| Flav a întrebat:

De unde este exprimarea asta "am facut-o de oaie"? Adica... ce vina are biata oaie? De ce nu se spune "am facut-o de capra"? Ok, inteleg, capra e cu treaba ei, adica "a sta capra", treburi de astea. Dar de ce nu "am facut-o de vaca"? Ma rog, si ea are rolul ei cand spui "Tu esti vaca?".
Trebuie sa atribuim fiecarui animal cate o expresie? Adica ce pana mea (de gaina) inseamna asta?
p. s. - Raspundeti frumos, cer seriozitate, altfel va rup aripile!
p. s. s. - S-a schimbat conducerea si-mi dardaie chilotii, ca altfel spuneam si ceva de ciori - ca vine iarna.
p. s. s. s. - Rog sa nu se bage toti ca boii in seama si s-o faca pe cocosii, ca pot fi si eu porc!
p. s. s. s. s. - Sa nu ma considerati gasca c-am pus intrebarea asta, chiar vreau sa stiu ce vina are biata oaie, chiar daca sunt magar ca ma iau de viata ei.

4 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Comentarul tau dupa raspunsul meu poti sa-l scutesti. Arata asa: Mai boule de ce esti porc?
Expresia "am facut-o de oaie" vine de la mulsul oii cand se caca in lapte. Daca nu ma crezi intreaba-l pe Becaliwinking Cu catva timp inainte cineva mi-a spus ca am picioare de cal, sotia imi spune ca sunt un porc, altii spun ca sunt magar, altii spun ca sunt maimuta, dar sti ceva, de multe ori sunt mandru cand sunt numit altfel si nu OM!

| gloria a răspuns:

Eu stiu ca a o face ''de oaie'' vine de la ideea ca oaia le mai comite aunci cand o mulgi; mamaie mi-a zis ca a mult laptele si la sfarsit a facut-o:a facut caca in lapte de unde si expresia.in concluzie se refera la situatii asemanatoare cu cea a oii:degeaba esti dragut daca o strici la sfarsitlaughing

| Denisaa a răspuns:

Nu am auzit inca expresia aia ''am facut-o de oaie''thinkinglaughing
In plus daca oaia nu se supara ca este atat de "celebra" tie de ce iti pasa?laughing
Ai vrea sa se zica am facut-o (de) Flav?big grin
Capra are alt rol, ai zis tu care : ''a sta capra''.
NU sunt vacahappy
De ce iti este mai presus gaina decat alte animale cu pene? Puteai sa alegi cocosul sau un porumbel, de ce ai ales gaina?no talkinge discriminare.
Am fost cat am putut de serioasabig grin
Ciorile dorm la ora astahappy
Dupa cum spuneam, nu sunt bou, nici vaca si nu fac nici pe cocosul deci am dreptul sa raspund la intrebare fara sa fii porc cu minebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde este exprimarea asta ''am facut-o de oaie''? adica te'ai facut de rusine, ai comis'o