| r4uL a întrebat:

Cine stie cam cate stele sunt pe cer? sunt foarte curios big grin

Răspuns Câştigător
| FreshDreams a răspuns:

Pai, cerul se intinde la infinit, in alte galaxii.Nimeni nu stie exact unde se opreste(sau daca se opreste!). Iar stelele sunt si ele...infinite! Insa nu raman mereu aceleasi. Unele mor, dar nu dispar.Devin alte corpuri ceresti.

De exemplu, o stea relativ mica devine o pitica bruna, o stea mijlocie devine pitica alba, iar o stea masiva devine fie o stea neutronica(care este formata din neutroni), fie devine o gaura neagra(asta se aplica numai in cazul celor mai masive stele).

Aici ai un site e unde te poti documenta:http://www.astronomic.ro/2009/10/ce-este-o-stea/

Nu incerca sa numeri stelele.vei pierde sirul imediat+o gramada de timp. Ele nu sunt asezate in diagonala perfecta, pe orizontala sau pe verticala, ca sa le poti numara.Si chiar daca reusesti, tot nu ai raspunsul exact.Pentru ca ele continua si pe alte teritorii.

Pa, pa!:)

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Jde mii de mii de mii.

| Hombre a răspuns:

Tâmpiţelule este la Trivia/Amuzante de ce dai cu stupid?

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Relativ 5119 miliarde de stele.

| RUMBURAK a răspuns:

De o mie de ori fix cate fire de par ai tu cu toate rudele de gradul 1.treci la numarat.

| Alex_7297 a răspuns:

Câte galaxii sunt în universul observabil, atâtea stele sunt.

| rex_2081 a răspuns:

Tot atatea cate erau si dimineata. Daca nu ma crezi numarale.

| CrisutzuxD a răspuns:

Se zice ca daca numeri stelele atatea cate numeri atatea zile mai ai de trait si nu stiu daca e adevarat dar nu vreau sa riscstraight face dar nu se stie infinit