| Lololol01 a întrebat:

Care e cel mai lung cuvant din limba romana?

Răspuns Câştigător
| Maria46854213 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza are 44 de litere si cel mai lung din DEX este electroglotospectrografie 25 litere si este un termen medical

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| EllyFMS a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| midnight a răspuns:

Nu stiu sigur, d era la biologie un muschi":muschiul sternocleidomastoidian. mi-a loat juma de rand fara sa-l articulez! cauta tu un cuvant mai lung.

| BloodPrison a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza -http://stiati-ca.com/limba-romana-stiati-ca/Acesta este cel mai lung cuvânt din limba română deşi a fost contestat de multe persoane ca fiind un cuvânt tehnic

* ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE (25 caractere)

Este cel mai lung cuvânt din DEX (varianta din 89`)

* Staţiunea Climaterică Sâmbăta (27 caractere)

Este cel mai lung nume de oraş din România

* Constantineşti (15 caractere)

Este cel mai lung nume de oraş din România format dintr-un singur cuvânt

* ŞTREANG, TRUNCHI, CHIOMPI, GHIONŢI, STRÂMŢI, STRÂNGI, STRÂNŞI, STRICŢI, SCONCŞI, SFINCŞI, PROMPŢI, STRÂMBI, SCHIMBI, SCHINGI, ŞCHIOPI, ZBENGHI (7 caractere)

Sunt cele mai lungi cuvinte româneşti formate dintr-o singură silabă

* ACIOAIEI (8 caractere)

Cel mai lung cuvânt care conţine o singură consoană

* CIOCOAICEI, LĂLĂIELILE, LILIALULUI, LOAIALULUI (10 caractere)

Cele mai lungi cuvinte care conţin aceeaşi consoană

* ULTRAREVOLUŢIONAREI (19 caractere)

Este cel mai lung cuvânt care are toate cele 5 vocale principale repetate exact de 2 ori

* BILDUNGSROMANESC (16 caractere)

Cel mai lung cuvânt care conţine toate cele 5 vocale principale (a, e, i, o, tu) doar o singură dată

* AUTOÎNSĂMÂNŢĂRILE (17 caractere)
Cel mai lung cuvânt care conţine toate cele 8 vocale din limba română (a, ă, â, e, i, î, o, tu)

Electroglotospectrografie

| adyth a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| Raton a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza este un termen medical

| Chiti a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| Yzzza a răspuns:

Din cate stiu eu, este STERNOCLEIDOMASTOIDIAN.(acel muschi de la gar se numeste asa)

| Genesis29 a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza? Acesta contine 44 de caractere.

| Kazimir a răspuns:

Bromhidrat de dextrometorfan, dimetiltriptamina, trihexifenidil, metilendioximetamfetamina...

| Gabytza229 a răspuns:

Encefalomielopoliradiculonevrita are 32 de litere