| MJ4everkingofpop a întrebat:

Cine stie intrebari amuzante ( dar de logica)?
Funda pentru cele mai multe si cele mai bune.

16 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Nu e chiar așa greu să cauți pe net.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cat pamant este intr-o groapa lunga de 3m, lata de 2m si adanca de 4m?

| Ashadow a răspuns:

Tatal anei are 4 fete: Coco, Richi si spune-mi tu numele celei de-a treia.

| 00AName00 a răspuns:

Eşti şofer de autobuz. La prima oprire, trei persoane urcă. La a doua oprire, o persoană coboară şi cinci urcă. La următoarea oprire, şapte persoane urcă. La următoarea oprire, două persoane se coboară şi nimeni nu urcă. La penultima oprire, nimeni nu coboară şi trei persoane urcă. La ultima oprire, toată lumea coboară.

Eşti gata de întrebare? Dacă ai citit-o pentru tine, nu te mai uita la paragraf şi încearcă să răspunzi la următoarele întrebări:

Ce vârstă are şoferul?
Cum îl cheamă pe şofer?

2. Ghicitoarea OW

Gândiţi-vă la cuvinte împrumutate care se termină în OW. Show este al doilea. Există doar 2 cuvinte în Limba Română. Care este cuvântul? Cuvântul este ceva comun, ceva ce folosim în fiecare zi, şi dacă ai ascultat cu atenţie, am spus deja care este. Care este primul cuvânt?

3. Întrebări

Mai jos sunt 6 întrebări. La care trebuie să răspunzi foarte repede.
Ia să vedem cum te descurci…

a) Participi într-o cursă. Îl întreci pe al doilea. Pe ce poziţie eşti?
b) Dacă îl întreci pe ultimul eşti …?
c) Imaginează-ţi că te afli într-o barcă care se scufundă care este înconjurată de rechini, cum supravieţuieşti?
d) Ce este uşor ca un fulg dar nici cel mai puternic om nu poate s-o ţină mai mult de câteva minute?
e) Ce s-a întâmplat în 1961 şi nu se va mai întâmpla până în anul 6009?

f) Sunt 5 mere într-un coş şi 5 persoane. Cum dai la fiecare persoană un măr astfel încât să rămână un măr în coş?

| MJ4everkingofpop explică (pentru 00AName00):

A) pe a doua
b) ultimul
c)nu stiu...
d) zapada?
e)eclipsa solara?
f) nu stiu...

| Weedier a răspuns:

Ursu-i în cămară. Unde-i ursu`?

| Daniel2332 a răspuns:

Tu esti capitanul unui yaht, yahtul tau masoara 14 m lungime, 5 m latime, 12 m inaltime si ai la bordul yahtului 20 de oameni. Intrebarea este: cati ani are capitanul?

a) Participi într-o cursă. Îl întreci pe al doilea. Pe ce poziţie eşti?
b) Dacă îl întreci pe ultimul eşti …?
c) Imaginează-ţi că te afli într-o barcă care se scufundă care este înconjurată de rechini, cum supravieţuieşti?
d) Ce este uşor ca un fulg dar nici cel mai puternic om nu poate s-o ţină mai mult de câteva minute?
e) Ce s-a întâmplat în 1961 şi nu se va mai întâmpla până în anul 6009?

f) Sunt 5 mere într-un coş şi 5 persoane. Cum dai la fiecare persoană un măr astfel încât să rămână un măr în coş?

| carhartt a răspuns (pentru Daniel2332):

Foarte bune întrebările, mă întreb dacă la d) este respiraţia? laughing

| Daniel2332 a răspuns (pentru carhartt):

La d) este chibritul nimeni nu poate tine un chibrit aprins mai mult de cateva minute big grin

| Adytzzuy a răspuns:

Simplu un om care traieste in caracal poate fi inmormantat in aceiasi localitate
2.sa spunem ca basescu conduce un autobuz la pria statie intra 5 pasageri la 2 intra 26 si la a3-a 59 pasageri care este numele sooferului
3.cate oua face gaina pe luna
4.mama lui maei are 5 copiii pe unu il cheama maia pe a/al doilea o cheama iunia pe a patra Iulia si pe al 4-lea augustin cum il cheama pe al cincilea? daca-mi dai raspunsul corect la astea iti dau inca 5

| MJ4everkingofpop explică (pentru Adytzzuy):

Pai...prima intrebare nu am inteles-o.
La a 2- a este Basescu
La a3-a nu stiu...

| Adytzzuy a răspuns (pentru MJ4everkingofpop):

Pai iti zic raspunsurile
1. daca un om traieste n-are cum sa fie ingropat de viu
3.gaina nu face oua pe luna doar pe terra
4.il cheama matei

| Karynamaria a răspuns (pentru Adytzzuy):

O cheama maei

| Karynamaria a răspuns:

Unde gasesti un caine cu 23 de picioare?