| anonim_4396 a întrebat:

De ce e nevoie sa clipim? Care e funcita aceasta la ochi, la ce ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dash a răspuns:

Atunci cand clipesti suprafata ochiului se curata, e exact sa si stergatoarele de parbriz la masina.

4 răspunsuri:
| Zoet a răspuns:

Buna.
Pai, noi atunci cand clipim genele noastra, mai precis pleoapele au un lichid ce curata corneea. Noi cand nu clipim impuritatile din aer se pun pe ochi big grin, ca sa zic asa.

Cum sunt parbrizele masinilor, asa si ochiul trebuie sa fie curat si umed., pentru ca noi sa vedem lucrurile mai bine. Noi clipim, iar atunci ochiul se curata de particulele de praf.

Pe curand wave

| Iubiţica95 a răspuns:

Partea exterioara a ochilor este realizata dintr-un ecran foarte sensibil, la fel cum au parbrizele masinilor. E foarte important ca ochiul sa fie mereu curat si umed, pentru ca oamenii sa vada intotdeauna bine obiectele si oamenii din jurul lor.

Asa ca, la fiecare 20 de secunde, pleoapele se inchid, imprastiind lacrimi pe toata suprafata ochiului pentru ca particulele foarte fine de praf sau orice altceva a intrat in ochi sa se curete, la fel cum la masini sunt utilizate stergatoarele si lichidul de parbriz. Daca nu am clipi atat de des, probabil nu am vedea asa de bine sau am avea alt sistem de protejare a ochilor,

| Enigmă a răspuns:

Atunci cand clipesti, genele curata umoarea apoasa [suprafata ochiului] de praf, sau microbi. :]

Numai bine!

| ionela_7741 a răspuns:

Partea exterioara a ochilor este realizata dintr-un ecran foarte sensibil, la fel cum au parbrizele masinilor. E foarte important ca ochiul sa fie mereu curat si umed, pentru ca oamenii sa vada intotdeauna bine obiectele si oamenii din jurul lor.

Asa ca, la fiecare 20 de secunde, pleoapele se inchid, imprastiind lacrimi pe toata suprafata ochiului pentru ca particulele foarte fine de praf sau orice altceva a intrat in ochi sa se curete, la fel cum la masini sunt utilizate stergatoarele si lichidul de parbriz. Daca nu am clipi atat de des, probabil nu am vedea asa de bine sau am avea alt sistem de protejare a ochilor, sper ca te-am lamurit, funda?