| danny99 a întrebat:

Care este pluralul cuvantului SOARE?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
27 răspunsuri:
| MasterKing a răspuns:

Un soare, doi sori!big grin
cel putin asa credbig grin

| IndescribableChild a răspuns:

Nu stiu d`astea! laughing

| Andrew1998 a răspuns:

N-are

| AnaEindragostita a răspuns:

Soare

| just4you a răspuns:

Nu are, aceste cuvite care nu au plural se numes defective de plural

| TrendyHedgehog a răspuns:

Este defectiv de plural

| Papusicaaaaaa12321 a răspuns:

E defectiv de plural ...nici nu ai cand sa il folosesti... exista doar un singur soare deci nu ii trebuie plural. parerea mea

| cυρcαкє a răspuns:

Nu are.Pa-pa!

| Anonim69 a răspuns:

Totusi, pluralul este sori, stiu sigur asta!

Răspuns utilizator avertizat
| Miuriel a răspuns:

Este defectiv de plural, dar totusi Horia Arama a folosit cuvantul SOARE in opera "Planeta celor doi sori".
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| kiky278 a răspuns:

Sori...scrie in dictionar si am vazut la stiri cand ziceau ca sunt 2 sori pe cer

| Tormentor a răspuns:

Este defectiv de plural

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un soare, doua. s
douaaa! rolling on the floor))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NinSoare

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Soricei

| Bastet a răspuns:

Un soare, doua soare

| Miina a răspuns:

E defectiv de plural.
Se invatsa. n clss a 7batting eyelashes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este defectiv de plural dar poetii pot folosii pentru ca este licenta poetica

| Alina123477 a răspuns:

Un soare, doi sori! cred...

| cris_3309 a răspuns:

Nu are plural

| r3cky a răspuns:

Cred ca baiatu' a pus o intrebare si vrea un raspuns sigur.Asadar cei care nu stiti mai bine nu mai postati.Pluralul cuv. "soare" e "sori".Mai uitati-va pe Discovery Channel.Sunt multe galaxii descoperite in Univers care au sorii lor.Asadar, soarele nostru nu e singurul din Univers ca sa fie defectiv de plural.winking

| BooYaa a răspuns:

Este defectiv de plural! tongue

| ALEXAAAAAAAAA14 a răspuns:

Pai este substantiv defectiv de plural de acea nu se poate spune doi sori

| Roxyrox222 a răspuns:

Pluralul este sori.De exemplu este o carte : " Planeta celor doi sori"