| dream_8891 a întrebat:

Inca o intrebare de logica happy Pentru cine vrea sa isi exerseze neuronii.

Un rege condamna la moarte trei supusi. Dar fiind indragostit de logica le mai da o sansa. Le arata cinci fesuri :3 rosii si 2 negre. Ii leaga la ochi, ii aseaza in sir indian si le pune cate un fes pe cap la intamplare. Apoi ii dezleaga la ochi si ii asigura ca daca unul dintre ei va putea spune ce culoare are fesul pe care il poarta ii va elibera pe toti trei.
Ultimul (cel de la coada) se uita la al doilea si la primul se gandeste putin apoi raspunde:"-Nu pot sa stiu ce culoare are fesul meu."
Al doilea(cel in mijloc) dupa ce se gandeste putin raspundewhistlingNu pot sa stiu ce culoare are fesul pe care il port!"
A treilea(primul), dupa putin timp de gandire raspunde, si raspunde corect.
Intrebarea:Ce culoare avea fesul primului supus?

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Roşu.
Explicaţia este următoarea:

->Cel din spate(ultimul),
->Dacă ultmiul a zis că nu ştie sigur(deci se gândeşte că poate să poarte ori un fes negru ori un fes roşu),
-rezultă că există o persoană din faţa sa care are un fes roşu(DACĂ ceilalţi 2 din faţa sa ar fi avut cele 2 fesuri negre, atunci putea să zică liniştit că poartă unul din cele 3 fesuri roşii rămase)
-DE REŢINUT CONCLUZIA TRASĂ: în faţa sa există asigurat cel puţin un fes roşu.

->Cel mijlociu,
-Acuma cel mijlociu ştie de la cel din spate că cineva poartă un fes roşu(sau amândoi poartă fesuri roşii(amândoi adică cel mijlociu şi cel din faţă)),
-el se uită în faţă,
-->iar dacă primul AR FI AVUT fes NEGRU, atunci putea să zică sigur că el poartă FESUL ROŞU,
-->dar cum şi el a zis că nu ştie sigur(nefiind sigur că dacă doar unu sau amândoi poartă fesuri roşii), REZULTĂ CĂ PRIMUL POARTĂ FESUL ROŞU(dacă primul ar fi purtat fes negru, atunci al doilea ar fi răspuns roşu(ştiind că cel din spate a văzut un fes roşu)).

--->Acuma primul,
Cel din faţă, ţinând cont că ultimul a zis că nu poate să ştie ce fes poartă(asta înseamnă că unul din cei doi poartă un fes roşu sau chiar amândoi să poarte fesuri roşii), apoi mai ţine cont şi de ce a zis cel mijlociu, că nu poate să ştie nici el ce fes poartă, asta înseamnă că el(primul) poartă fesul roşu, pentru că dacă cel din faţă ar fi avut fesul negru atunci cel mijlociu ar fi zis că are fesul roşu, ştiind că ultimul a zis că nu poate să zică sigur pentru că unul din faţa sa sau AMÂNDOI ar avea un fes roşu.

... întrebări de logică, ce-mi plăcea să rezolv asemenea întrebări, ar trebui să se facă şi o categorie pentru întrebări de logică.

17 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Prune,pere si mere
sa mor daca am inteles ceva raised eyebrows

| NOBODY a răspuns:

Dar dacă nu vreau să îmi exersez neuronii?

| Digital112 a răspuns:

Daca sunt daltonist se pune?

| Gandăr a răspuns:

Logic, negru.
De ce? Pentru că primul s-a uitat la cei doi şi a văzut că unul avea roşu şi celălalt negru. La fel şi al doilea. Dar al treilea a văzut ce culoare aveau ceilalți aveau roşu.

Sau poate fi invers cu culorile D:.

| Insomnii a răspuns:

Eu is daltonista... talk to the hand

| cryssa a răspuns:

Negru

| Rebeca2911 a răspuns:

*se preface ca citeste*

| blondissima a răspuns:

Daca primul supus a raspuns al trei-lea atunci e rosu, a vazut ca ceilalti doi aveau fesuri negre.

| Zenithf a răspuns:

Daca ceilalti doi aveau amandoi fesuri negre atunci cel de-al 3-lea putea sa aiba numai fes rosu. Asta este singurul caz in care putea sa fie sigur, altfel ar fi trebuit sa ghiceasca.
Eu zic ca nu pot stii ce culoare a avut fesul primului pentru ca nu stiu daca al 3-lea dintre ei a raspuns logic sau a ghicit raspunsul.

| Dannyjj a răspuns:

@miriam30303 cum adică negru?
@Gummy cum adică LOGIC negru? După toate că am şi explicat.

| Dannyjj a răspuns:

@dream mulţumesc, deşi este cam greu de explicat, cam mult de explicat şi nu eram sigur că se poate înţelege cu uşurinţă ce am vrut să explic, eu te mai aştept cu întrebări de logică şi voi încerca să explic mai clar şi mai pe scurt(desigur dacă pot să rezolv acele probleme de logică).

@NOBODY dacă nu vrei să-ţi exersezi neuronii... atunci rămâi aşa cum eşti, nu te obligă nimeni să încerci să-ţi dezvolţi inteligenţa sau măcar să ţi-o menţii prin a-ţi pune mintea la contribuţie.

| DoubleS a răspuns:

Negru

| dream_8891 explică:

Bravo Dannyjj! Excelenta explicatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Negru (deoarece al 3-lea a vazut ca primii doi au fesuri negre si si-a dat seama ca el are unul rosu)

| TheUnikBiby a răspuns:

Eu spun ca rosu.Deoarece erau 2 fesuri negre si 3 rosii, ei fiind 3.

| Deea_9010 a răspuns:

Rosu

| miriam30303 a răspuns:

Negru