| AsU_2581 a întrebat:

Daca azi sunt zero grade, si maine e de doua ori mai frig, cat de frig va fi maine?

Răspuns Câştigător
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Unchiule ce glume de imparat ai in tine sa mor inghesuit la pomana. Ai stat mult sa le cauti pe google?

14 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@daniela & bacemi

Ia calculati si in Kelvin, si comparati ce v-a iesit in Fahrenheit. E la fel?

Da de sofisme ati auzit? Enunturi corecte din punct de vedere al logicii dar false din punct de vedere al continutului.

Asule, nu ne mai chinui cu intrebari de pe google, ca ne consumam aiurea neuronii...ma rog, tu carbohidratii si aminoacizii...

| Bacemi a răspuns:

Cred ca Daniela a spus bine.
Nu stiu daca a calculat bine dar eu cred ca rationamentul e valabil.

| carminaburana43 a răspuns:

Maine vor fii atunci tot zero grade. E f simplu.Matematica.

cami
| cami a răspuns:

@daniela, daca este de 2x mai frig, este inmultire, nu impartire.
-2 grade.

| TipulVerde a răspuns:

Daca tu ai zero creier, iar un raspuns corect te face de doua ori mai destept, cat de prost poti fi?

daniela
| daniela a răspuns:

Cada azi sunt 0C inseamna ca sunt 32F. de doua ori mai frig adica 32 / 2 = 16F. 16F = -8. 889C deci asta e

| radicalthinker a răspuns:

E o întrebare isteaţă. Ca să dai răspunsul nu e nevoie de matematică, ci de înţelegerea fenomenului căldurii. Temperatura cea mai mică este de -273 C, când şi atomii îşi pierd proprietăţile pe care le învăţăm la fizică (un articol lămuritor aici, http://www.scientia.ro/fizica/43-termodinamica/61-zero-absolut.html). Nu cred că există conceptul de "două ori mai frig", pentru că frigul, în fapt este absenţa căldurii, aşa cum întunericul este absenţa luminii. 4 grade nu înseamnă de 2 ori mai cald decât 2 grade. Două sunt motivele: pe de-o parte frig înseamnă modul în care noi recepţionăm o anume temperatură, o experienţă pur subiectivă, pe de altă parte gradele de pe diferitele scări de măsură sunt pur empirice, nu sunt legate de alte valori certe, măsura energiei ori ceva de genul asta.

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Moama ce destept esti, vaiii ma uimesti chatterbox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai asule? pune mai intrebari -le tale personale.astea au fost pe aici am facut bataturi la deste tot tastand raspunsuri la ele. daca ai nevoie de ajutor, cu placere, sau ajuta si tu pustoaicele astea care sufera din dragoste. salveazale de la viol, convingele. da lasa chestiile puerile legate de 0grade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dada azi sunt 0C inseamna ca sunt 273 K, mine o sa fie 136. 5 K, in concluzie mine o sa murim de frig caci 136. 5K=-136. 5C

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupunand ca te referi la 0 grade celsius, sistemul de masura folosit la noi, asta inseamna ca sunt 273 grade kelvin(sistemul international de masura). De doua ori mai frig ar semnifica scaderea temperaturii de 2 ori, adica 273/2=136. 5 kelvin, ceea ce in grade celsius inseamna -136. 5 grade. Cam frig pentru doar de 2 ori mai putin ca 0, insa trebuie tinut cont ca notiunea de x ori mai frig e greu de definit din punct de vedere fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@radicalthinker - nu-mi vine sa cred ca exista macar un om din tara asta cu capul pe umeri. Da, bineinteles, notiunea "de 2 ori mai frig" e impropriu spusa, e un joc de cuvinte facut ca sa sublinieze micile gauri din matematica.

Dar e funny sa citesc explicatiile (unele mai serioase ca altele) despre transformarea in Kelvin si Fahrenheit laughing probabil se simt mandri ca stiu si alte sisteme de masura in afara de old celsius laughing

| nutzbreaker a răspuns:

0x2=0 Simplu nu?

| Emily22 a răspuns:

-4