| Wøodenpints a întrebat:

"De ceva vreme mă tot frământă o întrebare. Dacă românii se dau în vânt după chestii tradiționale românești, în special când vine vorba de mâncare, cum de nu s-a gândit nimeni să facă sarmale umplute cu pastă de mici? Doar micul, ca și sarmaua, sunt considerate mâncăruri tradiționale. Combinate, va ieși ceva super-românesc. Mai românesc decât Dacia. Și da, stiu că micii sunt turcești sau ceva de genul. Dar la noi sunt tratați ca ceva mioritic. Gen de 1 mai. Presimt că peste vreo 10 ani nu va mai încăpea îndoială că șaorma a apărut în țara noastră, o mâncau dacii, peste 30 de ani pizza și peste 50 mâncarea chinezească își va avea originea undeva în Ialomița."

Restul aici: http://goo.gl/fK9szX

11 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Şi sarmalele erau stricate.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Blogul tau mi se pare interesant. Presimt ca o sa petrec ceva timp pe el.laughing

| zurick a răspuns:

Eu sunt curioasa cate specimene ti-au urmat sau o sa-ti urmeze sfatul de la articolul ''Artă pură, *** proaste''

| Wøodenpints explică (pentru zurick):

Îl urmează mai mult involuntar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Frumoasa chelie.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Am citit "sarmale cu pasta de muci".straight face

| Kalla a răspuns:

Asta da roman traditionalist laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi ori suntem chinezi ori nu mai suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu uităm faptul că noi români au inventat anime-urile şi că eu am inventat muzica Trouse, nu Tiesto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Nu este exclus ca cineva sa se fi gandit inainte deja la sarmale cu pasta de mici.Dar vezi tu ca micii au in compozitie bicarbonatul.Asa,compozitita de mici fripta, e foarte ok pentru stomacul nostru, consumata in cantitate mai mica( 3-4-5 mici e ok), pe cand daca facem o ccratita mare de sarmale cu pasta de mici, dupa cum mananca romanul s-ar putea sa avem probleme mari cu stomacul si nu numai.In fine, cred ca si prin fierberea pastei de mici care contine bicarbonat nu iese nimic bun.O sa-mi fac timp odata sa fac aceasta reteta sa vad ce iese. Daca vedeti ca nu mai activez pe TPU, sigur mi se trage de la sarmalele cu pasta de mici.laughing

Răspuns utilizator avertizat