| anonim_4396 a întrebat:

Cine a avut ideea ca degetul din mijloc sa insemne semnul obscen si de ce tocmai degetul asta? thinking

12 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Cred ca l-au inventat baietii...fiind cel mai lung deget laughing iti dai seama cat de egosex au fost aia laughing

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ca si la smileys probabil se bazeaza pe o asemanare "grafica". Cum : ) s-ar asemana cu o fata care zambeste, : reprezentand ochii si ) o gura inchisa cu colturile ridicate. Sau : D - D sugerand gura atunci cand razi. Sau cu cele doua degete ridicate care sugereaza un "V" de la victorie, sau degetul mare unit cu aratatorul sugerand un "O" de la O. K. Acum...ideea cui o fi fost nu se stie, e deja folclorhee hee

| mircea a răspuns:

Pai, sa stii ca-i degetul cel mai lung si cel mai la indemana. Mai ales cand ramane singur in familie.

| cristina_4037 a răspuns:

Pentru ca este cel mai lung rolling on the floor, si....este in mijloc..si pentru ca celelalte 4 aveau deja o intrebuintare rolling on the floor

| DoomNEzeu a răspuns:

Eu zic ca americanii...pentru ca acolo pana si oamenii de peste 70 de ani il folosesc laughing

| pepenerosu a răspuns:

In ziua de azi este ceva jignitor sa arati cuiva degetul mijlociu. Dar acum sute de ani gestul avea alta semnificatie. Inaintea bataliei de la Agincourt din 1415, francezii, anticipand victoria lor asupra Angliei, au decis sa le taie degetul mijlociu tuturor soldatilor luati prizonieri. Asta pentru ca fara degetul mijlociu le va fi imposibil sa mai traga cu arcul si astfel sa mai ia parte la vreo lupta pe viitor. Insa francezii au pierdut acea batalie iar soldatii englezi ii batjocoreau aratandu-le degetul mijlociu, pe care acestia intentionasera sa li-l taie.
asta e raspunsul corecthappy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil inseamna. Din cauza ca cu celelalte avea ce sa faca cel care a inventat chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa fiu sincer inseamna puta de la baieti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este cel mai lung deget.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu de ce tocmai acest deget dar inseamna mai pe scurt si fara explicatii p***( ok, iti zic inseamna puta)

| AresLusitani a răspuns:

Loooool puta de baieti rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor m-am pist pe mine de ras

| fasolica9 a răspuns:

Mamaia ziclaughinglaughing