| alex942 a întrebat:

Daca azi sunt zero grade si maine e de doua ori mai frig, cat de frig va fi maine?

Răspuns Câştigător
| sinx a răspuns:

Bine-inteles ca exista un raspuns... cel putin unul dus in extrem. De ce sa ne folosim de gradele Celsius cand ne putem folosi de gradele Fahrenheit. Zero grade Celsius inseamna +32 grade Fahrenheit. As incerca sa dau un raspuns insa intrebarea este ambigua. Daca de exemplu era '' Azi sunt 4 grade dar maine o sa fie de doua ori mai frig'' ce raspuns avea? Trebuie luat un punct de reper, o unitate de masura, ceva. Totusi daca ne gandim ca azi sunt 0 grade si maine temperatura o sa fie de 2 ori mai scazuta atunci rezulta ca azi sunt 32grade F si maine o sa fie mai mica cu 32x2 grade F de unde rezulta o temperatura de -32F care inseamna -35, 55 grade Celsius. Funda? happy

6 răspunsuri:
| RyugaHideki a răspuns:

Din moment ce temperatura initiala este nula, adica 0, o temperatura dubla va avea aceeasi valoare.
Raspunsul este atat de simplu incat crezi ca nu este cel realwinking

| sinx a răspuns:

0 grade nu inseamna neaparat o valoare nula. Transformati in alte unitati de masura si nu o sa mai aveti valoare nula. Diferenta intre 0 din matematic si 0 celsius este ca cel din urma are totusi o valoare.

| Slim a răspuns:

| crisxd a răspuns:

E intrebare fara raspuns, cred. Adica, daca o iei logic.nu sti cate grade sa zici, pentru ca 0 x 2 = 0.

| MerishorLoveGirl a răspuns:

Pai daca sunt zero grade...maine e de doua ori mai frig inseamna ca maine e mai frig decat azi rolling on the floor)
sau...pai 0x2=0...straight face

| Rox3tte a răspuns:

00000000000000000000000000000000