| symonyk007 a întrebat:

De ce clipim atit de des din ochi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RainOfColors a răspuns:

Suntem programati sa clipim exact atunci cand nu e nimic interesant de vazut. Creierul are grija ca pleoapele sa acopere pupilele cand nu se intampla mare lucru. Cercetatorii japonezi au descoperit ca subcontientul functioneaza de asemenea natura incat clipim astfel incat sa nu pierdem informatie vizuala vitala, scrie DailyMail.

Fiecare persoana clipeste in felul ei si la intervale diferite fata de ceilalti, arata studiile de pana acum. Oamenii de stiinta niponi au testat, insa, acest lucru pe mai multi voluntari, pusi sa se uite la un film cu Mr. Bean. Toti au clipit exact in aceleasi momente ale inregistrarii, adica pe secventele mai putin interesante. Lucru care nu s-a mai repetat cand oamenii s-au uitat la un fundal video cu pesti tropicali si peisaje sau cand au ascultat o inregistrare audio a unei carti cu Harry Potter.

Cercetatorul Tamami Nakano, de la Universitatea Tokyo, a declarat: "Cautam inconstient un moment bun ca sa clipim, pentru a minimiza sansele de a pierde informatii importante". In medie, oamenii clipesc de 10 pana la 15 ori pe minut, pentru a-si umezi si oxigena corneea. Oamenii de stiinta au verificat si cat timp "pierdem" cand clipim: intre 100 si 150 de milisecunde.

In cele trei minute si jumatate ale clipului cu Mr Bean, voluntarii au clipit de 60 de ori - mai ales la sfarsitul secventelor, in timp ce erau filmate cladiri sau strazi si in timpul scenelor in care nu aparea Mr Bean. Bebelusii clipesc prima oara la 14 sau 15 saptamani dupa ce au fost conceputi. Studii anterioare au aratat ca, atunci cand citim, clipim mai ales cand ajungem la sfarsitul unei propozitii, la virgule sau alte semne de punctuatie.
(sursa : http://science.hotnews.ro/......-vazut.htm )
Sper ca te-am ajutat.

15 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

E foarte important ca ochiul sa fie mereu curat si umed, pentru ca oamenii sa vada intotdeauna bine obiectele si oamenii din jurul lor.

| PurpleDark2 a răspuns:

Deoarece ochiul trebuie mereu sa fie umed.Iar acest lucru este posibil doar daca clipim,deoarece glandele lacrimale secreta o "chestie", iar clipind, se imprastie pe intreg globul ocular. Daca ochiul se "usuca" nu va mai fi asa "mobil" si de acea nu vom mai vedea asa bine...etc.

| calitro a răspuns:

Este o functie esentiala ochiului care ajuta la umezirea acestuia, de asemenea indepartarea iritatiilor de pe suprafata corneei.

| aurrodk a răspuns:

Partea exterioara a ochilor este realizata dintr-un ecran foarte sensibil, la fel cum au parbrizele masinilor. E foarte important ca ochiul sa fie mereu curat si umed, pentru ca oamenii sa vada intotdeauna bine obiectele si oamenii din jurul lor.

Asa ca, la fiecare 20 de secunde, pleoapele se inchid, imprastiind lacrimi pe toata suprafata ochiului pentru ca particulele foarte fine de praf sau orice altceva a intrat in ochi sa se curete, la fel cum la masini sunt utilizate stergatoarele si lichidul de parbriz. Daca nu am clipi atat de des, probabil nu am vedea asa de bine sau am avea alt sistem de protejare a ochilor, explica Dr Rob Hogan, presedintele Colegiului de Optometristi din Lousiana, SUA.

| William a răspuns:

Ca sa ai tu ce intreba.

| St3fan97 a răspuns:

Poi partea exterioara a ochiului e ff sensibila si trebuie byuie sa ramana umeda de aceea noi clipim! pentru ca at cand clipim pleoapele imprastie un strat de lacrimi care curata si mentin ochiul umed si fara impiritati pentru a vedea clar!

| Drunkk a răspuns:

Daca nu clipeam, nu mai intrebai tu.

| symonyk007 explică (pentru Drunkk):

Vai mare scofala

| Drunkk a răspuns (pentru symonyk007):

Păi e destul de mareee o.o

| istoleyourcandy a răspuns:

Fiindca cu ajutorul clipitului ne curatam ochii.big grin

| IonIonut a răspuns:

Eu cred ca daca nu am clipi asa des ni sar usca ochiullaughingsi n-am mai putea vedea dar nu stiuthinking

| Madyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy a răspuns:

Pai este un reflex involuntar si datorita clipitului ne umezim ochii.

| myau a răspuns:

Clipim pentru a ne curata ochii de particule de praf si alte lucruri din mediul exterior. dar si pentru a ii tine umezi. la pH - ul necesar

| iancuflorin a răspuns:

Sall.clipim atat de des deoarece ochiul trebuie sa se umezeasca cu ajutorul sacului lacrimal.Atunci cand clipim si pleoapa ajunge la baza ochiului, ia un pic lichid din sacul lacrimal, umezind-ul pe domnul nostru ochi.Pestii nu au pleoape. Poti decide si tu de ce.Concluzie:pentru.a limpezi si uda ochiul. FUNDA?

| Adelina31 a răspuns:

Ca sa ne umezim ochiiwinking