| anonim_4396 a întrebat:

La ce va ganditi cand auziti de illuminati?

Răspuns Câştigător
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Un beculeţ care se aprinde deasupra capului unui boschetar înfăşurat în cârpe.

17 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

La ceva mult mai mare ca noi! lucruri care unii le pot face si noi nici macar nu credeam vreodata ca exista asemenea putere in lume

| st3fDub a răspuns:

Niste mineri cu casca din aia cu beculet.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

"Iluminaţi" este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.

Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt are a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstad.

Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere.

În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.

The Illuminati sunt un subiect la temă în cultura populară. Referințe la organizație apar în multe cărți de ficțiune în cadrul mai multor genuri literare, apărând în film, în televiziune, în jocuri video, în serii de cărţi umoristice.

Pa-pa.

| anonim_4396 explică (pentru Hydrangeaceae):

Nu ti-am cerut sa-mi zici definitia illuminatilor, mai diftongule, am pus o intrebare de T/A.

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Și eu când citesc răspunsul tău mă gândesc la Wikipedia.

| Speed99 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Si sursa? Hai nu mai spune ca tu ai scris toata asta...

| ??c??? a răspuns:

O breaslă pe metin2ro...

| Speed99 a răspuns:

M-am uitat la raspunsuri, si chiar m-am infricosat ca multa lume nu stie de ei, si o iau ca pe o bataie de joc...
Nu sunt credul, dar mai vedem noi peste 10-20 ani cine va mai lua in batjocora acel cuvant.

| Ayako a răspuns:

La lumina. laughing

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

La un bec.

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

La piramide și la ochii și dolari.

| ilasadrian a răspuns:

La o lumina, dar illuminati sunt cei care au influentat lumea spre mai multe descoperiri si alte chesti
P.S Ei sunt "conducatori lumii"

| Cxena a răspuns:

La o societate secretă masonica din Germania

| RosuCosmin a răspuns:

Eu ma gandesc la filmu` ''Angels & Demons''.

| DincoloDeNori a răspuns:

Lumina, clar.