| Flav a întrebat:

De unde este exprimarea asta "am facut-o de oaie"? Adica... ce vina are biata oaie? De ce nu se spune "am facut-o de capra"? Ok, inteleg, capra e cu treaba ei, adica "a sta capra", treburi de astea. Dar de ce nu "am facut-o de vaca"? Ma rog, si ea are rolul ei cand spui "Tu esti vaca?".

Trebuie sa atribuim fiecarui animal cate o expresie? Adica ce pana mea (de gaina) inseamna asta?

p. s. - Raspundeti frumos, cer seriozitate, altfel va rup aripile!

p. s. s. - S-a schimbat conducerea si-mi dardaie chilotii, ca altfel spuneam si ceva de ciori - doar vine iarna.

p. s. s. s. - Rog sa nu se bage toti ca boii in seama si s-o faca pe cocosii, ca pot fi si eu porc!

p. s. s. s. s. - Sa nu ma considerati gasca c-am pus intrebarea asta, chiar vreau sa stiu ce vina are biata oaie, chiar daca sunt magar ca ma iau de viata ei.
p. s. (. s.) - Am mai pus intrebarea la trivia aseara, dar nu am ramas lamurit. De fapt, jur sa nu mai pun vreo intrebare pe acolo ca ma pierd in bancurile cu Bula. big grin

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bai Flav de ce nu zici "am facut-o de Flav" si zici de capra, ca asta este numele meu - Capra. laughing Lasa expresia asa cum este ca e cea mai portrivita, azi am fost la o reunine de pastrama de oaie (sa facem oaia cum se zice) si intr-adevar "Am facut-o de oaie" ca ne-am imbatat cu totii. rolling on the floor

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ei iaca... s-o schimbat conducerea - lupul îşi schimbă părul dar năravul ba.
Oaia este oaie... adică posedă inteligenţă scăzută şi în afară de a fi făcută pastramă şi păru-i folosit pentru cojoace, nu e utilă la nimic.
Vaca procesează lapte, boii mai trag şi la jug, măgarii aşijderea, porcii sunt cea mai bună legumă, găina mai face şi ouă, etc. Dar oaia? Oaia ce face? Păi mai nimic.
Aşa că... ai făcut-o de oaie! Beeheheehe!

| Vizitiul a răspuns:

Nu exista vreo logica in atribuiri de acest gen. Mie-mi place cum suna: "Am mierlit-o!" Doua intelesuri diferite, la una dintre ele te lovesti la cap si te doare buzunarul, iar la alta, te lovesti tot la cap, dar tot capul te doare.

April
| April a răspuns:

Foarte frumoase asociatiile tale de cuvinte.Nicodata nu m-am gandit la un text care sa le imbine atat de ingenios. Chiar am ramas ca vitelul la poarta cea noua si ma uit la cele scrise de tine prescum mata se uita in calendar.Si-mi amintesc si vorba fabulistului:
"Cand stii prea bine ca esti bou
Sa nu inviti magari la masa!"
Altminteri ne imprastiem cu totii ca puii de prepelita sau ramanem de fazani fiindca o vulpe sireata ne-a pacalit ca pe urs.Cat despre oaie, putem spune si noi precum Sorescu:
"Oaia ce-a mancat-o lupu'
Afacut cu el un cuplu!"
Sa ne fie de bine("de oaie" era sa zic!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca intrunim caracteristici ale animalelor.de ce se spune; te uiti ca vitelul la poarta noua, sau te uiti ca un bou? boul este un animal contemplativ.sau esti incapatanat ca un catar.sau; sssarpe, vipera. oaia are spirit de turma.cand e sigura, e considerata saraca cu duhul, iar cand e in turma urmeaza turma, si turma, inteligenta ce o conduce.MAGARUL.sa stii ca eu am facut-o de porc.TOCHITURA.harciog vine cu vinul.