| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti dai seama ca esti roman

-tot ce maninci are gust de ceapa si usturoi
-incerci sa reciclezi ambalajele de la flori, hirtia de la cadouri si,
bineinteles, folia de aluminiu
-stai linga cele mai mari doua valize din aeroport
-ajungi la petreceri cu una - doua ore intirziere si ti se pare foarte
normal

-dupa ce mergi la cineva in vizita, la plecare mai stai o ora in fata usii
la povesti
-parintii tai nu arunca niciodata nimic si daca reusesti sa arunci ceva la
gunoi apare in mod misterios inapoi
-ai perdele de dantela
-ai fata de masa din macrame
-ai covoare care acopera fiecare centimetru din casa ta

-ai sau ai avut covoare pe pereti
-mama ta iti spune ca esti slab chiar daca ai 110 kg
-ai draperii macar la o usa din casa
-mama ta recicleaza paharele de plastic, farfuriile din carton si pungile de
la sandwichuri spalindu-le
-ai fata de masa din vinyl pe masa din bucatarie
-folosesti sacosele primite la cumparaturi pe post de pungi de gunoi

-raftul tau din bucatarie este plin de borcane de gem, varietati de
recipiente de plastic si sticla
-parintii te striga cu diminutive animale cind ii enervezi
-nu poti pleca in calatorii decit daca te conduc macar 5 persoane la
autobuz, tren sau aeroport
-suni interurban numai dupa ora 11 PM
-parintii te suna si intreaba daca ai mincat, chiar daca e miezul noptii
-paritnii tai nu realizeaza ca tehnologia s-a imbunatati si atunci cind suna
in strainatate inca urla la telefon

- ai cuverturi uzate pe canapea doar ca sa nu se murdareasca tapiteria
-nu cunosti mai mult de jumatate din invitatii de la nunta ta
-ai vazut pamintul din interiorul unui WC din tren, in mers.

-copilul tau poarta caciulita si 3 pulovere in septembrie desi sint 25 de
grade afara
-porti palton din septembrie pina in mai
-daca vezi pe cineva in pantaloni scurti in decembrie zici ca e nebun, desi
sint 20 grade afara

-crezi ca "urda", "mamaliga", "parizer", " telemea", "zacusca" sint feluri
internationale de mincare
-cind vin straini la tine in vizita te distrezi dindu-le cea mai tare tuica
din casa... si cind reusesc sa bea un pahar le mai torni...
-cind ai musafiri si ii intrebi daca servesc ceva si ei spun ca "NU" la tine
inseamna ca "DA"...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Enigmo. daca-ti spun ca am spalat de trei ori un pampers fiindca nu stiam ca sunt de unica folosinta, la primul meu copil in 1990, te rog sa nu razi de mine, si sa ramana intre noi.nu mai le spune si astora pe aici.

20 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ti-a mai scapat si chestia cu descaltatul musafirilor la usa...nu de alta, dar sa umble SI ei in ciorapi.(NU in papuci...in ciorapi) prin casa.
Amendament la chestia cu copilul infofolit: Motiv: el e mic si lui i-e frig! Dixit!

| Leea1234 a răspuns:

Ti-a scapat ceva...
daca locuiesti in strainatate...esti usor de recunoscut...ca femeie ai cei mai grosi cercei de aur, si ca barbat cea mai groasa bratara!

| SweetCandy a răspuns:

Mie mi-a placut aia cu fiecare cm din e casa e acoperit de covoare?laughing... ce le mai stii u pe toate...laughing esti un Dumnezeu ceva mai enigmaticlaughing

| Gabry a răspuns:

Inseamna ca nu sunt roamancabig grinlaughing
Ce mi-a placut asta: "mama ta recicleaza paharele de plastic, farfuriile din carton si pungile de la sandwichuri spalindu-le"
rolling on the floor

luciana
| luciana a răspuns:

