| TristanTzara a întrebat:

O problemă simplă și drăguță să văd dacă găsiți răspunsul (dau fundă):

Într-un dulap sunt un număr egal de șosete roșii și albastre. Fără a te uita la șosete, ai nevoie să scoți un număr (minim) de șosete petru a fi sigur că ai o pereche de aceiași culore.
Fără a te uita la șosete, dacă o să scoți același număr de șosete o să fi sigur că ai și o pereche de șosete de culori diferite.

Câte șosete sunt în dulap?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e simplu, ai zis ca iti trebuie un numar minim de sosete, ca sa poti fii sigur ca scoti o pereche.
Ai spus ca sunt 2 culori.
Deci sunt cel putin 2 perechi de culori diferite.
Daca scoti 3 sosete, (asta e minimum de care spui tu) si ai 2 culori de ciorapi, inseamna ca la al 3-lea ciorap ai scos deja perechea ce iti trebuia. De unde si concluzia ca sunt decat 2 perechi, de culori diferite.

21 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Sigur sunt număr egal?
De unde se știe când sunt pierdute 1 sau chiar 3?! laughing

E nevoie de 2 ca sa ai pereche.

Dar dacă nu vrei de diverse culori, mai extragi una.
{Numerele reprezinta culorile}
Nu e de aceeași culoare (1).
Mai extragi una.
Alta culoare (2).
Scoți încă una (1).
Felicitări!
Acum ai 2 de aceeași culoare.
Te poți îmbrăca pentru petrecere!

Da, dar dacă au aceeași culoare și modele diferite, ce te faci?!
Mai iei încă una (1a).
Cauți încă una (2a).
Sunt diferite. Mai iei una (1b).
Mai cauți încă una (2b).
Te pui pe cautat iarăși (1c).
Alegi din nou (2c).
Și din nou (1d).
Și din nou (2d).
Și din nou (1e).
Cauți iarăși (2e).
Mai încerci (1f).
Încerci iarăși (2f).
Repeți procesul.
Felicitări!
Ai găsit o pereche (1c).
Numeri șosetele.
Descoperi ca sunt 14.

Sau puteai încerca un calcul matematic probabilistic ca să-ți descoperi șansele. happy

| TristanTzara explică (pentru Catrice):

Nu sunt sigur dacă ai răspuns la întrebarea pusă laughing repet: câte șosete sunt în dulap (albastre+roșii)?

| Catrice a răspuns (pentru TristanTzara):

Am spus: 14. Ofeream doar explicația rolling on the floor

1- albastru
2- rosu

SAU

1-rosu
2-albastru

| TristanTzara explică (pentru Catrice):

Ori glumești ori... (Îmi fac cruce).
Nu e 14 dar ești pe drumul cel bun. Hâm?

| ThyDoom a răspuns:

4. Câte o pereche din fiecare culoare.

| TristanTzara explică:

Ai putea elabora procesul prin care ai ajuns la concluzie?

| ThyDoom a răspuns (pentru TristanTzara):

Bine că am intrat din nou, pentru că nu mi-a apărut notificare, dacă pe mine m-ai întrebat. Dacă nu m-ai întrebat pe mine, îmi cer scuze.
Simplu... singurul motiv pentru care nu te uiți în sertar este că acelea sunt singurele perechi de acolo. Pur și simplu le înhați.
Poate am gândit prea mult, poate deloc. Dar rămân la 4.

| TristanTzara explică (pentru ThyDoom):

Nu, presupunerea că ai avea vreun motiv pentru caremsă nu te uiți e în plus. Hai să zicem că cel ce caută e daltonist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 perechi, 4 ciorapi

| ThyDoom a răspuns (pentru TristanTzara):

Ok... să o iau logic. Deși uneori nu prea mă înțeleg cu ea.
Un dulap cu șosete roșii și albastre. Trebuie să scot un număr minim ca să am o pereche de aceiași culoare. Adică 3. Roșie, albastră, roșie... sau albastră, roșie, albastră. Corect?
O să scot același numar de șosete, adică încă 3. O să fie 3 perechi de șosete, corect? În total 6 șosete.
Problema este că nu știm dacă sunt 2 perechi roșii, sau doar una. Sau dacă sunt 2 perechi albastre și doar una roșie.
Dupa calificarea lui Livepool, să fie două perechi roșii.

| Bizon95 a răspuns:

"Fără a te uita la șosete, ai nevoie să scoți un număr (minim) de șosete petru a fi sigur că ai o pereche de aceiași culore. "

asta e un principiu matematic care imi scapa, si care determina exact numarul de sosete, daca ai fi destul de bun sa imi spui care e respectivul principiu matematic! ca sa il caut pe google big grin

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Poți elabora?

| TristanTzara explică (pentru Bizon95):

Da este, și acolo stă totefortul. O să-ți spun, dar foarte ambigu: când ai ceva din mai mult categori, poti fi sigur ca ai ceva din fiecare doar dupa ca ai extras numărul categoriilor și încă odată.

| Bizon95 a răspuns:

6?

| Catrice a răspuns (pentru TristanTzara):

Fa și mătănii din partea mea laughing
Nu ai spus ca analizarea problemei trebuie sa aibă și logica laughing

| TristanTzara explică (pentru Catrice):

N-ai ceva mai bun de făcut?

| Catrice a răspuns (pentru TristanTzara):

Uhm。。。 păi。。。 sa vezi că。。。 ăăă。。。 nu, de ce întrebi?

| TristanTzara explică (pentru Catrice):

Pură curiozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Pai mai, un numar minim.
presupunem minimul 2 si vedem daca merge problema cu 2 perechi, cate una din fiecare culoare, si daca nu merge mai adaugam perechi.
Deci plecam de la premiza ca sunt 2 perechi pentru inceput.

Daca iei una, e o culoare da?
daca o iei si pe a doua, deja ai sansa 50 50 sa fie ori de aceeasi culoare ori de culoare diferita.
Bagi mana si mai scoti una dar de culoare diferita, si trebuie sa mai bagi mana o data, ca sa scoti inca o culoare cel putin la fel, ca sa faci perechea.
La a 3-a soseta, deja ai facut perechea. si mai ramane una in dulap.
SI concluzia e ca au fost decat 2 perechi, fiecare de culoare diferita.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, BRAVO!winking