| sabin89 a întrebat:

De ce, când mai am şi eu câţiva paşi până să ajung la staţie, tocmai atunci pleacă tramvaiul?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că nu erai în stație la timp.

| minrest a răspuns:

Intrebarea ta lasa doua posibilitati: de ce pleaca tramvaiul o data, sau de ce pleaca adesea. 1. Intamplarea, ceasul rau, lipsa de protectie din partea zeitei Atena, sau orice altceva. 2. Daca sustii ca asta se intampla mai des decat probabil, atunci este fals. Iar demonstratia nu este nevoie sa o fac. Ce sustin eu, este conform cu legile naturii. Tu faci o afirmatie care contravine acestor legi, deci sarcina demonstratiei iti revine tie. Ce se afirma fara dovezi, se respinge fara dovezi. Daca vrei poti sa faci o statistica, dar vei constata ca orice statistica se va incadra in normal; normalul are si el o marja destul de mare. Cu alte cuvinte, sa iti plece tramvaiul de sub nas de patru ori la rand, de exemplu, nu afecteaza statistica pentru o mie de cazuri, sa zicem.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Ştiu, e foarte enervant când îţi pleacă de sub nas. E de observat însă categoria pe care suntem. happy

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Am incercat sa obtin un efect comic suplimentar, tratand problema cu seriozitate. Doar si eu glumeam, dar asta nu inseamna ca ce am spus nu e adevarat. Eu am fost fumator, si la un moment dat imi aprindeam tigarea ca sa... vina autobuzul! Stiut fiind ca acesta vine cand ai vrea sa mai intarzie putin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Am avut un coleg, care tot așa aștepta să vină iubita la întâlnire fumând o țigară. Dacă fuma țigara, arunca chiștocul pe jos și în călca în picioare cu pantoful. Dacă iubita apărea chiar și secundă mai târziu, după aplicarea acestui ritual, refuza să se mai întâlnească cu ea în acea seară, și o trimitea la plimbare. Spunea că așa trebuie educată o viitoare soție, după principiul că dacă nu respectă pe viitorul soț, trebuie să aplici sub masă, adunarea și sub pat culcarea, ca metode educative. Până la urmă a fost una care a ajuns să îl educe pe el la fel.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Cam asa se intampla.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Da, chiar și statistic, cum îți place ție să abordezi realitatea.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

''Tot asa'', vorba vine; nu este nici o legatura intre un om care in mod superstitios crede ca va veni autobuzul, daca isi aprinde tigara, si unul care incearca sa isi dreseze prietena asteptand-o doar cat timp fumeaza o tigara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Ba, este. Fiecare încearcă să își domine lumea prin ritualuri. Este o conexiune între ambii prin gândirea sălbatică care încă persistă în noi toți, care mai credem inconștient în magie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum văd că ai postat la amuzante. Dacă știam răspundeam așa.
După autobuz, tramvai sau femei să nu alergi niciodată. Peste câteva minute, sosește alta în stație.

| Dandinelle a răspuns:

Vatmanul trebuie sa faca asa, are scris in contract ca trebuie sa faca oamenii sa alerge dupa tramvai, iar cand sunt aproape sa plece. Cu cat te vede mai obosit, cu atat iti da impresia ca te asteapta si dupa aia apasa acceleratia.
Este o lege a Guvernului numita Legea lui Murphy care impinge omul de rand sa faca exercitii

| sabin89 explică:

La nivelul la care s-a ajuns astăzi în colectarea datelor şi în calculul probabilităţilor, mă gândeam că ar fi trebuit să ştie şi ei deja cam în ce zile şi pe la ce ore vin eu în staţie şi să facă în aşa fel ca să fie tramvaiul acolo la timpul potrivit. Dar, n-ai cu cine sta de vorbă.

| SilentRain a răspuns:

Ca e un bulnajiu, de aia

| RAY a răspuns:

Naspa de tine noi avand tramvaie din 69 noi le impingen dimineata sa ne inclazim pana la lucru, macar iarna e bun

| Nilsson a răspuns:

Pentru ca atunci aveai cea mai mare nevoie sa ajungi la timp undeva.
(Legea lui Murphy)