| anonim_4396 a întrebat:

E vreo diferenta intre Magenta si Fuchsia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Magenta si fucsia sunt diferite, fucsia este mai aproape de magenta si mai departe de roz.magenta este o culoare "inventata", la fel si fucsia.sunt culori care nu apartin spectrului vizual uman, de aceea fiecare dintre noi le percepem usor diferit, creierul doar interpreteaza "culoarea " care este intre violet si rosu spectrului visual(curcubeu). magenta se gaseste in linia longitudinala a curcubeului intre roz-mov.culori "inventate"sunt si gri perla, culoarea cafelei cu lapte, fisticcaoba, granate, roz). imprimantele pentru placile de gresie folosesc trei "culori"-magenta, galben, albastru, negru-cu acestea 4 se pot face 33. ooo combinatii de tonuri, dintre care cele pe care le-am enumerat mai sunt se numesc "culori inventate" si nu toti le putem percepe100% vizual in acelasi ton

6 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

MAGÉNTA= culoare roşu aprins. ♢ (în fotografia în culori) culoare prin amestecul spectral al roşului cu albastrul.
CERCELÚŞ, cerceluşi, s. m. I. Diminutiv al lui cercel. II. (Bot.) 1. Nume dat mai multor specii de plante decorative, cu frunze opuse regulate, cu flori roşii, galbene-verzui sau pestriţe; fucsie (Fuchsia).

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pe de alta parte in moda magenta si fuchsia a devenit una si aceiasi culoare - vezi comentariul monden de la pagina de mai jos
http://www.yuppy.ro/articol/Fashion/73/slideshow/6/.html

mlm
| mlm a răspuns:

Magenta este combinatia culorilor alb, rosu si albastru;
Fuchsia este roz mai inchis, deci daca combini culorile magenta ai sa obtii exact aceeasi culoare fuchsia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| Celcareajuta a răspuns:

Din prisma sexului masculin: Alb, Negru, Rosu, Galben, Verde, Roz, Mov, Albastru, Portocaliu si cam atat.

| Luka杀手的女孩 a răspuns:

Categoria omule...