| DanyBv a întrebat:

Napolitanele au fost inventate in Napoli?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nu! dar au ceva si de acolo (crema) :D
În DEX, napolitană apare, cu explicaţia „produs de cofetărie preparat din straturi de foi cu umplutură de cremă" (ediţia 2009). Termenul are de multă vreme şi un sens mai general, sintagma foi de napolitană desemnând tipul de foaie de aluat copt, crocant, cu relief în pătrăţele, folosit pentru biscuiţi, cornete de îngheţată, îngheţată, prăjituri etc.; astfel, napolitană este, în română, echivalentul produsului alimentar denumit în mai multe limbi wafer. Au aceeaşi origine germanică termenii wafer şi waffle în engleză, wafel în neerlandeză, Waffel în germană, gaufre în franceză; unii dintre aceştia au intrat şi în alte limbi, astfel că în italiană wafer (împrumut din engleză) desemnează un „biscuit format din două straturi subţiri, friabile, între care este un strat de cremă sau ciocolată" (Zingarelli 1995). Termenul napolitană este atât de puternic instalat în română, încât poate fi folosit chiar pentru a explica o metaforă tehnică: „în engleză, plăcuţa semiconductoare este denumită «napolitană» («wafer») datorită texturii caroiate similare celei de pe foile de napolitană" (Wikipedia). Mai multe detalii aici: http://www.romlit.ro/napolitane
foto aici http://1.bp.blogspot.com/......itanaa.jpg

| Musique a răspuns (pentru neluL):

Scuze,dar e Trivia/Amuzante, stia si el raspunsul. big grin

| CastorR a răspuns (pentru Musique):

Nu cred ca'l stia chiar pe tot...

Dar cu.rvele au fost inventate in Cuban?

| Musique a răspuns (pentru CastorR):

Ele sunt in masura sa-ti raspunda.
Iar eu,intreb, castori, de unde vin?

| neluL a răspuns (pentru Musique):

Pai stiam! :D am postat cateva poze dar vad ca nu au aparut!
http://img27.imageshack.us/img27/8805/16112008232.jpg
nu le mai postez pentru ca sunt +18

| CastorR a răspuns (pentru Musique):

Http://i.imgur.com/YDWFv.png...Puteam sa iti zic chiar eu asta...dar am uitat inceputul si sfarsitul si mijlocul

| CastorR a răspuns (pentru neluL):

Si daca nu era T/A ...atunci ce faceai?

| Musique a răspuns (pentru CastorR):

M-ai lamurit. laughing)

| AlinaaAli a răspuns (pentru CastorR):

Curvele au fost inventate in Insulele Virginebatting eyelashes

17 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Sau de Napoleon.

| Ţepeşu a răspuns:

Şi sculile bărbăteşti, denumirea populară **** au fost inventate în Pola, Croaţia?
http://mappery.com/maps/****-City-Map.mediumthumb.jpg

| MâţulMov a răspuns:

Da. thinking
Cica sunt majuscule :S

| Foxie2 a răspuns:

Si cafeaua Arabica In Arabia Saudita.

| alexalexandrusincerul a răspuns:

Vad ca sunt 2(ultimii)care nu si-au dat seama ca e intrebare pusa la misto.

| Autumnfeelings a răspuns:

De in Napoli de Napoleun imparatul Napolian a imperiului Napolitan.

| Ramonaaaa a răspuns:

Nu.Pizza a fost inventată în Napoli.

| ToxicEcstasy a răspuns:

Daa love struck
Napolitane= Napol-->Napoli
Napoleon + Napol = nAPOLITANE
Napol a mai primit un i --> Napoli.
Deci, Napolitanele au fost inventate in Napoliiilove struck. De Napoleon.

| Alexutzapoopuic a răspuns:

Da si napolitanu a mancat prima napoliana, nu nu au fost invente la napoli