| carmensita90 a întrebat:

Care este pluralul cuvantului pana( la masina)?

17 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Pai pene.

| Dominicc a răspuns:

Depinde de zona unde stai.

Normal unii zic am facut 3 pene la roti.
unii zic am facut pane la 2 roti,.

Normal zici pana.
am facut pana la 2 roti frate. si ma injurau aia cand treceau pe langa mine...

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Peni...am un prieten care lucreaza la o vulcanizare si el mi-a spushee hee

| Emena a răspuns:

Pana

| simf a răspuns:

Pene

| traficanta a răspuns:

Pene.

| georginika a răspuns:

PÁNĂ2, pene, s. f. 1. Oprire accidentală a funcționării unei mașini, a unui mecanism, a unui vehicul. ◊ Expr. (Fam.) A fi (sau a rămâne) în pană = a nu putea continua o activitate, a duce lipsă de ceva; a rămâne fără bani. 2. Situație în care se află o navă cu vele care are vânt din față și nu poate înainta. – Din fr. panne.

sper sa te ajutetongue

| Oana_5036 a răspuns:

Nu are plurar! Poti sa spui pana la masini! Sper ca ti-am fost de ajutor!

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Pana la masini

| Alle_1389 a răspuns:

Pene
funda?
PÁNĂ3 péne f. Oprire accidentală a funcționării unui mecanism sau a unui autovehicul (din cauza unei defecțiuni sau a lipsei de combustibil). ~ de motor. ◊ A fi (sau a rămâne) în ~ a) a fi oprit dintr-o activitate printr-o piedică; b) a rămâne fără bani. [G.-D. penei] /

| missouri a răspuns:

Pane.
Daca e la masina, pane.
Daca e la pasari, pene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pane, sau pene...thinking

Răspuns utilizator avertizat
| eububu a răspuns:

Pene.big grin

| tibidarkman a răspuns:

Cred ca pene dar mai bine spui,, Am facut pana la 2 roti´´. Daca spui pene nu sa-r intelege ce vrei sa spui si nici nu suna asa de bine.

| Gulli a răspuns:

" Am facut pana pe ambele cauciucuri" depinde cum asezi...

| xNocturne a răspuns:

Cred ca "pane" sau "pene" laughing)