| madalina_3428 a întrebat:

Daca un cuvant este scris gresit intr-un dictionar, cum ne dam seama?
De ce apasam mai puternic pe tastatura telecomenzii atunci cand bateriile sunt pe sfarsite?
De ce pentru a inchide programul Windows trebuie apasat mai intai pe "START"?

Primul venit, primul >servit:!

Am mentionat ceva de >fundita8-

Răspuns Câştigător
| marrr a răspuns:

1. Nu iti poti da seama daca un cuvant este scris gresit. Vei crede ca acel cuvant chiar exista, sau daca ii stii intelesul cuvantului initial, iti vei da seama din explicatie.
2. Nu e vorba de nervii nostri. O telecomanda cu bateriile aproape duse nu functioneaza atat de usor ca una cu bateriile abia puse. Nu stiu mecanismul, dar daca incerci sa apesi foarte incet, asa cum esti obisnuit, vei observa ca nu merge sa faci nimic.
3. Cred ca e pus acolo pentru a nu apasa din greseala pe acel buton, pentru ca ar fi enervant sa apara mereu fereastra de inchidere. Nu stiu ce legatura are cu start-ulhappy.

6 răspunsuri:
| pinguinuVerde a răspuns:

Pentru că deoarece fiindcă pentru noi e normal, e din obisnuinţă, e un tic, ceva omenesc.
E ceva aiurea. care se ţine de noi ca plămânii după ţigare. şi e greu să scapi de aşa ceva. so.

Be strong, get a life.

| NobodyHeree a răspuns:

Pai intr-un fel, suna urat la ureche.De exemplu:''meteorigti'' iti dai seama ca e strecurat un ''g'' pe acolo.

Pai apasam mai tare si o mai zgaltaim sa se trezeasca laughing

Pai dai ''start'' ca sa-l deschizi intai.Doar nu e sa opresti un calculator oprit laughing

| Alice_2134 a răspuns:

1. cautam in mai multe dictionare si vedem cum e corect
2. ne varsam si noi nervii pe telecomanda...batting eyelashes big grin
3. pentru ca...pentru ca... confused

| Dudă a răspuns:

Dilema vieţii mele.

| theorizer a răspuns:

Ne uitam in dictionar big grin Pentru ca "ceapa ei de telecomanda, ieri i-am schimat bateriile" worried Si radioul se inchide de unde se deshide, dar n-am auzit proteste straight face

| TheDevilIsHere a răspuns:

Nu`ti dai seamatongue.trb sa fii prea desteptlaughing

Ca sa faca contacttongue

Ete.na.ca asa vrea ellaughing