| anonim_4396 a întrebat:

Care este pluralul de la soare?

25 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Substantivul soare nu are plural şi se numeşte defectiv de plural.
Toţi ştim că există un singur soare!

| ThatPotatoGurl a răspuns (pentru misterioaѕa):

De fapt, numele de soare este pus astrelor care au propria lumina si/sau caldura.

| Dannyjj a răspuns:

Pluralul este "sori", "soare" nu este defectiv de plural, iar cei care spun că: "nu are plural, pentru că nu există decât un singur soare", atunci să se informeze mai bine(asta dacă nu-şi pot da singuri seama de asta gândind un pic sau făcând un mic efort uitându-se noaptea pe cer...). Nu doar soarele galaxiei noastre există. Şi stelele sunt sori(nu toate, pentru că pe cer putem vedea şi alte planete, precum Jupiter, Venus(Luceafărul), etc).

Nu doar galaxia noastră există, există miliarde de galaxii, fiecare are cel puţin un soare, acum recent s-a descoperit o planetă cu doi sori. Savanţii cum ar putea să vorbească în această descoperire despre aceşti doi sori dacă nu există plural la cuvântul "soare"?(ar fi ca în bancul cu nişte înfometaţi pe mare, care găsesc pe vas conserve nedesfăcute, dar mor de foame pentru că nu au cu ce să le desfacă).

Eu am zis ce am avut de zis, că nu doar soarele nostru există şi că "soare" are plural, pentru că în unele situaţii trebuie să foloseşti pluralul(exemplu: descoperirea menţionată mai sus), acum informaţi-vă şi din dex despre "soare", căutaţi acolo unde menţionează despre plural şi veţi vedea că are pluralul "sori".

| misterioaѕa a răspuns (pentru Dannyjj):

M'am documentat destul de bine şi plus de asta am facut şi anul ăsta la liceu, aşa că nu mai vorbi aiurea!

| Dannyjj a răspuns (pentru misterioaѕa):

De unde te-ai documentat? Dacă poţi să-mi zici...

1. http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=soare

2. http://dexonline.ro/definitie/soare

"SOÁRE, (2) sori"

Poţi să iei toate dex-urile şi să răsfoieşti şi vei vedea că este menţionat şi pluralul "sori", care este mai putin folosit, dar există.

| misterioaѕa a răspuns (pentru Dannyjj):

M''am documentat de pe site'ul didactic.la povestirea ştiinţifico-fantastică Planeta celor doi sori şi am facut şi la şcoală, dar poate ai dreptate!
Eu am spus ce am ştiut!

| CostyMe a răspuns:

Substantivul,,soare'' are plural:,, sori''. Asa i-am spus si eu lu profa de romana si m-a contrazis. E o poveste:,, Planeta celor doi sori''

| misterioaѕa a răspuns (pentru CostyMe):

Ştiu ca este o poveste,dar e ştiinţifico-fantastică şi are formă de plural fiindcă acolo pe acea planetă existau doi sori, unu'yiua si unu'noaptea, ei nu dormeau niciodată!

| Day19 a răspuns:

Pluralul de la soare nu este folosit in viata de zi cu zi, dar poetii folosesc,, sori" ca plural.Nu este folosit deoarece exista doar un soare si nu mai multi.

| SMTHING a răspuns:

Sori scumpo >big grin

| Andyy005 a răspuns:

Sori :d

| Lavi_Vali_1984 a răspuns (pentru Andyy005):

Nu cred că îi asta da ori cum mersi

| brokenwing a răspuns:

Sori

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci...pana la urma, are pluralul "sori" sau este defectiv de plural?

| misterioaѕa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are plural, este defectiv de plural!
Baftă!

| Evileye6 a răspuns:

In caz ca nu stiti in Univers exista mai multi sori, deci nu e un subst. defectiv, nu e prea folosit in limbajul de zi cu zi, dar e o absurditate sa spui ca exista un singur soare.

| luly16 a răspuns:

Bună.substantivul soare nu are plural.el este detectiv de plural. sper cateam ajutat funda?

| KSD a răspuns:

Nu are plural e gresit spus "sori" in limba romana! e un singur soare, nu poti zice "imi bat sorii in ochi" doar "imi bate soarele in ochi " deci?!

| junkyx a răspuns:

Este sori dar este defectiv de plural

| Cornelutz a răspuns:

Un soare doi soare laughing

| flavia31 a răspuns:

Sg. soare, pl. sori

| balanmadalina a răspuns:

Nu este prea folosit pluralul pentru ca exista un singur soare dar el e "sori". sper ca te-am ajutat

| Diana02468 a răspuns:

Exista dex :/

| Zabarcencu_Ioana_1977 a răspuns:

Care zice ca se zice sori e greșit se zice soare nu sori nu are plural soare avem doar un doar happy