| AndreiAdi140602 a întrebat:

Care este cel mai lung cuvant din limba romana?happy

Răspuns Câştigător
| anica5555 a răspuns:

Pneunomonoultramicroscopicsilicovolcanicanioza
44 de litere
este o boala pulmonara care o fac minerii

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză (44 de litere)
http://scri.ro/scrii/pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| Claudiu1905 a răspuns (pentru floresdemayo):

Sternocleidomastoidieni, observi, sunt cuvinte inventate, ma intreb care o fi cel mai lung cuvant usual

| floresdemayo a răspuns (pentru Claudiu1905):

În principiu, așa se spune. E termen de specialitate, apare specificat doar în manualele de profil. E un cuvânt dificil de citit (cel puțin, la prima vedere!), și care necesită mici pauze în pronunțare. Însă, dacă există suficientă ambiție, cu puțin exercițiu, poate fi citit și cursiv.
Inventat/ neinventat, termenul a fost acceptat oficial. La urma urmei, cam tot ce există în lume a fost inventat de cineva (tiparul, electricitatea, tehnologia, chiar și pilula anticoncepțională. ))
Cuvinte uzuale, polisilabice, nu zic că nu ar fi, dar cam toate cuvintele 'interminabile' din dex sunt termeni medicali.