Este foarte haioasa acesta intrebare si sincer m-a distrat citind-o cu nesat... Poate crezi ca te mint, dar nu m-ai surprins asa de prost pregatita si iti raspund ca am avut ca tot omul si eu candva covoare cat mai mari sa tina cald ca aveam copiii mici si caldura era de la aragazul ce anemic palpaia si de la caramida pusa sa se incinga in cuptor ca sa redea caldura si de la cele cateva pulovare ce le ingramadeam unele peste altele de frig ce era pe vemea lui Ceasca... Urasc plasticul si nu am fata de masa sau mileuri acum stau de ani buni, undeva in sifonier adunate pe raft... Da ne mandrim cu palinca facuta de cumnatul meu de la Sibiu, Sigur ca noi suntm ospitalieri dar nu fortez pe nimeni sa ia peste poate, ci pun din nou cu mare placere pe masa, sarmalele aburinde la cei ce le mai doresc ca repetir...NU imi plac coverturil si casa incarcata cuobiecte de prisos, de mileuri si de carpete sau de bibelouri ieftine imi plac obiectele cu gust alese si cat mai putine cu putiinta. Asortez ce cumpar si dau un aer de mister dormitorului meu mov cu alb; ador parfumurile discrete fara mirosuri dulci, deodorantele de calitate si sapunurile bune cu gel si plante si miros de frezie. Iubesc frumosul ce e determinat si de meseria ce am imbratisat si care mi-a cultivat in timp ce e acesta; Si la bucatarie am fata de masa din damasc si nu am avut nicicand musamaua aceea ce mirosea ingrozitor. NU pastrez borcane decat in pivnita pentru conservele iernii si pentru muraturi; ceapa si usturoiul est un de mancat seara la culcare pentru ca ziua s nu miosi la seviviu si obligatoriu sa folosesti periuta si apoi apa de gura. sunt destule aitele ce nu le agreez, dar ma opresc aici si acum.

| Juiana a răspuns (pentru luciana):

Nu mai spune, ai scris un roman!

| luciana a răspuns (pentru Juiana):

Draga mea, cu ce te-am deranjat, asta a fost parerea mea si sincer nu te-a obligat nimeni sa citesti sau sa raspunzi, noi doua nu ne cunoastem, desi am destui prieteni tineri " de gasca" si care ma uimesc de agerimea mintii si ii admir si respect, mai bine citesti ceva ce iti convine, e pacat de timpul tau, nimeni nu te obliga sa citesti ce nu iti place, iar, in final, noi doua, - datorita si diferentei de varsta si experienta, - Nu avem nimic de impartit, de vrei citesti de nu, Nu. Eu va admir si stiu cat de greu va este voua tinerilor in ziua de azi, eu sunt deja realizata si ca mama si ca om, am doua gemene la casa lor cu copii, dar fiecare e liber sa isi exprime parerea, chiar de aceasta nu place oricui, asta e opinia fiecaruia dintre noi. Iti doresc sa ai parte de tot ce e frumos si bun pe acest pamant trecator si inteleg ca azi poate nu ai avut tocmai o zi reusita. Mi-ar face placere sa te am printre prietenii mei, poate ne-am cunoaste mai bine...

| luciana a răspuns (pentru Juiana):

Imi pare rau ca ai doar tupeu si nimic ce te-ar pune in valoare, dar mai timp si multe de invatat, doar asta se vede... Ai grija mai bine de viitorul tau si de ce va trebui sa aprofundezi prin cititul cartilor, iar nu dovedind lipsa bunului simt, ca doar nu ne-am tras de sireturi... Daca mai continui, te pot si raporta, poate asa, te potolesti.

Răspuns utilizator avertizat
| bluerose a răspuns:

Doamne...asa suntem noi ca popor...
M-ai pus pe ganduri...thinking

| mami a răspuns:

Ai scapat din vedere faptul ca Romanul isi ia partea intima in gura la toata vorba

| eek a răspuns:

Esti genial...big grin

| utzuman2006 a răspuns:

Mi-a placut prezentarea ta, dar nu mi-a placut incercarea ta de a asocia fobiile si deprinderile capatate de parintii nostri in epoca comunista ( de fapt nu stiu daca tu ai trait in perioada aceea sa vezi ce greu faceai rost si de cele mai elementare lucruri ) cu caracterul poporului roman...tot astfel poti sa simti ca esti bulgar, ungur, albanez.si daca vrei iti dau si exemple concrete in care aceste nationalitati se regasesc total in prezentarea ta...
Oricum ideea e amuzanta happy
Numa' bine!( ca sa inchei romaneste .asa ca pe ulita lu' Moromete )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@andrutza-da, in strainatate te recunosti imediat dupa aurul pe care il porti.sa stii ca ai perfecta dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai pus confectionatul robotilor din pachete de tigari?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In strainatate romanul dupa aurul pe care-l poarta, neamtul dupa duhoarea de bere si carnati pe care o raspandeste, americanul dupa mirosul de sosete nespalate si ragaiala in fata tv-ului, italianul dupa scarpinatul sub axila si in fund, si astia nu sunt toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfaraiacule pempers-ul tau este nimic, sa mergi in tari cu pretentii, aparatura ultramoderna si habar n-au sa le pune pe open.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@andreea-de ce crezi ca ti-as mai da si eu stupid, nu este de ajuns ca esti tu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un american probabil ar spune: This is romanian dream tongue

| mada. a răspuns:

Ai dreptatelaughing)