi în sus trompa, ai şanse să câştigi o sumă considerabilă la loto.
http://4.bp.blogspot.com/......simplu.jpg
Sau, chiar o nevastă. ( am citit întrebarea ta, cea de ziua porumbeilor. )
Sănătate!

| GuessWho_8056 a răspuns:

Deci tu vrei un sfat despre sora ta sau vrei sa aflii daca elefantul destinat iubitului surorii tale aduce noroc in casa?

| anonim_4396 explică (pentru GuessWho_8056):

Pai cu sor-mea e clara treaba.Nu e nimic de facut.Cu elefantu vreau sa stiu, daca aduce noroc sau nu! Adica daca sa pozitionez trompa spre geam.(scuze de expresie).

Răspuns utilizator avertizat
| sebykz a răspuns:

Nu cred in superstitii, mai ales ca acel elefant este luat probabil de la un supermarket si nu are nici o valoare sentimentala.
La 14 ani sa faci cadouri de Ziua indragostitilor? E tragic ca s-a ajuns asa, dar ce sa faci.
Sper sa te impaci cu ea, sa te intelegi, ca asa cu ura, nu se face treaba.
O zi buna!

| tororoki a răspuns:

Eu zic sa ii ceri bonul si sa il returnezi la magazin.

| MentulaMagna a răspuns:

Mi-ai facut ziua mai buna cu asta, multumesc.