| Vlada08 a întrebat:

Am citeva intrebari interesante. Poate ma ajutati voi?
*Examinaţi rândurile de cifre. Găsiţi logica amplasării lor şi indicaţi numărul lipsă.
10 6 4 ?

*O doamna se duce la piaţa pentru a vinde oua de raţă. Vine primul cumpărător si cumpăra jumătate din ouăle pe care le avea doamna si încă o jumătate de ou. Vine cel de-al doilea cumpărător si cumpăra jumătate din ouăle ramase si încă o jumătate de ou. Vine si cel de-al treilea cumpărător si cumpăra jumătate din ouăle ramase si încă o jumătate de ou. Ştiind ca doamnei nu i-a mai rămas nici un ou aflaţi cu câte oua a venit doamna la piaţa.

*Unui cub cu latura 8 cm i-au fost pictate suprafeţele cu trei culori diferite – galben, roşu şi albastru – astfel încît aceiaşi culoare se afla pe suprafeţe opuse. Apoi, acest cub a fost tăiat în 64 cuburi mai mici, egale ca dimensiune. Cîte cuburi din cele 64 nu aveau nici o suprafaţă pictată?

6 răspunsuri:
| misu2315 a răspuns:

1. Numarul lipsa este 4. 10+6:4=4
2. Mi-a dat vreo 9, 25 sau ceva happy
3. 32 da nu-s sigur ca am facut in minte
Macar am incercat laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai frate doar ce m-am întors din tabăra de mate nu și tu.

| Lαrisα a răspuns:

Mie îmi pare a fi mate... şi acum suntem în vacanţă, deci poate altă dată. laughing

| Fernando9Torres a răspuns:

Sunt singurul caruia lenea il "bate" daca citeste?

| Fernando9Torres a răspuns:

Girafe cu gatul mic!

| Darkness13 a răspuns:

1.Nu stiu
2.Cine puii mei (de rata) cumpara jumatate de ou?
3.De ce a fost taiat cubul?