| ana23 a întrebat:

Cate stele sunt pe cer?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Desi am mai raspuns...: cate fire de praf sunt pe pamant!

La Steaua -Mihai Eminescu

La steaua care-a rasarit
E-o cale-atât de lunga,
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga.

Poate de mult s-a stins în drum
În departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.

Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zarit,
Azi o vedem, si nu e.

25 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De unde nu stim ca fata ne invita doar sa continuam o poezie populara al carei vers suna chiar asa:
"Cate stele sunt pe cer
Toate pan'la ziua pier
Numai luna si o stea
Stie de dragostea mea!"

assiris
| assiris a răspuns:

Iar?!?!? Aceeasi intrebare... crying

assiris
| assiris a răspuns:

Daca la 23 de ani nu stii asta, ai trait degeaba. Si copiii de 5 ani stiu exact.

assiris
| assiris a răspuns:

"Alessa" in "La steaua" lui Eminescu e vorba de o singura stea aflata evident la o distanta foarte mare, dar fata voia sa stie daca cumva mai sunt si altele... :p

carla
| carla a răspuns:

Asta da curiozitate...

| borsec a răspuns:

Nu stiu cate au mai ramas cadou le-am cumparat eu si prietenul meu...

| monicaclaudia a răspuns:

Ana eu iti propun o afacere rentabila pentru mine ( cel putin ) du-te si le numara si cind ai terminat revino si zine si noua ((

| crisa a răspuns:

Ia colea informatii:
Astronomii impart stelele pe o scara a luminozitatii si stralucirii. Ei le numesc pe cele mai stralucitoare, stele de prima magnitudine. Sunt numai 20 de stele de felul acesta. Urmatoarele stele ca stralucire se numesc stele de magnitudinea a doua. Apoi vin stelele de magnitudinea a treia si asa mai departe pana la stelele de magnitudinea a sasea, cele mai sterse stele pe care le putem vedea cu ochiul liber. Din acel punct, putem sa vedem celelalte stele numai prin telescop, dar scara continua pana la magnitudinea 20 si in continuare.
Primii astronomi au folosit instrumente primitive pentru a scruta cerul si pentru le gasi locul stelelor. Ei au numarat exact 5119 stele - stele pe care le putem vedea cu ochiul liber, de la primamagnitudine pana la magnitudinea a sasea.In 1610, cu ajutorul unui telescop primitiv, Galileo a descoperit mii de stele care nu au putut fi observate inainte. Din acea zi pana astazi numarul stelelor descoperite a ajuns de la 5119 la miliarde.
Astronomii estimeaza ca galaxia noastra - Calea laptelui - are 100 miliarde de sori sau stele. Fotografiile cerului instelat noaptea, facute cu cele mai mari telescoape, arata cel putin 500 milioane de alte galaxii. Unii estimeaza ca ar fi 1 miliard de galaxii! Acum, sa presupunem ca fiecare galaxie nu are mai multe stele decat a noastra. Asta ar insemna ca sunt cel putin 100 de miliarde de miliarde de stele. In acest punct este mai sigur sa spui ca indiferent cat de avansate vor fi instrumentele noastre telescopice, nu vom fi niciodata in stare sa numaram ostirea cerului.

Daca te gandesti cum poate fi scris 100 de miliarde de miliarde ia o foaie de hartie si dupa un 1 scrie 20 de zerouri. Numele oficial al acestui numar este de 100 de quintilioane. Asta inseamna multe stele si este numai un numar estimativ a ceea ce poate fi acolo sus.
Ieremia, scriind in acelasi timp istoric si fara ajutorul vreunui instrument uman dar cu ajutorul unei viziuni ceresti, a declarat ca "ostirea cerului nu se poate numara". Ce-ar fi daca fiecare din aceste stele ar avea o planeta sau doua sau cinci sau sase sau mai multe de explorat?
Crezi ca vor fi destule locuri de vizitat si lucruri de facut in vesnicie?
Sursa: http://www.credinta-mea.ro/......_cer_9794/
Precis vroiai sa te apuci sa le numeri...;))

| samur1 a răspuns:

O infinitate laughing

| ShaKuri a răspuns:

Ana. mai bine nu ai mai pune intrebari relativehappy. si eu as vrea sa stiu daca universul are vama. dar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 20 de stele sralucitoare, si tot asa pana la magnitudinea 6.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5119miliarde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câte vrei, aș zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numara-lelaughing))))))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum la ora aceasta sunt aproximativ 5119 miliarde de stele care le putem vedea c ochiu liber

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste un miliard

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate stele sunt? pai sunt atatea stele cat este nisip pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam cite firicele de nisip sunt pe toate plajele de pe tera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sasati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cite stele sunt pe cer

| nicky_3440 a răspuns:

Nimeni nu stie cate stele sunt in univers nici macar marii astrologi si nici macar NASA

| andreeanicula a răspuns:

Astronomii impart stelele pe o scara a luminozitatii si stralucirii. Ei le numesc pe cele mai stralucitoare, stele de prima magnitudine. Sunt numai 20 de stele de felul acesta. Urmatoarele stele ca stralucire se numesc stele de magnitudinea a doua. Apoi vin stelele de magnitudinea a treia si asa mai departe pana la stelele de magnitudinea a sasea, cele mai sterse stele pe care le putem vedea cu ochiul liber. Din acel punct, putem sa vedem celelalte stele numai prin telescop, dar scara continua pana la magnitudinea 20 si in continuare.
Primii astronomi au folosit instrumente primitive pentru a scruta cerul si pentru le gasi locul stelelor. Ei au numarat exact 5119 stele - stele pe care le putem vedea cu ochiul liber, de la primamagnitudine pana la magnitudinea a sasea.In 1610, cu ajutorul unui telescop primitiv, Galileo a descoperit mii de stele care nu au putut fi observate inainte. Din acea zi pana astazi numarul stelelor descoperite a ajuns de la 5119 la miliarde.
Astronomii estimeaza ca galaxia noastra - Calea laptelui - are 100 miliarde de sori sau stele. Fotografiile cerului instelat noaptea, facute cu cele mai mari telescoape, arata cel putin 500 milioane de alte galaxii. Unii estimeaza ca ar fi 1 miliard de galaxii! Acum, sa presupunem ca fiecare galaxie nu are mai multe stele decat a noastra. Asta ar insemna ca sunt cel putin 100 de miliarde de miliarde de stele. In acest punct este mai sigur sa spui ca indiferent cat de avansate vor fi instrumentele noastre telescopice, nu vom fi niciodata in stare sa numaram ostirea cerului.

Daca te gandesti cum poate fi scris 100 de miliarde de miliarde ia o foaie de hartie si dupa un 1 scrie 20 de zerouri. Numele oficial al acestui numar este de 100 de quintilioane. Asta inseamna multe stele si este numai un numar estimativ a ceea ce poate fi acolo sus.
Ieremia, scriind in acelasi timp istoric si fara ajutorul vreunui instrument uman dar cu ajutorul unei viziuni ceresti, a declarat ca "ostirea cerului nu se poate numara". Ce-ar fi daca fiecare din aceste stele ar avea o planeta sau doua sau cinci sau sase sau mai multe de explorat?
Crezi ca vor fi destule locuri de vizitat si lucruri de facut in vesnicie?

| dylann94 a răspuns:

Eu cred caci cite fiintze sint pe pamint atitea stele sunt