| Andreiutza_1464 a întrebat:

Dau funda caruia imi spune instructiunile jocului de carti"Popa prostul".

Răspuns Câştigător
| FaiThLeSS a răspuns:

Buna Andreea popa prostu se joaca astfel. Se ia un pachet de carti (fara Jokeri) apoi se introduce un joker, se imparte cartile la cati jucatori sunteti apoi fiecare se uita in cartile lui si isi face perechi de cate doua carti la fel si ce ii ramane le tine in mana ca la Macaua si apoi trageti pe rand in ordinea impartirii cartilor si faceti perechi si cine ramane cu Jokeru este popa prostu big grin happy

2 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Se iau x perechi de carti, unde x = numarul de jucatori. Se adauga inca o carte, care e popa prostu. Apoi se impart toate cartile la jucatori, ultima carte ramane jos. Fiecare jucator da jos o carte, apoi o ia pe cea care era jos inainte. Scopul e sa faci o pereche, adica sa ai toate 4 cartile. Cand ai pereche pui cartile jos, ceilalti jucatori trebuie sa faca acelasi lucru, ultimul care o face este Popa prostu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei andrea da ca nu te sp eu sunt denisa si am un sf care te va ajuta eu nu st sa joc e un sf rau pentru mine