| anonim_4396 a întrebat:

De cate ori clipim pe minut?

Răspuns Câştigător
| gabriel_7188 a răspuns:

De multe ori...mai ales daca ti'a intrat praf in ochi...laughing

8 răspunsuri:
| RamonaMn a răspuns:

Logic ar fi cam de 10-15 ori insa daca suferi de anumite boli ale ochilor atunci numarul va fi altul

| andreutz a răspuns:

Aproximativ de 10 ori...

| adina68 a răspuns:

Teoretic de aproximativ 10 ori. Nu sunt medic dar stiu ca pot exista si anumite stari sau afectiuni care pot influenta acest lucru. Exista oameni depresivi care clipesc mai rar, exista afectiuni oculare sau pe fond nervos care ne fac sa clipim mai des.

| PedoBarbie a răspuns:

De 15 ori pe minut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De 10 ori/minut happy

"Clipitul lubrifica si curata ochiul. Oamenii clipesc de 10 ori pe minut; daca ramai treaz timp de 16 ore, asta inseamna ca vei clipi de aproape 10.000 de ori.

Ochii nostri pot diferentia aproximativ 10 milioane de nuante de culori. Aproape 1/3 din creierul uman se ocupa de vedere.

Melanina, aceeasi substanta care ne coloreaza pielea, este raspunzatoare si pentru culoarea ochilor nostri. "

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zece pe minut...ramenem treji 16 ore clipim de 10.000..aproximativ evident

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat vrei tu

| Wukii a răspuns:

Cu aproximație, de 10 ori.